Kdo ze známých osobností je zastáncem brexitu (oranžově) a kdo podporuje...

Kdo ze známých osobností je zastáncem brexitu (oranžově) a kdo podporuje setrvání v EU (modře). | foto: koláž iDNES.cz

Britské hvězdy řeší dilema brexitu, angažuje se Mick Jagger i Petr Čech

  • 809
Referendum o vystoupení Británie z EU dělí nejen britské politiky a veřejnost, ale i hvězdy sportu či showbyznysu. Za setrvání se postavil například herec Benedict Cumberbatch či fotbalista Petr Čech. Na straně euroskeptiků naopak stojí Michael Caine či zpěvák Rolling Stones Mick Jagger.

V britských politických kruzích se pozice ustálily již před několika týdny. Vůdčí osobností kampaně za setrvání v EU je premiér David Cameron, za kterého se před pár dny postavil nově zvolený starosta Londýna Sadiq Khan, vlažnou podporu unii vyslovil i lídr labouristů Jeremy Corbyn. Tábor pro brexit vede dvojice konzervativců Boris Johnson a ministr spravedlnosti Michael Gove.

Pro formování názorů veřejnosti je však neméně důležitý hlas slavných osobností. Právě jejich názor může rozhodnout velmi těsný boj o budoucnost Británie. Které celebrity a významní světoví politici se již vyřejně vyslovili pro či proti svazku ostrovního království s Evropou?

Stoupenci brexitu Herečka z Dynastie i zpěvák Rolling Stones

Na straně brexitu se objevuje celá řada významných osobností z mnoha odvětví. K těm nejvýznamnějším patří slavný herec Michael Caine, který se opatrně vyslovil už v lednu letošního roku, kdy prohlásil, že život Britů řídí tisíce úředníků v Bruselu. Teprve před pár týdny však dal najevo jasné stanovisko. „Pokud se nedočkáme nějakých významných změn, myslím si, že bychom měli vystoupit,“ prohlásil.

Michael Caine

Ke svému hereckému kolegovi se připojila také Joan Collinsová známá ze seriálu Dynastie která na svůj účet na Twitteru umístila příspěvek s textem „Brexit“, vlajky Velké Británie a srdíčka se vzyčeným palcem. Na stejné sociální síti se za brexit postavila v sérii tweetů i modelka a herečka Elizabeth Hurleyová.

Mnohem sdílnější byl britský fotbalista Sol Campbell, který v článku na serveru Daily Mail vyjádřil obavy o budoucnost nejvyšší britské fotbalové ligy. „Premier League je v ohrožení kvůli přílivu hráčů ze zahraničí. S fotbalovými hvězdami totiž přichází i průměrní hráči, zejména z Evropy, kteří vytlačují mladé anglické a britské talenty. Kvůli volnému pohybu po EU je téměř nemožné tuto situaci řešit,“ napsal.

Mick Jagger

Za odchod Velké Británie z evropské náruče se opatrně postavil také zpěvák Rolling Stones Mick Jagger. V dubnu v jednom z rozhovorů uvedl, že vystoupení by mohlo být z dlouhodobého hlediska prospěšné. Připustil však, že v letech následujících po referendu by si Británie prošla složitějším obdobím.

Dlouhodobě se za konec Británie v jednotné Evropě staví šéf formule 1 Bernie Ecclestone. Před časem prohlásil, že vedení Evropské unie je neschopné a za mnohem lepšího lídra považuje Vladimira Putina. „Je super. Jsem jeho největší fanoušek. A demokracie? Nemyslím si, že někde existuje prostor pro demokracii. Tečka!,“ uvedl v říjnu loňského roku (více zde)

Britská volba

Podobně přímočarý názor dal najevo i zpěvák kapely The Who Roger Daltrey, který EU označil za nedemokratickou a dysfunkční instituci. Nejvyšší vedení osmadvacítky zasypal také sprškou nepublikovatelných nadávek načež dodal, že jediným řešením je vystoupení Británie z EU.

Tábor příznivců brexitu našel oporu také mezi slavnými spisovateli. Frederick Forsyth, autor bestsellerů Den pro šakala či Spis Odessa, v obsáhlém článku pro britský server Daily Express napsal: „Pro mě je to jednoduché. Chci svou zemi zpět.“ Ke kampani za brexit se v textu pro The Guardian připojil i autor Trainspottingu Irvine Welsh.

Z významných světových politiků se stoupenci brexitu mohou těšit podpoře Donalda Trumpa, podle kterého by Británie mohla z vystoupení z EU profitovat zejména v otázkách migrace.

Ke stejnému táboru se řadí také předsedkyně francouzské Národní strany Marine le Penová, která se svého času dokonce chystala podpořit kampaň přímo v Británii (více zde). A evropští představitelé nepochybují, že velkým fanouškem brexitu je i ruský prezident. Šéf liberální frakce v europarlamentu ALDE Guy Verhofstadt nedávno prohlásil, že v případě, že se Britové vysloví pro odchod, se skutečným vítězem hlasování stane právě Putin, který „má v oblibě rozdělovat Evropu“.

(kompletní seznam podporovatelů brexitu najdete zde).

Stoupenci setrvání v EU Fotbalista, herci a legendární vědec

I na straně zastánců setrvání Británie v EU se sešla celá řada známých osobností. Najdeme mezi nimi i Čechy. Například modelka Eva Herzigová, diplomat Michael Žantovský či fotbalový brankář Petr Čech v otevřeném dopise adresovaném britskému dramatikovi s českými kořeny Tomu Stoppardovi apelují, aby Britové v červnovém referendu hlasovali pro setrvání (celý dopis včetně všech signatářů najdete zde).

Arsene Wenger

Podobný pohled má i Čechův trenér Arsene Wenger. „Brexit vzbuzuje celou řadu otázek. Zůstane evropským hráčům stejný statut, jaký měli doposud? Nebo bude například hráč z Francie na stejné úrovni, jako fotbalista z Jižní Ameriky, který potřebuje pracovní povolení?“ ptá se v rozhovoru pro The Guardian francouzský kouč Arsenalu.

Otevřený dopis za setrvání v EU iniciovalo také na tři sta britských celebrit (seznam najdete zde). K těm nejslavnějším patří Benedict Cumberbatch, Keira Knightleyová či Jude Law. V textu dopisu popisují, že referendum bude jedním z největších demokratických hlasování moderních britských dějin. „Výsledek bude mít dlouhodobé a nedozírné následky pro budoucí generace,“ stojí v dopise.

„Spousta z nás pracovala na projektech, které by bez spolupráce napříč státy a štědrých příspěvků z EU nikdy nevznikly. Británie je nejen silnější jako součást Evropy, ale je také imaginativnější a kreativnější,“ dodávají umělci (kompletní dopis najdete zde).

Patrick Stewart

Herec Patrick Stewart v textu pro The Guardian zase zavzpomínal na osudy své rodiny za druhé světové války. „Osamoceni jsme zůstali v roce 1940, proč bychom se do této fáze měli vracet? Jsem přesvědčen, že hlas pro setrvání nakonec zvítězí,“ napsal.

Proti vystoupení z EU se staví také miliardář Richard Branson. „Byl bych moc, moc, moc, moc zklamaný, kdyby se Britové rozhodli z EU odejít. Myslím si, že Británii by tento krok poškodil. Zároveň by toto rozhodnutí pravděpodobně stálo za rozpadem EU,“ sdělil podle agentury Reuters Branson.

Někdejší moderátor pořadu Top Gear Jeremy Clarkson Brity přesvědčuje, že samotná Británie nemá ve světě příliš velký vliv, zatímco jednotná a dobře vedená Evropa by mohla být velkou silou. „Není proto lepší zůstat a snažit se o to, aby ta zatracená věc fungovala správně? Vytvořit Spojené státy Evropské fungující tak dobře jako Spojené státy Americké?“ ptá se Clarkson.

Stephen Hawking

Spolu s dalšími 150 vědci podpořil kampaň za setrvání také světoznámý teoretický fyzik Stephen Hawking. Jako jeden z argumentu uvádí, že britská věda profituje ze štědrých příspěvků EU.

Vědecké bádání by podle něj po vystoupení doplatilo také na komplikovanou administrativu. V Británii totiž působí stovky vědců a nadaných studentů ze zahraničí, kteří by však v případě brexitu mohli přijít o povolení k pobytu a výkonu práce.

Co se týče světových státníků, je na tom tábor pro setrvání výrazně lépe, než zastánci brexitu. Postavil se za něj například dosluhující americký prezident Barack Obama (více zde). Jednotnou EU podporuje také Angela Merkelová, Hillary Clintonová a zejména kvůli obchodní stránce věci také čínský prezident Si Ťin-pching (kompletní seznam odpůrců brexitu najdete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video