Vznikne na Balkáně nový stát, samostatná Černá Hora?

Vznikne na Balkáně nový stát, samostatná Černá Hora? | foto: Profimedia.cz

Černohorci si nejspíš odhlasovali samostatnost

  • 72
Na mapě Evropy se nejspíš objeví nový stát. Obyvatelé Černé Hory se totiž v referendu vyslovili pro odtržení od Srbska. Podle prvních neoficiálních odhadů si konec společného státu přálo 56,3 procenta obyvatel. EU přitom stanovila jako hranici platnosti 55 procent.

Unie dala ještě jednu podmínku: referenda se muselo zúčastnit přes padesát procent lidí. To Černohorci bohatě splnili, k urnám jich podle odhadů přišlo 87 procent.

Ihned po zveřejnění prvních neoficiálních čísel vzplál nad hlavním městem Podgorica ohňostroj a na oficiálních internetových stránkách země se objevil velký nápis "Vítejte v nezávislém státě Černá Hora".

"Proč bychom měli žít s někým, když se všechny ostatní republiky osamostatnily a daří se jim lépe. Podívejte na Slovinsko, myslím, že bychom na tom za pár let mohli být stejně," svěřila se odpoledne třicátnice Sadija Kurpejovičová u hlasovací místnosti v Podgorici.

Příznivci nezávislé Černé Hory však ještě nemají vyhráno. Opozice večer odmítla podle uznat porážku. Není také vůbec jasné, jak se v budoucnu početný prosrbský tábor může zachovat.

První dílčí výsledky jsou očekávány kolem půlnoci. Nezávislá monitorovací střediska ale tvrdí, že by se od odhadu neměly výrazně lišit.

Pro osamostatnění se zřejmě vyslovili zejména Černohorci, kteří tvoří zhruba 43 procent populace. Jazykově i kulturně sice mají mimořádně blízko k Srbům, ale hlásí se k černohorské národnosti.

Na druhé straně "barikády" naopak stojí místní obyvatelé, kteří se hlásí k srbské národnosti (asi 32 procent) a převažují mezi nimi zastánci společného státního svazku se Srbskem.

Do hlasování ale mohli promluvit i Černohorci, kteří žijí v Srbsku a jsou považováni spíše za odpůrce nezávislosti. Jejich počet se odhaduje na více než 200 tisíc. Část z nich se nechala zapsat na volební seznamy, na hlasování se museli vypravit do Černé Hory.

Podle některých odborníků klíč k osudu Černé Hory v ruce držely národnostní menšiny, především Bosňáci (bosenští Muslimové) a Albánci.

Řada z nich Srby nemá příliš v oblibě a vyčítají jim především vojenská tažení v Jugoslávii v první polovině 90. let a později na konci 90. let v Kosovu, při nichž přišly o život desítky tisíc lidí.

V případě, že se Černá Hora skutečně osamostatní, nástupnickým státem bude Srbsko. Černohorci tak budou muset žádat o mezinárodní uznání a o členství v řadě organizací. Čeká je i nákladné budování armády a některých úřadů.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video