Ústní zkouška státních maturit na SOU tradičních řemesel v Brně. (2. května...

Ústní zkouška státních maturit na SOU tradičních řemesel v Brně. (2. května 2011) | foto: Ondřej Surý, MF DNES

Češtináři vedou s Cermatem „studenou válku“ o podobu maturitních slohů

  • 116
Letošní hodnocení maturitních slohů přineslo mnoho problémů. Někteří studenti, kteří psali kreativně, ale odchýlili se od zadání, propadli. Cermat totiž prosazuje přísné dodržovaní daných slohových útvarů. Část učitelů však tomuto "staromilství" neholduje a chce známkovat nadané studenty podle svého.

Společnost Cermat se z jarního průšvihu kolem maturitních slohů příliš nepoučila. Stejně jako letos mohou příští rok kvůli písemným pracím z češtiny propadnout tisíce maturantů. Stačí, když se odchýlí od tématu.

Nově sice budou slohy známkovat učitelé na jednotlivých školách, avšak podle starých a zhusta kritizovaných pravidel připravených Cermatem. Tento úřad na nich však trvá, přestože skandál kolem maturit už stál místo jeho bývalého šéfa Pavla Zeleného.

Slohové práce

Loni známkovali maturitní slohy z češtiny "hodnotitelé" – učitelé proškolení Cermatem. Část z nich však chybovala a nechala propadnout studenty neprávem.

Ministerstvo školství proto vrátilo hodnocení písemných prací zpět do škol. Známky tak dětem dají češtináři, kteří je znají. Jenže se musí řídit pravidly Cermatu a ta říkají, že kdo se odchýlí od tématu, má dostat pětku.

Nově bude mít maturita z českého jazyka i ostatních předmětů jen jednu úroveň. Dosud obsahovala těžší a lehčí verzi.

MF DNES zjistila, že v případě slohů trvá na pravidlu "rychlá smrt". To v praxi znamená, že student dostane automaticky z písemné práce pětku, pokud se odchýlí od zadaného tématu nebo nedodrží slohový útvar. Když napíše místo eseje úvahu, tak neuspěje. Potvrdila to vedoucí sekce evaluačních nástrojů Jana Münzbergerová i mluvčí Cermatu Petr Habáň.

"Jestliže bude práce úplně mimo téma, nebo nedodrží slohový útvar, tak se nic nemění. Bude to jako letos," uvedla Münzbergerová.

Rána pro originální slohy

Jenže právě na tento bod letos na jaře doplatilo mnoho dobrých studentů. Byli zklamaní, naštvaní a mnozí přišli o šanci studovat na své vysněné vysoké škole. Mezi ty, koho špatné známkování slohů postihlo, patřila i Zdeňka Pšeničková - dívka, která předtím vyhrála literární soutěž.

Přestože napsala výborný sloh, dostala z něj pětku a musela ho psát v opravném termínu na podzim. Tímto martyriem si prošla jen proto, že téma Jak jsem se stala pověrčivou uchopila po svém, originálně a rozhodla se, že být pověrčivá je nesmysl.

MF DNES hovořila s několika středoškolskými češtináři, kteří jsou z rozhodnutí Cermatu rozladění. "Nesouhlasím s tím, protože to omezuje kreativní jedince, kteří pojmou téma jinak," říká kantorka Lenka Dohnalová.

Změna hodnotitelů

Její kolegyně Veronika Valíková, také češtinářka, je přesvědčená, že příliš úzké škatulky slohových útvarů studenty svazují. "My je učíme psát, co si myslí. Když se budou bát psát pod knutou stylů, tak z nich názory nedostaneme," varovala.

Ještě vloni známkovali (bodovali) maturitní slohové práce z češtiny hodnotitelé, které na to Cermat proškolil. Ukázalo se však, že někteří z nich dělali svou práci špatně a nechali studenty propadnout neoprávněně.

"Kritéria pro hodnocení zůstávají stejná, ale právě proto, aby nedocházelo k podobným problémům, rozhodli jsme o přesunutí hodnocení slohových prací na samotné školy. Objektivita bude zajištěna především znalostí výkonu žáků v průběhu studia," reagoval ve středu za ministerstvo mluvčí Marek Zeman.

Cermatu se zastal i Jiří Kostečka, učitel, který se na přípravě maturit podílel a vedl tým hodnotitelů. Je přesvědčený o tom, že by studenti měli plnit zadané téma i slohový útvar.

Spor však možná povede k tomu, že se někteří naštvaní češtináři Cermatu vzepřou. Jak řekli MF DNES: "Učitelé jsou příčetní. Práce oznámkujeme, ale nebudeme se řídit přísným pravidlem v případě hodnocení tématu a dodržování stylu." Někteří studenti tak možná maturitu udělají, protože jejich učitelé obejdou pravidla.

Cermat měl několik měsíců na to, aby s češtináři diskutoval o tom, jak slohy známkovat. Jenže kritiku patrně nevnímal. "Kdo napadá tradiční funkční českou stylistiku?" reagovala Münzbergerová a dožadovala se oficiálního dokumentu od spolku češtinářů. Mluvčí Habáň později dodal, že maturantům úřad poradí, jak úspěšně zvládnout sloh z češtiny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video