Český rodák Anton Joseph Cermak (vlevo) stojí na snímku vedle svého přítele a prezidenta Spojených států Franklina Delano Roosevelta, jemuž zachránil život. | foto: Profimedia.cz

Zachránil Roosevelta a sám zemřel. Český starosta vstoupil do dějin USA

  • 14
Třesklo několik výstřelů, chicagský starosta Anton Joseph Cermak se sesul na zem. Nastal zmatek. Politika rychle posadili do auta a tryskem vyrazili do nemocnice. Těžce raněný muž bojoval o život, přesto tiše pošeptal spolujezdci: "Jsem rád, že jsem to byl já, a ne vy." Cermakova slova patřila Franklinu Delano Rooseveltovi.

Přesně před 80 lety zachránil kladenský rodák Antonín Čermák život příteli, čerstvě zvolenému americkému prezidentovi Rooseveltovi.

15. února 1933 se oba demokratičtí politici setkali ve floridském Miami. Prezident se večer vracel z desetidenní cesty na jachtě Nourmahal milionáře Johna Astora. Těsně po desáté hodině nasedl do otevřeného vozu, jímž se chystal vyrazit na další cestu do New Yorku.

Antonin Cermak

Cermak pocházel z rodiny kladenského havíře, se kterou jako ani ne dvouletý odjel do Chicaga. S otcem pracoval v dolech, do velkoměsta se přestěhoval až v roce 1890. Založil si povoznickou živnost a později spekuloval s nemovitostmi. Záhy se stal aktivistou Demokratické strany a v dubnu 1931 byl zvolen starostou Chicaga, které bylo tehdy druhým největším městem USA s více než 100 tisíci Čechy.

Cermak nezapomněl ani na svou původní vlast, angažoval se při vzniku Československa, které v roce 1932 navštívil. Byl vždy pyšný na svůj původ, mluvil plynně česky, byl aktivním členem Sokola a dalších národních českých organizací. Smrt oblíbeného starosty vyvolala v Chicagu obrovský smutek.

Zastavil se u něj Cermak, přátelé spolu prohodili pár slov. Vtom zazněly výstřely. Prezident vyvázl bez zranění, dalších pět lidí však schytalo zásah. Nejhůř skončil právě chicagský starosta, jenž kryl Roosevelta tělem.

Útočníkem byl třiatřicetiletý italský přistěhovalec z Kalábrie a stavební dělník Guiseppe Zangara. Vyšinutý atentátník trval na tom, že chtěl zastřelit Roosevelta, nicméně záhy se objevily spekulace, podle nichž byl terčem od počátku Cermak.

Stav politika se střídavě zlepšoval a zhoršoval, ale 6. března 1933 na následky průstřelu plic v Miami zemřel. Zangara byl za pokus vraždy odsouzen k 80 letům vězení, po Cermakově úmrtí ho ale přivedli znovu před soud, který mu tentokrát udělil trest smrti. Zangara zemřel 20. března 1933 na elektrickém křesle.

Objednala si Cermakovu smrt mafie?

Cermak se narodil 9. května 1873 v Kladně a ve Spojených státech proslul během 30. let jako starosta Chicaga, který se zasadil o rozvoj města a bojoval s všemocnou mafií. Za mříže dokonce dostal i obávaného šéfa podsvětí Al Caponeho.

Anton Joseph Cermak

Právě mafián si podle jedné verze objednal vraždu jako pomstu přímo z vězení. Jiná verze zase spekuluje o odvetě za pokus o zadržení Franka Nittiho.

Nejasnosti také provázejí samotný atentát. Údajně Zangara vypálil šest ran, přestože měl pouze pětiranný revolver Smith & Wesson kalibru 32. 

Jedno tělo prý obsahovalo kulku kalibru 45. Jeden z gangsterů Roger Touhy po propuštění v roce 1959 řekl, že Zangarova střelba byla jen kulisou pro skutečného střelce a jednoznačným cílem byl skutečně starosta Cermak, který příliš narušoval působení mafie.

Dalším spekulacím nahrával také fakt, že Cermakův vrah Zangara byl na tehdejší poměry nezvykle rychle odsouzen k smrti a popraven. FBI všechny neoficiální teorie dosud popírá.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video