Dillí ovládá „Vodní mafie“. Žíznivým lidem prodává za horentní sumy

Dillí ovládá „Vodní mafie“. Žíznivým lidem prodává za horentní sumy | foto: Profimedia.cz

Dillí ovládá „vodní mafie“. Žíznivé lidi napájí za horentní sumy

  • 43
Problémy s dodávkami pitné vody jsou v Indii na denním pořádku. Zoufalství desítek tisíc lidí se stále častěji snaží využít překupníci s vodou. Za vodu si však účtují na místní poměry vysoké částky, které si obyčejní lidé nemohou dovolit. Vodní mafie i přesto funguje dál, spolupracuje totiž s úřady i policií.

Čtvrť Sangham Vihar v indickém Dillí je domovem asi půl milionu lidí. Ti se musí každý den potýkat se špatnými hygienickými podmínkami a životem na hranici chudoby. Velkým problémem je pro ně také akutní nedostatek pitné vody. Dlouhé hodiny proto čekají na místech, kam jednou za čas přijíždějí velké cisterny s pitnou vodou. Když konečně dorazí, začne boj. Každý si chce uzmout alespoň několik litrů. Během čtvrt hodiny je však cisterna prázdná a mnozí odchází s nepořízenou.

OBRAZEM: Indové mají místo vodovodu druhou ženu, posílají ji ke studni

„Přijíždí jen jednou za deset dní,“ prozradila jedna z místních obyvatelek Rupa Jha reportérům serveru BBC. „Jak by nám to mohlo stačit? Vodu tak musíme kupovat od soukromníků. Je vždy k dispozici, ale musíme za ni platit,“ vysvětluje. Přístup k pitné vodě nemá podle statistik 20 procent Indů. V současnosti v distribuci chybí asi 750 milionů litrů denně.

Problémů s dodávkami v poslední době stále častěji využívají překupníci. Místní jim říkají vodní mafie. „Existovala tady vždycky. Síť lidí, kteří kradou pitnou vodu a pak ji přeprodávají těm, kteří ji potřebují. Stojí za nimi policie a místní politici. Proto je nikdo nedokáže zastavit,“ popisuje situaci aktivista Anuj Porwal.

Pitná voda za velké peníze

Vodní mafie si za 200 litrů pitné vody účtuje deset dolarů (asi 250 korun). Voda poskytovaná vládou je přitom vždy zdarma. „Já vydělávám asi 80 dolarů za měsíc. Můžete si tak lehce představit, jak těžké je pro mě dát dohromady takové peníze,“ lamentuje jedna z obyvatelek Sangham Vihar.

Práce vodní mafie začíná vždy brzo ráno. Ještě za tmy se kolona cisteren vydává do oblastí přiléhajících k posvátné řece Jamuna. Bydlí zde jen minimum lidí, pouliční osvětlení nefunguje. Ideální prostředí pro překupníky. Ti natáhnou tenké hadice vedoucí z cisteren a ponoří je hluboko do jedné ze zdejších studen. Jednu cisternu plní kolem půl hodiny.

„Nikdo se jim nedováže postavit, protože jsou nebezpeční,“ tvrdí jeden z místních obyvatel. Překupníci však říkají, že jen dodávají pitnou vodu do oblastí, kde jí je nedostatek. Mlčí však o tom, že za vodu si nechávají platit na místní poměry neúměrně vysoké částky. 

Vodní mafie kromě využívání zoufalých obyvatel necitlivě zasahuje také do životního prostředí. Nadměrný odběr z vrtů a studen totiž podle hydrogeologů extrémně snižuje hladinu podzemní vody.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: černý trh

Nejlepší videa na Revue