Cena za lidský život roste do milionů

  • 8
"Cena" lidského života v České republice stále stoupá. Lidé, kteří při nehodách přišli o své blízké nebo je někdo zmrzačil, se hlásí o stále vyšší odškodné a soudy jim dávají za pravdu. Minulý týden hned dvakrát.

Téměř tři miliony přiřkli soudci manželům Pudilovým z Karlových Varů, kterým loni při tragické nehodě autobusu u jihočeských Nažidel zahynuli čtyři členové rodiny.

Rekordních sedm milionů korun pak má získat čtyřiadvacetiletá žena z Prahy, která ochrnula před dvěma roky při dopravní nehodě. Peníze dostane - zaplatí jí pojišťovna, u které měl povinné ručení viník nehody.

"Náhrada mohla být ještě vyšší, kdyby o to požádala. Přiklepl bych jí to," řekl místopředseda Obvodního soudu pro Prahu 1 Jaromír Jirsa, který měl případ na starosti. "Následky jejího zranění jsou velmi vážné. Je ochrnutá, téměř nemluví, musí se o ni neustále někdo starat. Sama se ani nenají," dodal.

Jirsa spočítal, kolik peněz žena získala v přepočtu na jeden den. "Když vezmeme průměrný věk, jakého se ženy v Česku dožívají, je to sedmdesát korun," upřesnil. V minulých letech bylo odškodnění, které soudy ukládaly za zranění, či dokonce ztrátu života, mnohem nižší.

Rodiče rok a půl staré holčičky, která zemřela před čtyřmi roky kvůli nedbalosti lékařky v nemocnici v Plané na Tachovsku, například loni získali u soudu pouze 350 tisíc korun.

Odborníci dvě poslední rozhodnutí soudců vítají. Říkají, že se tak Česká republika přibližuje stavu, který panuje už řadu roků v západoevropských státech. "Pro veřejnost je to dobrá zpráva. Je ale pochopitelné, že žádná částka nenahradí ztrátu příbuzného," uvedl předseda České lékařské komory David Rath.

"Jednotnou částku za lidský život stanovit nelze, každý případ je ojedinělý," dodal. Rozsudky nevadí ani pojišťovnám, které jsou často v roli toho, kdo má odškodnění zaplatit.

"Nebojíme se toho, naopak. Odškodnění by se mělo poskytovat na evropské úrovni, což se může výhledově odrazit i v pojistných sazbách," řekl mluvčí pojišťovny Kooperativa Marek Vích.

Rekordní suma za zničený život: 7 milionů
Čtyřiadvacetiletá žena z Prahy měla před třemi roky "štěstí". Jela v autě, které smetl nákladní vůz, jehož řidič se dostatečně nevěnoval řízení. Přežila, narozdíl od své známé, která seděla za volantem.

Štěstí v případě mladé ženy však není výhrou. Od nehody je upoutána na lůžko, téměř nemluví a jídlo přijímá sondou do žaludku. Po havárii obdržela peníze od zdravotní pojišťovny, její případ se přesto dostal k soudcům, kteří rozhodli, že má navíc dostat 7 milionů korun.

Částku zaplatí pojišťovna, u které měl povinné ručení viník nehody. "Ta žena měla život před sebou. Několik měsíců před nehodou se vdala a nyní je odkázána na pomoc druhých. Stará se o ni manžel, který kvůli tomu odešel ze zaměstnání," řekl soudce Jaromír Jirsa.

Několik dnů po rozhodnutí pražských soudců řešili jejich kolegové v Plzni jiný případ. Manželé Pudilovi přišli při tragické nehodě u jihočeských Nažidel o čtyři členy rodiny včetně dvou dětí.

Soudci rozhodli, že firmy, které zájezd organizovaly, musí Pudilovým zaplatit 2,8 milionu korun. I v tomto případě jde o ojedinělý rozsudek. Podle advokátů a pojišťoven to může svědčit o tom, že soudy nahlížejí na ztrátu života či zdraví jinak než v předchozích letech.

"Situace se mění ve prospěch poškozených," přiznává mluvčí pojišťovny Kooperativa Marek Vích. Právníci zároveň upozorňují, že obě částky nejsou nijak astronomické. "Někdy to vypadá, že částky jsou vysoké. Nevíte však, co je v tom všechno obsaženo. Mohou tam být například náklady na výchovu a vzdělání dětí po dobu mnoha let," říká advokát Milan Hulík.

Ukázat to lze právě na případu mladé ženy, jež dostala 7 milionů. Soudce Jirsa z věku, kterého se u nás ženy dožívají, spočítal, že odškodněním získala asi 70 korun za den. Pečovatelka by ji však stála kolem jednoho tisíce.

Žalobu? Raději ne
Advokáti zároveň upozorňují, že v právních předpisech týkajících se odškodnění má Česko oproti západní Evropě stále rezervy.

"Některé případy se vlečou dlouhou dobu. Jeden můj spor se řešil 13 let a ten postižený to nesl velmi těžce. V současné době máme stížnost kvůli průtahům ve Štrasburku," řekla advokátka Monika Linhartová.

Snad proto nechtějí někteří lidé spor o náhradu za zničené zdraví podstupovat. To je případ Olgy Doubravské, která se před dvěma roky napila z lahve Hanácké kyselky. Uvnitř byl louh sodný, který jí rozleptal vnitřnosti. Od výrobce minerálky žádné odškodnění nedostala a na soud, který by o něm rozhodoval, neměla odvahu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video