Městská policie (ilustrační snímek)

Městská policie (ilustrační snímek) | foto: Markéta Šubrtová, iDNES.cz

Registr přestupků se spustí v sobotu, recidivistům hrozí vyšší pokuty

  • 52
Ministerstvo spravedlnosti spouští od soboty centrální evidenci přestupků. Pro recidivisty to může znamenat přísnější postih. Státní orgány také nově budou informace o přestupcích sdílet. Údaje se do evidence začnou zapisovat od 1. října, přestupky spáchané před tímto termínem v ní uvedené nebudou.

„Dosud byly přestupky shromažďovány v podstatě nahodile. Pokud policisté někoho přistihli například při krádeži nebo méně závažném ublížení na zdraví, nemohli dodnes snadno ověřit, zda dotyčný podobný přestupek nespáchal už někde jinde,“ uvedl ke startu evidence ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Od registru si slibuje, že bude možné účinněji postihovat recidivu.

Právě sdílení informací má být největší výhodou nového systému. Dosud když někdo spáchal přestupek v jednom městě a poté se přestěhoval, v novém bydlišti se o tom nikdo nedozvěděl, ani když se dopustil dalšího přestupku. Opis z registru si mohou vyžádat správní orgány, policie, státní zastupitelství, resort spravedlnosti, prezidentská kancelář a národní členové Eurojustu (orgán EU pro justiční spolupráci mezi členskými státy, pozn. redakce).

„Přínos bude v tom, že příslušné orgány budou mít přehled o té osobě a při ukládání trestu mohou ty informace zhodnotit,“ řekla Radka Paulová, ředitelka Rejstříku trestů, jenž bude evidenci spravovat.

Do centrální evidence se budou zapisovat pouze některé přestupky. „Jde například o přestupky proti veřejnému pořádku, občanskému soužití nebo proti majetku,“ vysvětlila Paulová. Konkrétně uvedla drobné krádeže, poškozování věci, rušení nočního klidu, výtržnosti či domácí násilí.

Evidovat se budou i přestupky v oblasti zemědělství. Do registru se tak dostane i prohřešek v myslivosti. Záznamy o přestupcích se budou uchovávat pět let. Recidivy se dopustí ten, kdo jej spáchá do jednoho roku poté, co ho správní orgán uzná vinným z předchozího přestupku.

Recidivistům se o polovinu zvýší horní hranice pokuty, kterou je za přestupek možné uložit. Za opakovanou drobnou krádež by tak zloděj místo pokuty do 20 000 korun musel zaplatit až o 10 000 korun víc. Za opakované založení černé skládky má místo 50 000 Kč hrozit až 75 000 korun pokuty. Orgány v Česku podle Paulové pravomocně každý rok rozhodnou o zhruba půl milionu přestupků.

Podle Paulové by měl systém v budoucnu snížit i administrativní zátěž úřadů. Přístup do něj bude umožněn přes webové formuláře. Ačkoli ministerstvo upozorňuje, že evidence není určena pro občany, mohou lidé o výpis z ní požádat.

Vytvoření systému evidence přestupků a technická podpora na dva roky stála necelých osm a půl milionu korun. Prvotní odhady přitom hovořily o částce přesahující padesát milionů. Systém se podle Paulové testuje od začátku září bez problému a na sobotní spuštění je připravený.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video