Severokorejský velvyslanec Ri Kwang-il na přednášce v Ústavu mezinárodních

Severokorejský velvyslanec Ri Kwang-il na přednášce v Ústavu mezinárodních vztahů (29. listopadu 2011) | foto: ČTK

Černý mercedes a Kim Ir-sen na klopě, tak přednáší velvyslanec KLDR

  • 82
Ri Kwang-il je velvyslancem v Česku pět měsíců a přednáška o denuklearizaci Korejského poloostrova byla jedním z jeho prvních vystoupení před Čechy. Přeplněný sál v Ústavu mezinárodních vztahů nezklamal. Publikum si vyslechlo spršku výpadů na adresu USA i teorii o spiknutí proti KLDR.

U patníku v pražské Nerudově ulici parkuje černý mercedes s diplomatickou espézetkou. Vystupují z něj tři elegantně vystrojení džentlmeni, kteří v České republice hájí zájmy poslední stalinistické výspy světa - Severní Koreje.

Delegaci vede přes ulici jeho excelence Ri Kwang-il, který na konci června předal Václavu Klausovi pověřovací listiny a stal se velvyslancem nejtužšího režimu světa v Česku. V Ústavu mezinárodních vztahů ho čeká přednáška a diskuse na citlivé téma denuklearizace Korejského poloostrova.

Nahrávat se nesmí, Severokorejci si to nepřejí

Jedinečná možnost hovořit s představitelem státu, kde se křivé slovo proti diktátorovi Kim Čong-ilovi trestá doživotním lágrem, má jasná pravidla. "Nahrávat se nesmí, severokorejská strana si to nepřála. Vím, je to nestandardní," omlouvá se usměvavá slečna s tím, že z vystoupení bude existovat jediný zvukový záznam.

V sále rychle mizí volné židle. "Dneska je víc narváno než obvykle," nese se z úst matadorů, kteří sem zřejmě chodí často. Najednou vchází velvyslanec a na klopě saka se mu skví odznáček s portrétem "věčného prezidenta" KLDR Kim Ir-sena. V tu chvíli už lidé stojí a do dveří se tlačí další zájemci.

Šum plný očekávání proťal až hlas šéfa Ústavu mezinárodních vztahů Petra Druláka, který hosty přivítal a vysvětlil, že za velvyslance přečte projev v češtině první tajemník ambasády Ju Won Chol. Kdo si do Nerudovy ulice číslo tři přišel pro senzaci ze stalinistického skanzenu, musel odcházet hluboce zklamaný.

Velvyslanec prostřednictvím plamenného řečníka s ráznou dikcí zopakoval mantry, které papaláši v Pchjongjangu omílají léta. Zdůraznil, že KLDR svým jaderným programem pouze reagovala na nukleární hrozbu Spojených států. Postěžoval si, že z celé Asie jsou jaderné zbraně USA v bojových pozicích pouze v Jižní Koreji.

Dialog s podmínkami nás nezajímá

Vyjádřil obavy Severokorejců, že Washington touží potlačit právo KLDR na existenci. "KLDR si musela pořídit jadernou zbraň, abychom obhájili svoji suverenitu," hřímal první tajemník a vysvětlil, že země bude mít jaderné zbraně, dokud nezmizí nukleární hrozba Washingtonu. Zároveň naznačil, že jaderná zařízení slouží pouze k výrobě elektřiny pro chudou zemi.

Naznačil, že Pchjongjang má zájem zasednout k jednacímu stolu a řešit svůj jaderný program, ale dialog s nadiktovanými podmínkami z Washingtonu prý soudruhy v KLDR nezajímá. (Spojené státy nyní podmiňují začátek rozhovorů o jaderném programu prokázáním upřímného úmyslu KLDR, že s jaderným zbraněmi skoncuje.)

Obě Koreje na konci Korejské války v padesátých letech podepsaly pouze příměří, a tak jsou formálně stále ve válečném stavu. Podle velvyslance tkví řešení právě v podepsání mírové dohody, ale tomu prý brání odlišná zřízení v obou zemích.

Od pokuty papaláše zřejmě uchránila diplomatická značka

"My chceme sjednocení na bázi konfederace a zachování obou režimů. Jižní Korea touží po sjednocení poloostrova pod jedním systémem. Toho svého se přitom nikdo nechce vzdát. Sami posuďte, které řešení je lepší," navrhl Ri Kwang-il. Zmínil také několik příkladů, jak se v poslední době zlepšují vztahy s USA.

"Američané například mohli exhumovat své vojáky z Korejské války," nabídl ambasador příklad oteplování vztahů. Po několika otázkách od účastníků přednášky se svěřil s pocitem, že jsou představy o KLDR v Evropě zkreslené a vypouštění některých informací je dílem spiknutí proti Pchjongjangu. Účastníky přednášky vyzval, ať se přijedou do stalinistické říše osobně podívat.

Po hodině a půl papaláši opět zmizeli v útrobách černého mercedesu. Od pokuty je zřejmě uchránila diplomatická značka. Celou dobu totiž jejich luxusní vůz, o kterém se milionům hladovějících Severokorejců ani nezdá, parkoval v zákazu zastavení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video