Louis Farrakhan: kazatel s velkým vlivem a kontroverzní pověstí

Louis Farrakhan: kazatel s velkým vlivem a kontroverzní pověstí | foto: Profimedia.cz

„Černého Hitlera“ vyhnala z politiky nemoc

  • 46
Pro někoho byl černý Hitler, pro jiné bojovník za práva Afroameričanů. Éra Louise Farrakhana v každém případě končí. Nemocný muslimský vůdce se naposledy postavil k řečnickému pultu a vyzval mladé černochy, aby nechodili bojovat do Iráku. Svého nástupce ale neurčil.

Charismatický řečník potvrdil svou tradici dlouhých projevů. Na stadionu v Detroitu, kde se sešly tisíce lidí, se chopil slova na dvě hodiny.

V posledním vystoupení útočil především na americkou zahraniční politiku. "Co udělat s člověkem, který lže Americe?" hřímal třiasedmdesátiletý Farrakhan na adresu prezidenta George W. Bushe.

Million Man March

O počet účastníků Million Man March se vedly spory. Rozbor fotografií ukázal k milionu

Černošský vůdce také obhajoval právo Íránu na jaderný program a zrazoval černé Američany od nástupu do armády. "Říkám vám, bratři a sestry, že to je to nejhorší rozhodnutí, které můžete udělat," prohlásil.

První zprávy o Farrakhanově nemoci se objevily loni v září. Vůdce tehdy o svém nádorovém onemocnění napsal v otevřeném dopisu. Začátkem ledna se podrobil dvanáctihodinové operaci, jejíž příčina není známá, ale podle vyjádření lékařů i rodiny dopadla dobře. Během nemoci zhubl o šestnáct kilogramů.

Život v islámu
Se jménem Louise Farrakhana se pojí velká část emancipačního hnutí amerických černochů. Jeho organizace - Národ islámu - si ale vysloužila i řadu kritik. Mimo jiné za antisemitismus, antikřesťanství, homofobii, rasismus a sexismus.

Farrakhan do muslimského hnutí vstoupil už v polovině 50. let a pod vlivem Malcolma X si změnil jméno na Louis X. Mladý houslista a populární zpěvák calypsa se s Národem islámu poprvé setkal na vystoupení v Chicagu.

Malcolm X

Malcolm X na newyorské Harlem Street. Farrakhan Malcolma původně obdivoval, ale nakonec odmítl jeho umírněnost. V roce 1993 veřejně obhajoval jeho vraždu.

S muslimskou organizací, která kritizuje bělošskou nadvládu a usiluje o emancipaci černochů, se načas rozešel v 70. letech. Tehdy se obrátila k náboženskému mainstreamu a přestala přestala například hlásat, že černoši jsou nadřazenou rasou.

Už za čtyři roky se ale vrací zpět. Se svými příznivci pořádá konvent v Chicagu a vrací hnutí ke svému původnímu založení.

Otec černochů nebo Hitler?
Názory Louise Farrakhana jsou stejně vlivné, jako kontroverzní. Nálepku antisemity si vysloužil během prezidentské kampaně Jesse Jacksona v roce 1984. Černošský reverend tehdy neoficiálně označil New York za židovské město a Farrakhan se ho zastal.

Farrakhan v Pittsburghu

Farrakhan na Pittsburghské univerzitě právě pronáší jeden ze svých slavných výroků. "Hitler byl velký muž, nikoli dobrý," prohlašuje

Židovský novinář listu The Village Voice následně označil Farrakhana za "černého Hitlera". "To je dobré jméno. Hitler byl velký člověk," opáčil Farrakhan. Uvedl ale, že na něm neoceňuje nenávist vůči Židům, ale fakt, že pozvedl poválečné Německo.

Antisemitských výroků se nezříkal ani později. Židovskou víru údajně označil za náboženství žumpy. Toto přirovnání sám popírá, stejně jako celý antisemitský postoj. Teprve před rokem ale opět obvinil Židy, že z Holywoodu propagují homosexualitu a že dotlačili Bushe do Iráku.

Mnohé podivuhodné výroky vytáhl Farrakhan z rukávu i na adresu celé bílé rasy. "Běloši jsou potenciální lidé, zatím se pouze nevyvinuli," prohlásil například.

Milionový triumf
Farrakhanovi zastánci naopak tvrdí, že Farrakhan výrazně pomohl sebeuvědomění Afroameričanů, jejich vzdělání i ekonomické soběstačnosti.


Million Man March

U řečnického se na Million Man March objevila Rosa Parksová i MC Hammer

Největší triumf prožil v roce 1995, kdy se na jeho Million Man March sjel do Washingtonu na milion lidí. Údajně se jednalo o největší pochod v dějinách Ameriky. U řečnického pultu se tehdy vedle bojovníků za lidská práva (Rosa Parks) objevily i hvězdy showbusinessu (Mike Tyson, MC Hammer, Stevie Wonder).

V roce 2005, deset let po první pochodu, se akce pod Farrakhanovým vedením zopakovala. Tentokrát přišel například Barack Obama, který nyní usiluje o prezidentský úřad.

Přes silné postavení v rámci černošského hnutí se Farrakhan nevyhnul střetům. V roce 1995 byla zatčena Kubilah Šabazová, dcera Malcolma X. Obvinění znělo: podíl na přípravě vraždy Louise Farrakhana. Do případu měla být zapletena i FBI, ale potrestán nebyl nikdo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video