Cenu opravy město dál tají

Pardubice - Cena rozsáhlé rekonstrukce historického domu čp. 29 v ulici Svaté Anežky České v centru Pardubic, který patří městu a magistrát ho spravuje prostřednictvím své akciové společnosti Městský rozvojový fond Pardubice, zůstává i po úspěšné kolaudaci neznámá. Město i fond přitom společně tvrdili, že právě po kolaudaci cenu za opravu zveřejní.

Od začátku totiž doprovází rekonstrukci městského domu podezření, že namísto původních 23 milionů bude konečný účet dvojnásobný.

„Rekonstrukce byla prováděna ve třech samostatných částech na tři samostatné smlouvy. Cena jednotlivých částí je věcí  smluvních stran. Co se týká uváděné ceny 23 milionů korun, je to částka, kterou tato stavba neměla nikdy stát. Již smlouva o dílo hovoří o částce vyšší bez dodatků, které řešily problémy a změny v objektu,“ odpověděl písemně na otázku, jaká je skutečná cena rekonstrukce, ředitel Městského rozvojového fondu Pardubice Aleš Kopecký.

Přesnou sumu ale Kopecký neuvedl, ke zmiňovaným 23 milionům pouze napsal: „Částka za rekonstrukci je vyšší.“

Na podzim loňského roku nechtěli fond ani město o penězích hovořit s tím, že vše zveřejní až po kolaudaci. Přestože zdroj seznámený s celým případem uvedl, že dům byl zkolaudován již před dvěma týdny, obě strany o ceně stále mlčí.

„Vím, že mezi lidmi běhají různé fámy, ale všechno spočítáme až poté, co se v domě dokončí studio pro Český rozhlas,“ zdůvodňuje mlčení kolem ceny náměstek primátora Pardubic Jiří Razskazov.

Označení dohadů o konečné výši ceny za fámy je ale přinejmenším sporné. Na to, že rekonstrukce může místo třiadvaceti milionů stát o dvacet milionů více, upozorňovala již loni v létě oficiální zpráva dozorčí rady fondu předložená valné hromadě. Kopecký však tvrdí, že takový dokument nikdy neviděl. „Na co upozorňovala dozorčí rada v srpnu 2001 nemohu říci, protože tuto zprávu jsem nečetl. Celková cena rekonstrukce se 40 milionům  zdaleka nepřibližuje.“

Nejasnosti doprovází i Kopeckého sdělení, že 23 milionů neměla rekonstrukce nikdy stát.Předseda představenstva Městského rozvojového fondu a člen pardubického zastupitelstva Zdeněk Mareš totiž na konci října loňského roku prohlásil: "K odhadu celkových nákladů se mohu nyní jen těžko vyjádřit. Zřejmě ale budou vyšší kvůli úpravám prvního podzemního podlaží, kde se objevila voda. Původní cena byla skutečně plánovaná něco málo přes 23 milionů."

Nejasné dohadování o ceně za opravu historického domu, které je navenek neprůhledné, umožňuje i to, že správcem objektu je akciová společnost Městský rozvojový fond Pardubice a nikoli přímo město. K dokumentům akciové společnosti mají totiž lidé mnohem omezenější přístup, než k případným dokladům o hospodaření města. To, že výhradním vlastníkem fondu je město Pardubice, na věci nic nemění.

Kdyby ale dům opravovalo přímo město, lidé by se informaci o případném zdražení dozvěděli. "O tak velkém navýšení ceny by muselo rozhodovat zastupitelstvo, jehož zasedání je veřejně přístupné. A zastupitelé by si jistě nechali předložit informace, proč se cena zvýšila," uvedl vedoucí kanceláře pardubického primátora Jaroslav Kout.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue