Celní kontrola, odevzdejte svačiny!

Celníci na hraničních přechodech s Českou republikou mají novou práci. Kromě obvyklých povinností musejí kvůli bezpečnostním opatřením proti slintavce a kulhavce cestující dezinfikovat a vybírat od nich jídlo. Mnozí turisté ale potraviny odmítají vydat a své svačiny jedí přímo na hranicích.

V Mikulově v úterý celníci vybrali asi čtyřicet kilogramů potravin. O likvidaci jídla se mají postarat obecní a městské úřady. Mikulovská radnice proto celníkům na potraviny dodala 2000 pytlů a chce zajistit i speciální kontejner.

Jídlo jedí přímo před zraky celníků
"Když turisté při odbavování zjistí, že musí jídlo odevzdat, mnozí řízečky, obložené chleby a další pochoutky snědí přímo na přechodu. Pak jdou znovu na kontrolu," tvrdí mluvčí Celního ředitelství v Brně Jaroslav Moravec.

S podobnými problémy se potýkají i celníci na česko - rakouském hraničním přechodu Mikulov - Drassenhofen na hlavní trase mezi Brnem a Vídní. Své zásoby tu za jeden den, kdy opatření platí, zatím odmítly vydat posádky pěti aut. Řidiče proto celníci navedli do odstavného pruhu, kde posvačili.

Při kontrolách se prohlížejí všechna zavazadla
"Kontroly jsou důkladné. Nestačí nám tvrzení, že cestující žádné jídlo nevezou. Prohlížíme důsledně zavazadla, zatím však nikdo nechtěl jídlo zatajit," uvedl jeden z mikulovských celníků. Turisté odkládají potraviny, které veterinární správa označila za nežádoucí, do připravených pytlů.

Na dezinfekci se musejí obstarat speciální rohože
"Je to mimořádná situace a potřebné věci proto nikdo na skladě nemá. Museli jsme je hned objednat a snad se je podaří instalovat na hraniční přechody během dvaceti čtyř hodin," uvedla Jana Šikulová, ředitelka Okresní veterinární správy v Teplicích.

"Rohože jsou určeny pěším, projdou jimi nejen turisté na silničních hraničních přechodech, ale i lidé z vlaků a lodí. Vanami projedou auta," vysvětlil Miroslav Kurfürst, ředitel českolipské veterinární správy, pod kterou spadá i děčínský okres.

Veterináři ještě přesně netuší, kolik je instalace rohoží a desinfekčních van bude stát. Navíc neví, kde na zakoupení potřebných věcí najdou peníze. Předpokládají ale, že částky nakonec dostanou od příslušných ministerstev.

"My počítáme, že nás koberce na silniční přechody budou stát asi dvacet tisíc korun. Výrazně vyšší ale budou náklady za desinfeční prostředky, stokilový pytel chemikálií stojí přes pět a půl tisíce a já počítám, že jich budeme potřebovat několik metráků," podotkla Šikulová.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video