Vizualizace blobu - Návrh budovy Národní knihovny od architekta Jana Kaplického

Vizualizace blobu - Návrh budovy Národní knihovny od architekta Jana Kaplického | foto: futuresystems

Čelem Kaplického knihovně se chce postavit až tři tisíce lidí

  • 30
Skupina Demokracie staví svolala na večer manifestaci za oživení debaty o stavbě Kaplického "chobotnice". Virtuálně se na akci s názvem Postavme se knihovně čelem přihlásily tři tisíce lidí. Otázkou zůstává, kolik jich skutečně dorazí na Staroměstské náměstí.

Skupina Demokracie staví, tedy příznivci stavby knihovny podle návrhu nedávno zesnulého architekta Jana Kaplického, se sdružují přes internetový komunitní server Facebook. "Ve skupině je přihlášených je už dvacet tři tisíc lidí," říká Martina Bieliková, iniciátorka akce.

Liška na Facebooku

"Na dnešní akci se přihlásilo přes internet asi tři tisíce lidí, ale přijít jich nakonec může jen pár stovek, to se nedá odhadnout," připouští Bielikova.

Akci mají podpořit i známé tváře. Textař a podnikatel Michal Horáček, ministr školství Ondřej Liška (ten knihovnu aktivně podporuje i přes zmíněný Facebook), fotograf Robert Vano, výtvarník Jaroslav Róna, herečka Aňa Geislerová i profesor Pavel Klener.

Přijít mají i zástupci iniciativy Nadace pro knihovnu, která zřídila finanční sbírku na její stavbu. Sbírku včera povolil magistrát.

Organizátoři původně naplánovali velkou akci. Na pódiu na Staroměstském náměstí měli od 18:30 hrát a zpívat třeba Tata bojs či Lenka Dusilová. Plány jim však zhatil pražský magistrát.

Magistrát: Litujeme, ale nesouhlasíme

"Akce je povolená, ale včera nám úředníci poslali zamítnutí naší žádosti na takzvaný zábor plochy," říká Martina Bieliková. Jen s tímto úředním lejstrem je možné postavit na veřejném prostranství pódium.

"Měli jsme už připravenou techniku, reproduktory... Zamítnutí přišlo včera, ač jsme o to požádali už 29. ledna," kroutí hlavou organizátorka.

"Hlavní město Praha nesouhlasí s umístěním přechodných zařízení v rámci předmětné veřejné akce," píše ve svém zdůvodnění Petr Ďurica z magistrátu. Žádné zdůvodnění však nepřipojuje. Loučí se s dovětkem: "Litujeme, že Vám nemůžeme podat příznivější zprávu."

"Frantu Doláka jedině dva měsíce předem"

Až na přímý dotaz iDNES.cz mluvčí magistrátu Jiří Wolf zdůvodnil, proč zábor úředníci nepovolili.

"Při akcích ze zákona o shromažďování se stavění pódií nepovoluje nikomu, ne že jednou to někomu povolíme, jindy ne," řekl iDNES.cz Wolf. "Na těchto akcích to neexistuje. Ano, když má někdo plánovanou jinou akci - trhy, hudební vystoupení, pak je to možné, to je normálně pronájem Staroměstkého náměstí k reklamní nebo obchodní činnosti."

"Ale taková shromáždění jsou hlášená téměř na každý den. Nepovolují se pódia," dodává.

"Kdyby požádali dva měsíce předem o zábor veřejného prostranství, že chtějí pódium a koncert skupiny Franty Doláka, tak by se o tom jednalo, řešila by to městská část, odbor dopravy, technická správa, policie, městská policie. To má svůj dlouhý schvalovací proces. Poslali to pět dní předem, není v silách úřadu se k tomu vyjádřit," vysvětluje Wolf.

"My potíž nemáme, nezvládl to Ježek"

Magistrát dnes vydal tiskové prohlášení, v němž zdůrazňuje, že "nemá potíž se k problematice nové budovy postavit čelem“. Vysvětluje, že není a nebyl ani potenciálním stavitelem knihovny.

„Klíčovým problémem ohledně tzv. blobu je skutečnost, že minulé vedení Národní knihovny v čele s panem Ježkem nezvládlo po manažerské a organizační stránce přípravu a vyhodnocení architektonické soutěže,“ píše se v prohlášení.

„Ta podle právních stanovisek a rozhodnutí nezávislých úřadů proběhla v rozporu se zákonem. Návrh studia Future Systems tak nelze v tuto chvíli považovat za studii, kterou by měl magistrát nebo jiné orgány státní správy jakkoliv posuzovat či komentovat.“


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video