Lidé budou moci celý proces přeceňování léků kontrolovat na internetu.

Lidé budou moci celý proces přeceňování léků kontrolovat na internetu. | foto: Profimedia.cz

Ceny léků se změní, ale až v dubnu

  • 39
Ceny léků a doplatky za ně se nezačnou hýbat dřív než v březnu či dubnu příštího roku. Podle ministerstva zdravotnictví bude mít totiž nová léková politika jen pozvolný náběh. Jediná novinka, kterou pacienti pocítí hned po Silvestru, bude třicetikorunový poplatek za položku na receptu.

"Od 1. ledna se pro pacienty nic nezmění. Pokud něco drobného, tak snad klesnou mírně doplatky na některé léky," řekl náměstek ministra Pavel Hroboň. Změny se projeví postupně, vždy jen pro několik desítek medikamentů.

Osm tisícovek léků totiž prakticky jeden po druhém nově posoudí (na základě doporučení a připomínek dalších odborníků) Státní ústav pro kontrolu léčiv. Lidé budou moci celý proces kontrolovat na internetu.

"Chceme maximální transparentnost, pro odborníky i veřejnost. To tady dosud nebylo," zdůrazňuje Tomáš Cikrt, mluvčí ministra zdravotnictví. A jak to bude fungovat? V každé skupině léků s podobnými vlastnostmi (skupin je cca tři sta) bude nejméně jeden (ten nejlevnější) lék plně hradit pojišťovna.

Dvě cesty
U dražších léků si pak pacient doplatí rozdíl. "Logicky bude zájem o ty nejlevnější. To bude nutit výrobce, aby svoji cenu snižovali," věří náměstek Hroboň.

Nově posílí role lékárníka. Může pacientovi nabídnout levnější lék, než lékař předepsal. Pokud však alternativu lékař přímo s ohledem na zdravotní specifika pacienta nezakáže. Strop úhrad z peněženky pacienta činí pět tisíc korun ročně.

Jak zjistí, kolik utratil? Existují dvě cesty. Může si při každé návštěvě lékárny sám vyžádat účtenku a sčítat. O překročení limitu však budou automaticky klienty informovat pojišťovny.

Jednodušší život
"Pro kontrolu si lidé mohou účtenky schovávat. Aby je ale nemuseli shromažďovat doma v krabici od bot, pojišťovny budou svým klientům posílat pravidelný výpis," vysvětlil Pavel Hroboň. Novinkou bude skupina "volně prodejných léků s omezením".

"Chceme zjednodušit občanům život," říká šéf komory lékárníků Lubomír Chudoba. "Vznikne kategorie léků, které si může pacient vyzvednout bez receptu, jen s podmínkou identifikace." Už dříve se v této souvislosti mluvilo například o "potratové pilulce" Postinor.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video