Lékaři sokolovské nemocnice při unikátní operaci nového typu endoprotézy

Lékaři sokolovské nemocnice při unikátní operaci nového typu endoprotézy hlezenního kloubu v sokolovské nemocnici. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Cenu za statečnost dostal slovenský lékař, který označil Čechy za okupanty

  • 278
Cenu za statečnost za rok 2011 dostal od českých lékařských odborářů jejich slovenský kolega Marian Kollár. Šéf Lékařského odborového sdružení na Slovensku loni organizoval protestní hromadné výpovědi lékařů. Českou výpomoc mířící do ochromených slovenských nemocnic označil za okupaci.

České ocenění tak poprvé dostal zahraniční lékař, Kollár si cenu převezme na sobotním reprezentačním lékařském plese na pražském Žofíně.

"Důvodem jsou statečné postoje pana doktora a jeho úspěšný boj proti likvidaci veřejného zdravotnictví na Slovensku. Jeho činnost vedla k oslabení snah o likvidaci veřejného zdravotnictví také v České republice," uvedl vedoucí tiskového oddělení České lékařské komory (ČLK) Michal Sojka.

Ocenění pro Kollára ostře kritizuje české ministerstvo zdravotnictví. "Pokud ČLK a LOK udělují Cenu za statečnost člověku, který bez skrupulí spolu s dalšími lékaři opustil těžce nemocné pacienty přímo na nemocničních lůžkách, je potřeba se vážně zamyslet, komu doopravdy tyto organizace slouží a co je jejich skutečným cílem," řekl iDNES.cz mluvčí resortu Vlastimil Sršeň.

Ceny za statečnost

Loni dostali Cenu za statečnost tři čeští lékaři, tváře odborové akce Děkujeme, odcházíme. Prvním nositelem Ceny za statečnost se v roce 1997 stal profesor Pavel Pafko proslavený úspěšnou plicní operací prezidenta Václava Havla. Mezi laureáty je paleta osobností. Vedle profesora Pafka například Bohumil Fišer, který jako ministr výrazně zvýšil lékařům v nemocnicích platy. V jednom případě byla cena udělena in memoriam, a to nikoli za statečný čin, ale za "statečný život" spoluzakladatelce Lékařského odborového klubu docentce Květě Kvapilíkové.

Podle náměstka ministra Marka Ženíška by si cenu zasloužili právě čeští vojenští lékaři, kteří odjeli pomoct slovenským pacientům. "Přičemž jako odměnu za léčbu dostali vynadáno do okupantů," uvedl pro iDNES.cz Ženíšek.

Kollár se při organizaci výpovědí na Slovensku inspiroval českou akcí Děkujeme, odcházíme. Slovenští lékaři měli čtyři hlavní požadavky - dodržování zákoníku práce a vyhlášky o personálním vybavení, změnu financování a to, aby platby pojišťoven odrážely reálné náklady na péči i cenu jejich práce. Žádali zastavit přeměnu nemocnic na akciové společnosti a chtěli garanci, že jim stoupnou platy nejpozději od ledna 2013 na 1,5 až trojnásobek platu v zemi.

Výpověď s odchodem k 1. prosinci 2011 podalo 2 411 ze zhruba 6 500 slovenských lékařů ve 34 nemocnicích. Odbory podepsaly 3. prosince s vládou memorandum, tím akce skončila. "Byli jsme spokojeni, až na platy, trojnásobek se nám nepodařilo prosadit," uvedl Kollár. V parlamentu se pak odborům podařilo prosadit zrušení novely zákona o transformaci nemocnic na akciové společnosti.

Kollár se zároveň postavil proti české výpomoci, která v době, kdy akce vyvrcholila, mířila na Slovensko. Výpomoc českých armádních doktorů přirovnal k sovětské okupaci.

"Po roce 1968 tu máme zase stav, že na Slovensko přišla cizí vojska, to není normální," prohlásil Kollár v televizi Markíza. Třicítka vojenských lékařů přiletěla pomoci slovenským nemocnicím, které neměly kvůli protestům dost lékařů. V zahraničí setrvali jen několik dní, než se situace vrátila do normálu (více zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video