Na čínské sociální sítě dohlíží dva miliony cenzorů. Ilustrační snímek

Na čínské sociální sítě dohlíží dva miliony cenzorů. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na čínské sociální sítě dohlíží dva miliony cenzorů, mají i svoje kurzy

  • 24
Čína patří co do kontroly internetového obsahu k nejpřísnějším státům na světě. Mnoho blogerů se za své politické názory dostalo do křížku se zákonem a desítky dalších byly nuceny stáhnout podle úřadů škodlivý obsah. Nyní se ukázalo, že na politicky korektní atmosféru čínských internetových sociálních sítí dohlíží na dva miliony státních zaměstnanců.

Podle čínského deníku The Beijing News se takovým pracovníků oficiálně říká "analytici internetových názorů" a jsou placeni buď ze státních peněz, nebo přímo konkrétními společnostmi, které si jejich služby objednají. Hlavní náplní jejich práce je monitorování sociálních sítí a mikroblogovacích stránek. Následně pak na základě pozorování vypracovávají podrobné zprávy o chování jednotlivých uživatelů.

Tchang Siao-tchao pracoval jako analytik asi půl roku. Podle svých slov každý den seděl před počítačem a do speciálního programu zadával jednotlivá klíčová slova, ať už podle zadání úřadů, nebo konkrétního klienta. "Následně jsem pak zaznamenával všechny negativní reakce na daná témata a vypracovával z nich denní reporty," vysvětlil Tchang.

Čínská vláda také před několika dny ohlásila spuštění speciálních výcvikových programů pro kontrolory internetového obsahu. První kurzy proběhnou mezi 14. a 18. říjnem. Není však jasné, kdy jsou určeny pro aktivní kontrolory, nebo nové rekruty. Účastníci kurzů budu moci navštívit osm specializovaných výukových modulů zaměřených na rozpoznání, analýzu a zpracování internetových příspěvků a také na řešení krizových situací.

Zřejmě největší kontrolou prochází čínská sociální síť Sina Weibo, která je obdobou Twitteru. Síť používá asi 500 milionů registrovaných uživatelů, kteří v průměru odešlou přes 100 milionů zpráv za den. Nejčastějšími tématy jsou zdraví, zprávy ze světa celebrit a kvalita čínského jídla. V posledních letech se zde však stále častěji objevují i politické komentáře a upozornění na korupci státních úředníků. Politicky nekorektní příspěvky však do několika minut na popud cenzorů mizejí.

Na internetu pod skutečným jménem, nařídily úřady

K větší kontrole internetu zavelely úřady už v lednu letošního roku. Nově totiž uživatelům nařídily všude na webu vystupovat pod svým skutečným jménem. Nejde však jen o jméno, ale o "úplnou a pravou identifikaci", která umožňuje dohledat on-line příspěvky ke konkrétnímu čínskému občanovi.

Změny jsou podle oficiálního vyjádření navrženy tak, aby "zajistily informační bezpečnost na internetu, zajistily zákonná práva a zájmy občanů (...) a chránily národní zájmy a veřejný sociální prospěch," uvedla čínská státní tisková agentura (více o zavedení nových pravidel na čínském internetu čtěte zde).

Čína patří celosvětově k nejpřísnějším regulátorům internetu, podobně jako Kuba nebo Irán. Z těchto států je prakticky nemožné dostat se na celosvětový internet. Mnohé servery jsou dlouhodobě blokovány a "ven" se dostanou jen lidé se speciálním povolením, například turisté.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video