Operace ve Fakultní nemocnici Hradec Králové.

Operace ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Lidé musí čekat na operace déle, než vyhláška povoluje. Někdy i tři roky

  • 90
Pacienti v Česku na operace čekají déle, než by podle nové vyhlášky měli. A v letošním roce by na tom měli být ještě hůře. Některé nemocnice totiž už nyní plánují prodloužení čekacích dob na některé typy zákroků. Tvrdí, že jim na dodržení termínů operací chybí peníze od pojišťoven.

Pacienti, kteří se chystají na plánovaný zákrok, například na operaci šedého zákalu či na výměnu kloubu za umělý, by se měli obrnit trpělivostí. Čekací doby jsou totiž v řadě nemocnic mnohem delší, než jak je nařizuje vyhláška, která platí od 1. ledna a určuje časovou a místní dostupnost zdravotní péče.

Tak třeba kyčelní či kolenní kloub by pacient měl dostat nejpozději do roka. Bohužel to je pouze teorie. Ve skutečnosti se na něj čeká i tři roky. Roční lhůtu zvládne dodržet jen menšina nemocnic. Například pacienti v Ostravě jsou na čekacích listech až 2,5 roku. Pokud nemohou nebo kvůli bolestem nechtějí čekat, musí jinam: třeba do Krnova nebo do Orlové, kde jsou lékaři schopni zákrok udělat do šesti týdnů.

Zlepšení se nečeká, ba naopak. Čekací doby se ještě prodlouží. Nemocnice totiž právě zjišťují, kolik budou mít letos peněz a na kolik plánovaných zákroků jim to vystačí. A už teď mnohde vědí, že pacienty nepotěší. Třeba v Olomouci. "Budu žádat vedení o prodloužení čekacích dob na ICD operace, což je voperování kardiovertrů a defibrilátorů, a to ze současných šesti až čtrnácti měsíců na dvojnásobek – tedy na jedenáct až 24 měsíců," říká Miloš Táborský, přednosta kardiologické kliniky v olomoucké fakultní nemocnici.

A vysvětluje: "Je to jednoduché: já jsem zodpovědný za to, že dodržím rozpočet. A když dodržím rozpočet, nemůžu dodržet nařízené čekací doby," krčí rameny lékař. Mluvčí olomoucké nemocnice dodává, že vzhledem k tomu, že letos dostanou od plátců méně peněz, dá se předpokládat, že se čekací doby prodlouží. "V tuto chvíli se ale ještě nedá přesně říct, kterých zákroků se to bude týkat," řekl Egon Havrlant.

Zadarmo léčit nemůžeme, hájí se nemocnice

Tím, že nemocnice nesplní vyhláškou dané limity, si nikde moc hlavu nelámou. Nechtějí léčit zadarmo. "Mohli bychom operovat víc pacientů a zkrátit tím čekací doby, ale jsme limitováni počtem zákroků nasmlouvaných zdravotními pojišťovnami. Když jich uděláme víc, než pojišťovna chce, musíme je zaplatit z vlastní kapsy. Takový komfort si nemůžeme dovolit," popsal ředitel Městské nemocnice Ostrava Tomáš Nykel.

Také podle předsedy Asociace českých a moravských nemocnic a ředitele hranické nemocnice Eduarda Sohlicha to není vina špitálů, ale pojišťoven. Jak naplní novou vyhlášku, tak zatím nemocnice nevědí. Šéf ostravské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Aleš Zbožínek říká, že není jasné, kterým nemocnicím a kolik peněz mohou přidat, aby se zkrátily čekací lhůty. Přitom to, že pacient na operaci čeká dlouho, prodražuje jeho péči.

Za rok takového čekání na výměnu kloubu pojišťovna průměrně zaplatí 45 tisíc korun."Pacienti, kteří by měli na zákrok čekat déle, než nařizuje vyhláška, by se měli obrátit na pojišťovnu, jež může pomoci najít jiné zařízení, kde se dočkají operace dřív," vyzývá mluvčí VZP Vlastimil Sršeň

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video