Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Michal Šula, MAFRA

Jste drazí, nepřijímáme. Na léčbu roztroušené sklerózy docházejí peníze

  • 371
Dvě největší centra pro léčbu roztroušené sklerózy zvažují, že vyhlásí stop stav pro nové pacienty. Docházejí jim prý peníze na drahou léčbu. Pojišťovna se brání, že platí na každého pacienta. Zdá se však, že někteří budou muset jezdit dál od domova.

Tisícovce Čechů lékaři každý rok sdělí, že mají roztroušenou sklerózu. Oddálit okamžik, kdy se neobejdou bez invalidního vozíku, pomáhá osmi stovkám z nich biologická léčba. Ta vyjde měsíčně na 15 až 40 tisíc korun za pacienta.

Jenže podle informací MF DNES od lékařů ze dvou největších center léčby – nemocnice v Motole a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze – už teď, v polovině roku, lékaři zvažují, že vyhlásí stop stav pro nové pacienty. Nemocnicím totiž podle nich docházejí peníze na léčbu.

To se obvykle stává až ke konci roku, letos však problém přišel o dost dřív. Vysvětlení je těžké se dobrat, pojišťovny tvrdí, že léčbu všem platí, a dokonce víc než mají.

Letos se však něco změnilo. V minulých letech přišly nemocnicím peníze v balíku, z něhož špitál hradil i léčbu jiných vzácných nemocí než roztroušené sklerózy. Co lékaři „ušetřili“ jinde, mohli využít na biologickou léčbu dalších pacientů. Nově je ekonomická situace nutí hospodařit s penězi odděleně podle jednotlivých diagnóz. A tak pokud zařízení překročí sjednanou kapacitu pacientů, není kam sáhnout.

Pacientů, kteří se obracejí na velká centra, zároveň rok od roku přibývá.

„Uvidíme, kolik jich přijde přes léto, ale zatím to vypadá, že budeme muset od září nové pacienty odmítat,“ uvedl jeden z lékařů pod příslibem zachování anonymity.

Jméno nechce uvést proto, že nemocnice to legálně udělat nemůže. I proto například ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík oficiálně říká: „Budeme léčit každého pacienta, kterého nám pojišťovny zaplatí.“

Ve skutečnosti však podle lékařů vypadá situace jinak. „Říkáme lidem, že je z kapacitních důvodů bohužel přijmout nemůžeme a pošleme je do jejich pojišťovny. Na té pak je, aby jim našla centrum, kde je mohou přijmout,“ popsal neurolog.

Pro pacienty to znamená, že možná budou muset za léčbou jezdit jinam – dál než do těch nejvytíženějších center s nejvíce pacienty.

Peníze jsou pro všechny

Jen VZP, pod kterou spadá bezmála 15 tisíc pacientů s roztroušenou sklerózou z celkových 17 tisíc, loni vydala za léčbu této nemoci 1,2 miliardy korun. Její mluvčí Oldřich Tichý tvrdí, že předloni i loni VZP hradila biologickou léčbu výrazně nad rámec úhradové vyhlášky a že si nemocnice ani letos nemohou stěžovat na peníze. „Naprosto všem klientům s roztroušenou sklerózou, kteří mají řádně indikovanou biologickou léčbu, ji VZP hradí. Pokud někdo tvrdí opak, je lhář,“ uvedl Tichý.

Spory o peníze jsou však dlouhodobé. Předloni se dokonce devět pacientů chtělo léčby domáhat soudně, nakonec se s nemocnicí dohodli.

„Vítali jsme prohlášení vlády, že pacient dostane biologickou léčbu do čtyř týdnů. Ale nefunguje to tak,“ řekla lékařka Eva Havrdová u příležitosti Světového dne boje proti roztroušené skleróze. A varovala, že Česko má oproti jiným zemím přísnější kritéria pro to, kdo léčbu dostane, takže pacienti na léky déle čekají.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video