Zraněné irácké dítě

Zraněné irácké dítě - Při bombardování zraněné dítě pláče v nemocnici v Bagdádu, 22. března 2003. | foto: ČTK

Červený kříž hlásí z Bagdádu sto raněných

  • 32
Pracovníci Červeného kříže našli v bagdádských nemocnicích stovku zraněných Iráčanů. Zatím nevědí, zda jsou to vojáci, nebo civilisté. Do nemocnic se vydali poté, co irácký ministr informací Muhammad Saháf řekl, že při nočním bombardování hlavního města byli tři lidé zabiti a 207 zraněno.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž
GRAFIKA:
Stav bojiště v sobotu 22.3.

"Při bombardování Bagdádu bylo v noci na dnešek zraněno 207 civilistů, většinou žen a dětí," prohlásil irácký ministr informací Muhammad Sahháf. Od začátku náletů, tedy od čtvrtka, bylo podle něj zraněno přes 250 lidí. Jeho informace ale není možné ověřit z nezávislého zdroje.

Tým pracovníků Červeného kříže proto navštívil všeobecnou fakultní nemocnici Al-Yarmouk. Mezi stovkou zraněných bylo 20 žen.

Zraněná ženy v bagdádské nemocnici

"Byli označeni jako zranění ve válce. My ale rozsah jejich zranění přesně neznáme," řekl mluvčí Červného kříže Florian Westphal na tiskové konferenci v Ženevě. "Předali jsme jim také nějaký chirurgický materiál."

"Co naši kolegové nemohou říct je, zda hospitalizovaní lidé byli civilisté nebo vojáci," dodal Westphal. "Nevíme také, zda nebyli zraněni iráckými protiraketovými střelami."

Ve čtvrtek Červený kříž, první nezávislý zdroj, oznámil, že nejméně jeden člověk zemřel a 14 jich bylo zraněno v Bagdádu v první den války. "Iráčtí představitelé nám řekli, že je mnoho zraněných. Přesné informace o počtu obětí ale nemáme," dodal Westphal.

IRÁCKÁ KRIZE

on-line zpravodajství

Stav bojiště v sobotu 22.3. dopoledne

Válka na obrazovce Američany moc neláká

Udaj: Jste špinaví parchanti!

Spojenci přišli o jednadvacet vojáků

Vsaďte si na Saddáma

Asie odstartovala protiválečnou vlnu

Bagdád hoří - glosa M. Komárka
Proč Američané rádi bojují v noci
Děti o válce vědí. Je třeba o ní mluvit
Obrněná jízda se řítí na Bagdád
Lupuljev: Ze scudů máme strach

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA iDNES
* články * infografika * profily *
*
Irák v datech * pozadí krize *

Švýcarský Červený kříž je jedna z největších skupin poskytujících v Iráku pomoc. Do bagdádských nemocnic dodává v naléhavých případech lékařský materiál a čistou vodu. "Staráme se o to, abychom zjistili stav zraněných a zda není potřeba naše pomoc," vysvětluje Westphal.

Žije Saddám? Zatím se neví
Záhadou zůstává osud samotného Saddáma Husajna. Britský náčelník štábu admirál Michael Boyce připustil, že diktátor přece jen mohl během čtvrtečního bombardování bunkru zahynout.

"Pokud byl v bunkru a pokud seděl na správném, tedy na svém obvyklém místě, v okamžiku, kdy speciální protibetonová střela dopadla, pak byl pravděpodobně zabit," řekl admirál v debatě v televizi BBC. "My to ale nevíme, stále ještě vyhodnocujeme a analyzujeme údaje," dodal.

Fotografie zničeného Saddámova prezidentského paláce

,

Nejlepší videa na Revue