Městská policie (ilustrační snímek)

Městská policie (ilustrační snímek) | foto: Markéta Šubrtová, iDNES.cz

Centrální registr bude drobné delikty sčítat a pět let si je pamatovat

  • 92
Vznik centrálního registru přestupků, který má zabránit drobné kriminalitě, schválila Poslanecká sněmovna. Nyní návrh poputuje do Senátu. V registru se budou záznamy o přestupcích sčítat a uchovávat pět let.

Za opakované přestupky má jejich pachatelům hrozit vyšší pokuta, trestným činem se ale nestanou. Navíc návrh zvyšuje nejvyšší možné pokuty u některých přestupků. 

Přísnější tresty se mají týkat například drobných krádeží, opakovaného rušení nočního klidu, znečišťování veřejného prostranství či méně závažných ublížení na zdraví. Opakovaného přestupku se dopustí ten, kdo jej spáchá do jednoho roku poté, co ho správní orgán uzná vinným z předchozího.

Největší výhodou centrálního registru má být sdílení informací o přestupcích jednotlivými obcemi. Když někdo nyní spáchá přestupek v jednom městě a poté se přestěhuje, v novém bydlišti se o tom nikdo nedozví, ani když se dopustí dalšího přestupku. 

To je důvod, proč registr podporují městští strážníci. „Snad se ledy konečně pohnou. To je hlavní systémové řešení, které tady dávno mělo být,“ potvrdil již dříve zástupce ředitele městské policie ve Zlíně Pavel Janík (více čtěte zde).

Policisté recidivistu odhalí online

Recidivistům se zvýší horní hranice pokuty, kterou je za přestupek možné uložit, o polovinu. Za opakovanou drobnou krádež by tak zloděj místo pokuty do 20 tisíc korun musel zaplatit až o 10 tisíc korun více. Za opakované založení černé skládky má místo 50 tisíc korun hrozit až 75 tisíc korun pokuty. 

Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) by zvýšení pokut pro recidivisty mělo mít výchovný efekt (jeho názor si přečtěte zde). Ministr chce, aby policisté v budoucnu měli online přístup do tohoto registru, a mohli se tak okamžitě přesvědčit, zda člověk, se kterým řeší přestupek, není notorickým přestupkářem. 

Novela také obecně zvyšuje pokuty, které je možné za přestupky uložit. V blokovém řízení to má být místo současné tisícikoruny až pět tisíc korun, pokud přestupkový zákon neumožňuje uložit vyšší pokutu. 

Návrh změny zákona o přestupcích loni na podzim schválila vláda. Nyní se k němu budou ještě vyjadřovat senátoři. 

Dosud se centrálně evidují jen některé přestupky, například dopravní přestupky v centrálním registru řidičů nebo přestupky evidované Českou inspekcí životního prostředí. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue