Fuksa, Šnajdr a Tluchoř jsou venku z vězení

  • 178
Někdejší ministr zemědělství Ivan Fuksa a exposlanec Marek Šnajdr opustili vazbu. Ostravská věznice je propustila kolem 22. hodiny. O hodinu později byl na svobodě také jejich politický kolega Petr Tluchoř. Protože vypadly internetové služby ministerstva spravedlnosti, musel žalobce Ivo Ištvan posílat do věznic faxy.

"Byl to nejhorší měsíc v mém životě. Zcela nedobrovolně jsem se stal pokusným králíkem nejvyššího státního zástupce Ištvana," řekl při odjezdu Fuksa. S novináři se příliš nebavil, spěchal za rodinou.

Vazební věznici opustil jako první z trojice bývalých poslanců ODS. Ti jsou vyšetřováni v kauze, ve které figuruje i někdejší šéfka kabinetu premiéra a milenka Petra Nečase Jana Nagyová.

Fuksa byl v cele sám. "Personál se tam choval perfektně, ale to prostředí je katastrofální pro člověka, který je zvyklý 16 hodin denně pracovat," popsal podmínky vazby a dodal: "Hlady se tam netrpí."

Šnajdr: Musíme diskutovat o roli žalobců a policie v této pseudokauze

Zhruba půl hodiny po Fuksovi z brány ostravské věznice vyšel i Marek Šnajdr. "Cítím se uvolněně, rozhodnutí Nejvyššího soudu jsem přijal velmi pozitivně. Jsem rád, že v tomto prvním signálním kroku tato anabáze končí," uvedl.

Nečase už nechceme

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan v noci potvrdil, že stáhne zpět žádost o vydání poslance Petra Nečase. Ke stíhání nelze přikročit, dokud se nevyřeší otázka rozsahu poslanecké imunity, řekl.

Rozhovor s Ivo Ištvanem čtěte zde.

Následně poděkoval rodině za podporu, právníkům za jejich práci i vězeňské službě za korektní a profesionální přístup.

"Českou republiku musí čekat zásadní diskuse o roli některých aktérů orgánů činných v trestním řízení v této pseudokauze," podotkl před odjezdem.

Jeho obhájce Lukáš Trojan doplnil, že na vazbě je nejhorší sociální izolace a nečinnost. Podle advokáta je krok Nejvyššího soudu logický, protože "nelze trestat projev vůle ve Sněmovně".

Advokát také uvedl, že neví, proč se Ištvan diví rozhodnutí soudu, když obhájci Šnajdra a Tluchoře dali Nejvyššímu soudu podnět k vynětí z pravomocí orgánů činných v trestním řízení už před prvním rozhodováním o uvalení vazby. Podle něj měl takový podnět dát sám státní zástupce. "Ale to by nebyl příběh," řekl Trojan.

Vyjádření poslanců se vzácně shodovala

Poslední z trojice zadržovaných exposlanců ODS Petr Tluchoř opustil vazební věznici v Olomouci krátce před 23. hodinou. Stejně jako Šnajdr a Fuksa začal poděkováním svým blízkým., vězeňské službě a i týmu advokáta Marka Nespaly.

"Nejhorší okamžiky pro mě byly v cele předběžného zadržení a první hodiny v rukou policie," uvedl Tluchoř. Na otázku novinářů, jaký je to pocit být na svobodě, odpověděl: "Pocit je to velmi dobrý." Více se k situaci vyjadřovat nechtěl a jen uvedl, že všechny informace poskytne v nejbližší době.

Reportér MF DNES z místa uvedl, že chvíli před propuštěním přijel tmavý vůz Audi s řidičem a spolujezdkyní, nejspíš Tluchořovou ženou. Ta se na několikátý pokus dozvonila na věznici, ze dveří vyšel exposlanec a políbili se. Řidič pak Tluchořovi odnesl tašky s osobními věcmi.

Podle reportéra bylo znát, že měl Tluchoř připravenou řeč. Po uvítání se ženou zašel k hroznu novinářů a celkem klidně přednesl připravený projev. Pak odpověděl na několik doplňujících dotazů a odjel. Ve slovech, které exposlanci pronesli, obecně panovala vzácná shoda.

Internet nahradily v úterý faxy

Soudy, zastupitelství i věznice se v pondělí musely vyrovnat s rozsáhlým výpadkem internetu ministerstva spravedlnosti. Nefungovaly například datové schránky, e-mailová pošta nebo portál justice.cz.

"Docela dost to zdržuje, ale my jsme si s tím poradili a vše proběhlo, jak má," popsal pro iDNES.cz olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Do věznic tedy jeho rozhodnutí putovalo faxem. "Je to běžný způsob, věznice si fax ověří zpátečním telefonátem a dalším postupem," dodal státní zástupce.

Rozsáhlou akci policisté spustili ve čtvrtek 13. června, kdy zadrželi celou řadu vysokých úředníků a politiků. Nakonec obvinili sedm lidí a žalobce požádal i o vydání expremiéra Petra Nečase.

Fuksu, Tluchoře i Nagyovou soud poslal do vazby v sobotu 15. června, Šnajdra o den později. Exposlance vinil z korupčního jednání, když podle policie výměnou za lukrativní posty v polostátních firmách loni v listopadu složili mandáty a fakticky tak umožnili Nečasově kabinetu pokračovat ve vládě. Nagyová údajně pomohla posty sehnat.

Kauza nazvaná právě podle někdejší šéfky Nečasova kabinetu Nagyové však má dvě linie, které spojuje právě expremiérova blízká spolupracovnice. Kvůli zneužití vojenské zpravodajské služby ke sledování soukromých osob je vazebně stíhaný bývalý šéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník, příslušník Vojenského zpravodajství Jan Pohůnek a exnáměstek ministrů Roman Boček. Na svobodě policisté stíhají bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Milana Kovandu.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video