Přijímačky: za tři a půl týdne stihnete dohnat látku, pokud víte, na co se připravovat.

Přijímačky: za tři a půl týdne stihnete dohnat látku, pokud víte, na co se připravovat. | foto: Profimedia.cz

Čekají vás přijímačky z matematiky? Nenechte se ničím zaskočit

Přemýšlíte, jak zvládnout obávané testy z matematiky? S čím konkrétně budete v pondělí 21. dubna dopoledne zápasit, záleží určitě na druhu školy, na kterou se hlásíte. Zjistěte si proto, co vás může u přijímacích zkoušek na střední školu či víceleté gymnázium potkat.

„Na ekonomických školách nebo obchodních akademiích se pravděpodobně objeví úlohy s procenty a úroky, cenami zboží,“ uvádí specialista na přípravu z matematiky Petr Husar, majitel agentury Zkoušky nanečisto.

Průmyslovky mohou klást zvýšený důraz na příklady s fyzikální tematikou, například výpočet hustoty, rychlosti nebo objemu. Prestižní gymnázia zase budou testovat logické myšlení uchazečů.

Rada: V anketě na webových stránkách Zkoušky nanečisto najdete názory studentů na obtížnost přijímacích zkoušek v různých školách.

Zeptejte se ve škole
S čím byste asi měli počítat a co byste se měli začít učit, zjistíte nejlépe přímo tam, kam se hlásíte a kde zkoušky budete dělat. Většina škol uvádí na svých webových stranách ukázky testů z minulých let a typová zadání úloh. Takže pokud jste tak ještě neudělali, prohlížejte internet, telefonujte, jděte se do školy zeptat.

. Vyplňte si test zde

Zjistěte, kam až sahají vaše matematické znalosti

„Na internetových stránkách gymnázia, kam byl syn přihlášen, jsme našli přijímací testy za posledních pět let. Češtinu zvládl jakž takž, ale s matematikou to bylo horší. Některé příklady vůbec neuměl vyřešit,“ vzpomíná na loňské trápení Jana Sýkorová z Českých Budějovic.

„Začali jsme tedy intenzivně hledat pomoc. Syn požádal o radu učitele matematiky ze základky a našli jsme studenta na doučování. Ten k nám docházel poslední měsíc před zkouškami i dvakrát týdně a všechno potřebné s Lukášem probíral. Zkoušky syn nakonec zvládl a byl přijat,“ dodává žena.

Rada: Podívejte se na www.stredniskoly.cz, kde najdete seznam všech středních škol v Česku, informace a rady k přijímačkám. Na www.doucovani.cz si lze objednat individuální výuku, kde vás hodina doučování vyjde asi na 120 korun.

Možná by se vám hodila matematická pohotovost
Trn z paty vám může vytrhnout i tzv. První matematická pohotovost, do které lze docházet osobně, nebo své potíže konzultovat e-mailem. Pro děti z Prahy a okolí je doučování otevřené každý týden v úterý, ve čtvrtek a v pátek od 14.30 do 17.30 v učebnách v Praze 5 (2 x 45 minut výuky stojí 250 korun). Mimopražské děti mohou využít on-line poradnu a probrat potřebnou látku přes počítač.

PŘIJÍMAČKY NA SŠ (ve formátu pdf)

Na výuku se nemusíte nijak objednávat, dá se přijít rovnou. Pokud máte nějaký konkrétní nebo složitější problém, můžete dát dopředu vědět mailem a vyučující se cíleně připraví.

K matematické přípravě se dají využít i Zkoušky nanečisto v pražském Gymnáziu Na Zatlance pořádané každý týden v úterý, středu, pátek i sobotu až do termínu přijímacích zkoušek. Za vypracování testu z matematiky i s vyhodnocením tu dáte 140 korun.

Rada: Problémy s matematikou vyřešíte pomocí komplexního matematického webu www.e-matematika.cz. Aktuální testy z matematiky najdete na www.zkousky-nanecisto.cz.

Potřebujete výpočet?
Pro úspěšné zvládnutí testů je dobré vědět, zda vás čekají testy otevřené, kdy musíte odevzdávat celý výpočet a ten se také započítává do hodnocení, nebo uzavřené, kdy stačí zatrhat správné odpovědi z několika nabídnutých možností a to, jak jste k nim přišli, nikdo nezkoumá.

Uzavřené „zaškrtávací“ úlohy vás čekají, pokud se hlásíte na jednu ze zhruba 250 středních škol, které využívají testy společnosti Scio.

Rada: Na stránkách www.scio.cz najdete nejen on-line přípravu na testy z matematiky, ale také seznam všech škol, které testy Scio používají. Přípravu k přijímacím zkouškám z matematiky najdete i ve speciálních učebnicích prodávaných v každém větším knihkupectví.

. Ke zkouškám musíte umět:

žák 5. třídy
* sčítat, odčítat, násobit, dělit
* řešit úlohy, které jsou postaveny na předchozích početních operacích
* řešit slovní úlohy různých typů
* počítat s přímou úměrností
* vypočítat obvod trojúhelníku, čtverce, obdélníku
* vypočítat obsah čtverce a obdélníku
* sestrojit trojúhelník, čtverec, obdélník, kolmice, rovnoběžky
* řešit úlohy na plošnou představivost (kolik je na obrázku trojúhelníků, čtverců apod.)
* řešit úlohy na základní prostorovou představivost (vytvoření velké krychle z malých krychliček apod.)

žák 7. třídy
* měl by jako základ umět vše, co umí žák 5. třídy
* řešit úlohy na poměr
* řešit úlohy s měřítkem mapy
* řešit úlohy s aritmetickým průměrem
* přímou a nepřímou úměrnost
* algebraické počítání se zlomky
* aplikované výpočty se zlomky (třeba slovní úlohy)
* základní počítání s procenty a slovní úlohy na procenta
* výpočty obvodů, obsahů, objemů základních obrazců a těles
* základní konstrukce trojúhelníků a čtyřúhelníků
* řešit různé typy slovních úloh řešených úvahou
* řešit úlohy na základní prostorovou představivost

žák 9. třídy
* měl by jako základ umět vše, co umí žák 7. třídy
* řešit rovnice a nerovnice
* řešit soustavy rovnic
* upravovat a zjednodušovat algebraické výrazy * sestrojit libovolný trojúhelník a čtyřúhelník, použít Thaletovu kružnici
* najít všechny kružnice s danou vlastností
* řešit geometrické slovní úlohy s využitím Pythagorovy věty
* vypočítat obvod, obsah, objem různě určených obrazců a těles
* řešit slovní úlohy úvahou
* řešit slovní úlohy rovnicí a soustavou rovnic
* řešit slovní úlohy o společné práci
* řešit slovní úlohy o pohybu
* řešit slovní úlohy s fyzikální tematikou
* základy počítání s lineární funkcí

Ve všech třídách je třeba umět vymyslet řešení logických problémů, které se žák ve škole neučil.
* Příklad úlohy pro 5. třídu, kde ještě děti neumějí odmocňovat: Čtverec má obsah 36 cm2, kolik je jeho obvod?
* Příklad úlohy pro 9. třídu: Doplňte číselnou řadu: 1, 1, 2, 4, 3, 9, 4, 16, ?, 25

Všechna témata najdete podrobně zpracovaná na www.zkousky-nanecisto.cz

Seriál Přijímačky na SŠ

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video