Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Černobílý svět Martina Komárka

  13:09aktualizováno  13:09
Se zájmem jsem si přečetl v pátečním vydání názor Martina Komárka na dvojí vnímání Evropské unie v očích naší veřejnosti. Nevím, jestli skutečně každý Čech a Moravan zavítal do některé z její částí, "ať už se jmenuje Rakousko, Itálie, Řecko nebo Německo", nevím ani, jestli si z ní museli všichni automaticky odvézt poznání, "že domy jsou tam úpravnější, ulice čistší, obchody bohatší a lidi jaksi veselejší než doma".
Takovéto poznání je vysoce individuální a předpokládá možnost dlouhodobého srovnávání: kdo nemá klapky na očích, po Evropské unii (a dalších částech světa) cestuje a poznává její místa a lidi, ví, že bohatší obchody a čistší ulice nejsou to jediné a hlavní kriterium lidské veselosti. Navštívil jsem nejchudší region EU na její nejvýchodnější hranici, řeckou Thrakii, prošel jsem si také mnohé špinavé ulice portugalského Porta na jejím západním okraji a moje poznání se od onoho "poznání všech", popisovaných panem Komárkem liší. On je ovšem novinář a expresivní výrazy popisující "realitu jeho světa" jsou každodenními nástroji, se kterými si vydělává na své živobytí.
V jeho článku mě ovšem zaujala jiná věc: ona dvoubarevnost vidění rozdílu mezi dnešní Evropskou unií a Českou republikou. Protože existující širokou škálu tu menších, tu větších rozdílů a odlišností mezi námi, postkomunistickou zemí, čtyřicet let řízenou komunistickým aparátem a masážovanou komunistickým tiskem a vyspělou, demokratickou Evropou, sám neumí popsat, popřípadě vysvětlit jejich příčiny, bere si do úst oblíbenou frázi o některých politicích, zejména pak politicích ODS, kteří vyvolávají umělý obraz Evropské unie a straší byrokraty, levičáky a zničením naší identity. Evropa, kterou popisuje, má dva póly. Evropa nás všech - milá, vlídná, s čistými ulicemi a Evropa ODS - zlá, odpudivá eurokracie. Apeluje na nás, abychom viděli tu správnou Evropu a nenechávali si v duchu Orwellova románu napovídat, že dvě a dvě jsou pět.
A tak po Evropě jezdím, dívám se a snažím se vidět tu správnou. Do paměti se mi ukládají různé momentky: tisíce plastových beden s lejstry, které desítky pracovníků z personálu Evropského parlamentu v Bruselu nakládají do přistavených nákladních aut, aby byly přesunuty do nedalekého Štrasburku, kde se má sejít další zasedání šesti stovek evropských poslanců, protože si EU nevystačí s jedním sídlem pro svůj parlament, ale musí mít rovnou tři. Návštěva volebních okrsků v Nizozemí a rozhovory s voliči v červnu 1999 jako stážista institutu pozorujícího volby do Evropského parlamentu: šok při zjištění, že se nejen Holanďané, ale i Němci, Belgičané a Francouzi jen minimálně identifikují s institucemi EU (v některých obvodech, které jsme ve výše zmíněných zemích navštívili, byla účast 12-15 % a občané projevovali svou značnou skepsi k přínosu této instituce jako takové). Rozhovor s mým známým v londýnském pubu, který je majitelem malé expediční firmy v Anglii. Jeho obava z enormního prodražování pracovní síly v důsledku sociálních výdobytků evropské zaměstnanecké legislativy, která může vést k tomu, že svou firmičku bude moci "zavřít". Návštěva u dolnorakouského vinaře, který nevidí nic zvráceného na tom, že dostává dotace z fondu Společné zemědělské politiky EU na to, aby víno nepěstoval, namísto  toho, aby vypěstoval vína více a kvalitnějšího. Nic špatného nevidí ani v tom, aby český (a moravský) vinař dostával z fondu jen poměrnou část toho, co dostává on. Četba Charty základních práv EU, ze které by měl u nás největší radost ten nejpokrokovější socialistický zákonodárce, přiznávající občanům EU (avšak pouze jim) taková práva, ze kterých by panem Komárkem citovaný Orwell jistě oněměl hrůzou. Tyto a mnohé další momentky z jiné kategorie než "bohatší obchody, čisté obchody a veselejší lidé", o kterých píše pan Komárek, utvářejí mé poznání Evropy. Na rozdíl od něj však netvrdím, že je to poznání jediné a správné a nevydávám ho za poznání nás všech. 
Chci, aby tuto moji zkušenost, mají-li politici ODS podobnou, českým občanům zprostředkovávali. Chci také, aby vysvětlovali, co udělají proto, aby ta unie, jejímiž členy se staneme, fungovala lépe a k našemu prospěchu. Nepřipadá mi na tom nic špatného, ani divného - je to jejich práce, za kterou jsou placeni. Stejně jako mě nepřipadá nic divného na tom, když politici sociální demokracie či lidovečtí, vyjadřují své zcela jiné zkušenosti a jejich vlastní recepty na lepší budoucnost unie. O tom je koneckonců soutěž politických stran, o tom je koneckonců demokracie jako taková - zvolíme si toho, jehož zkušenost a vidění světa se nejvíce shoduje s tím naším. Černobílé lakování obrazu Evropy a Česka z pera pana Komárka je jen krokem zpět, před rok, kdy jsme se s panem Dienstbierem prostříhali skrze dráty na západ.               
Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

V Kardiocentru Vysočina sídlícím v jihlavské nemocnici umí upravit srdeční...
Lidé budou moci mít tři měsíce placené volno na ošetřování příbuzného

Lidé budou mít nově nárok na tříměsíční placené volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Vládní návrh zákona, který to umožní, schválil ve středu Senát. Chybí...  celý článek

Šéf hradního protokolu Vladimír Kruliš se po těžké autonehodě vrátil do práce
Děkuju andělům strážným, řekl hradní protokolář Kruliš po návratu do práce

Po vážné nehodě v policejním voze, při níž si zlomil dva obratle, se tento týden vrátil do práce zástupce šéfa hradního protokolu Vladimír Kruliš. „Děkuju svým...  celý článek

Zřejmě nejkontrolovanější projekt. Multifunkční kongresový areál dostal v roce...
Babišovi blízcí si akcie Čapího hnízda účelově přeprodávali, píše policie

Rodinní příslušníci Andreje Babiše (ANO) si přeprodávali akcie Čapího hnízda, aby znepřehlednili vlastnickou strukturu firmy. Podle Českého rozhlasu to policie...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.