Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zdravý člověk má cenu 10 milionů korun, stanovili experti

  • 186
Odborníci představili zcela nová doporučení, jak vypočítat bolestné a vyčíslit ztížení společenského uplatnění. Stanovili ji soudci Nejvyššího soudu nebo lékaři z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Hledali hranici toho, kolik stojí totální ztráta lidského zdraví a schopností. Došli k částce 10 051 200 korun.

Desetimilionová částka se odvíjí od průměrné hrubé měsíční nominální mzdy. Činí její čtyřsetnásobek. "Jde o částku, která představuje naprosté znehodnocení lidského života. Tedy že se ze zdravého člověka stane invalida, který se nemůže pohnout," uvedl Petr Vojtek, předseda senátu Nejvyššího soudu.

Částka je důležitá pro všechny, kteří letos nebo v dalších letech způsobí či utrpí úraz, jenž má trvalé následky. Tvoří totiž výchozí bod, ze kterého by se měla vypočítávat náhrada za ztížené společenské uplatnění v situacích, kdy někdo jinému způsobí úraz a ten má doživotní následky.

Desetimilionovou hranici i její následnou úpravu procenty zapracovali odborníci do metodiky, jež má sloužit jako pomůcka pro rozhodování soudů.

Odborníci představili také kritéria, která budou částku proměňovat. Nově se nebude přihlížet jen k diagnóze, ale také k tomu, jak člověka vyřadila ze společenského života, jak zatížila jeho rodinné vztahy nebo zda mu vzala třeba možnost dále se vzdělávat či řídit auto.

Ke všem těmto faktorům přiřadí soudní znalci procenta. Ta se sečtou a ve výsledku řeknou, jaký podíl z 10 milionů zraněný od pachatele dostane.

Místo dvou nově 13 milionů

Expertka na medicínské právo Jolana Těšinová metodiku uvedla na dvou fiktivních případech. Jeden se týkal středoškolačky, která při nezaviněné autonehodě utrpěla těžký úraz. Upoutal ji na invalidní vozík a odkázal zcela na péči matky. Dívka zčásti ochrnula, ztratila možnost čtení a bez pomoci se nedokáže ani najíst a napít.

V takovém případě odborníci vypočítali náhradu na 13 650 057 korun s tím, že úraz vyřadit ze života mladého člověka, který byl do té doby společensky velmi aktivní, plánoval další studium a většinu života měl před sebou. Podle původních pravidel s odškodňovacími tabulkami by přitom dívka získala 2 254 840 korun.

Cena života

Podle předchozí úpravy měl lidský život v Česku hodnotu 240 tisíc korun.

Druhý příklad se týkal mladé ženy, kterou v obličeji pokousal pes. Žena se sice uzdravila, na tváři jí ale zůstala jizva a ta ovlivnila její práci manekýny.

Pokud by takový úraz utrpěla loni, nejspíš by měla šanci vysoudit 48tisícovou náhradu. Podle nových doporučení by jí soud měl přiznat 200 tisíc korun.

Nová pravidla mění také částky bolestného. V tomto případě sice zůstávají zachovány tabulky obdobné jako dosud, hodnota bodu se ale výrazně zvyšuje. Dříve činila 120 korun, nyní je to 251,28 korun. I tato částka je navázaná na průměrnou měsíční mzdu. Loni činila 25 128 korun. Bod tvoří její jedno procento.

Pravidla jsou jen doporučením, do novely se nedostanou

V pondělí představenou metodiku vypracovávali odborníci 1,5 roku. Reaguje na nový občanský zákoník, který platí od letošního ledna.

Podle ministryně spravedlnosti Heleny Válkové zákoník nyní problematiku bolestného a odškodnění za ztížení celospolečenského uplatnění řeší jen v hrubých obrysech, a proto hrozí rozdílný výklad soudů. "Bez metodiky bychom museli počítat s tím, že soud v Plzni bude rozhodovat jinak než ten v Olomouci," uvedla Válková.

Doporučení ovšem ministryně nezahrne do plánovaných novel občanského zákoníku. "V zákoně nikdy nevystihnete veškeré nuance poškození, ke kterému došlo," vysvětlila Válková.

Metodika má jen doporučující charakter, podle Vojtka by ji však soudy měly respektovat. Jednak proto, že s nimi byla předjednána, a pak také proto, že se jí bude řídit Nejvyšší soud. Hrozí tedy, že když ji soudy nezohlední, jejich rozhodování následně Nejvyšší soud zruší.

Nová pravidla by se podle jejich spoluautorů mohla v justiční praxi naplno projevit příští rok, kdy bude posuzováno společenské uplatnění způsobené při nešťastných událostech letošního roku. "Ztížení společenského uplatnění se vypočítává až po ustálení zdravotního stavu. Tedy zpravidla po jednom roce od újmy, takže očekáváme, že doporučení budou uplatňována až od 1. ledna 2015," uvedl advokát Roman Žďárek.

O něco dříve mohou doporučení uplatňovat soudy u výpočtu bolestného. Nová pravidla se ale vztahují jen na události, ke kterým došlo letos či v následujících letech. Zpětně doporučení neplatí, stejně jako občanský zákoník.

Už nyní na doporučení reagují pojišťovny, které se postupným  zvyšováním cen připravují na to, že budou muset obětem vyplácet mnohem vyšší částky.

Odborníci ale zdůraznili, že ne vždy musí být bolestné či odškodnění za ztížené společenské uplatnění vyšší než za bývalých legislativních pravidel.

Je cena 10 milionů za lidské zdraví dostatečná?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 17. dubna 2014. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 2464
Ano
Ano 447

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video