Zdravotní pojišťovna i lékaři sami se shodují, že v cenách za ošetření vládne chaos.

Zdravotní pojišťovna i lékaři sami se shodují, že v cenách za ošetření vládne chaos. | foto: Profimedia.cz

Ceny u lékaře se liší o tisíce

  • 86
Jak je možné, že totéž vyšetření stojí v jedné nemocnici dvě stě korun a v jiné třeba dvanáct stovek? Jak ukázal test MF DNES, zdravotníci si nevědí rady, jak naúčtovat svou práci pacientovi, který si péči platí sám. Zjistila to redaktorka MF DNES, když testovala pohotovosti nemocnic coby pacientka.

Takže zatímco v Ústřední vojenské nemocnici v Praze zněl účet za ošetření chirurgem a laboratorní vyšetření na částku 2295 korun, v nemocnici v Příbrami za stejná vyšetření (a dokonce za další dva výkony navíc) jen 548 korun.

Konečná částka za péči se tak může lišit v řádu několika tisíc korun. Platí to i o laboratorních vyšetřeních či další léčbě. Každá nemocnice si totiž určuje sama, jakou hodnotu dá jednotlivým výkonům.

Placení hotově se netýká jen cizinců. Pokud pojedete na dovolenou a zapomenete si vzít kartičku pojišťovny, budete muset také platit "na dřevo". A pak se vám může stát, že v jedné nemocnici zaplatíte za ošetření zlomené nohy třeba pět set korun a ve vedlejším městě to bude stát pět tisíc.

Lékaři: "Je v tom chaos"
Zdravotní pojišťovna i lékaři sami se shodují, že v cenách vládne chaos. "Každý si účtuje jinak a žádné regulace vlastně neexistují, takže kdokoliv může mít jakékoliv ceny," připouští i prezident České lékařské komory Milan Kubek.

"Je v tom trochu chaos," přiznává i mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jana Víšková. "V případě samoplátce nemocnice postupují podle ceníku zdravotnických služeb, který jim schválí finanční úřad. Ceny si kalkulují samy nemocnice s ohledem na vlastní režii a přiměřenou tvorbu zisku," vysvětluje.

Potíž je, že redaktorka MF DNES ani v jedné z navštívených nemocnic nedostala předem ceník k nahlédnutí. "To je chyba," upozorňuje David Marx, lékař, který se dlouhodobě zabývá kvalitou péče ve zdravotnictví.

Ceníky totiž musí viset viditelně vyvěšené někde u vchodu do ordinace nebo je pacient musí dostat na vyžádání. Podobně, jako to funguje v ordinacích zubařů či veterinářů nebo v obchodech.

"Ceník by měl být pacientovi aspoň na požádání předložen, aby byl předem informován o výši platby," říká Jana Víšková.

Realita je jiná
Ve skutečnosti to však vypadalo takto: v Ústřední vojenské nemocnici sestra na dotaz po ceníku pacientku odbyla: "To nemáme, to musím nejdřív zadat do počítače a pak se ukáže, co tam bude."

V Havířově sice sestra ceník našla, ale psaný rukou a červeně zvýrazněná čísla neodpovídala tomu, co nakonec bylo na účtu. "Cizinci mají tady to krát tři, pane doktore," vysvětlovala sestra lékaři s prstem zapíchnutým v ceníku. Účet však nakonec vypadal úplně jinak, než jaké cifry byly v ceníku.

V Břeclavi ani přes snahu lékaře a sestry se ceník vůbec nepovedlo najít. A redaktorka, ač zaplatila 616 korun, nedostala účet žádný. Lékař se však dlouho omlouval s tím, že tuto práci dělá v nemocnici přes den dokumentaristka a ta teď není přítomna.

Jedině příbramská nemocnice měla ceník vyvěšený přede dveřmi, ale zdaleka tu nebylo všechno.

Přístup nemocnic k cenám vlastní práce se dá brát mimo jiné i tak, že zdravotnická zařízení pořád ještě neberou pacienty jako klienty.

Vládne podobný chaos i v platbách, které nemocnice dostávají od pojišťoven? "Ne, se smlouvami s pojišťovnou to nemá nic společného. Nemocnice mají veškerou péči hrazenou paušálem. Takže dostanou balík peněz a měly by se vejít do daného limitu," říká mluvčí VZP Jana Víšková.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video