Karolína Peake během debaty studentů s politiky o korupci, budova Akademie věd

Karolína Peake během debaty studentů s politiky o korupci, budova Akademie věd v Praze (10. října 2011) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Čeká se na zavření velké ryby, řekla Peake studentům o boji s korupcí

  • 529
Korupce v zemi, která prorostla i do policie a justice, souvisí podle vicepremiérky Karolíny Peake, která má "boj s korupcí" v popisu práce, s hodnotami, které se v zemi vytvářely desítky let. "Doufám, že vývoj bude pozitivní, ale bude pozvolný," řekla Peake při debatě zástupců stran se studenty. "Čeká se na zavření velké ryby," prohlásila.

Jejich otázkám v nabitém sále Akademie věd vedle Peake z Věcí veřejných čelili bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, kterou vyslala ČSSD, šéf Strany zelených Ondřej Liška, zástupce generálního sekretáře TOP 09 Jaroslav Poláček a Mikuláš Ferjenčík z České pirátské strany.

"ODS se omluvila," řekl Karel Strachota, ředitel programu Jeden svět na školách, který pro studenty debatu zorganizoval.

Studenty středních škol zajímalo třeba to, proč politici tvrdí, jak s korupcí zatočí, ale nakonec se mezi sebou nedokáží domluvit.

Je tu úzké sepětí politiků a polostátních firem, míní Liška

Ondřej Liška

"Ve Sněmovně není žádná politická strana, která by mohla říci, máme čisté financování. Je tu úzké sepětí politických elit s polostátními firmami," nabídl své vysvětlení předseda zelených Liška. Horoval za zákaz anonymních akcií či přijetí zákona o lobbingu.

Expertka sociální demokracie Marie Benešová za příčinu velké korupce v zemi označila velkou touhu po penězích. "Dříve byla korupce tak do výše ceny jedné chatičky, teď je ta touha bezbřehá," prohlásila politička ČSSD.

Zejména v posledních letech si podle ní ze státních zastupitelství udělali někteří politici "zakázkové krejčovství". A protože si byla vědoma, že její strana v zemi osm let také vládla, hned dodala: "Miloš Zeman by si toto nedovolil."

Mikuláš Ferjenčík

Diskuse se zúčastnil i zástupce České pirátské strany Mikuláš Ferjenčík, a to proto, že podle výsledku studentských voleb, organizovaných na středních školách, by i "Piráti" překročili 5 procent, na rozdíl od komunistů. "Kdyby strany myslely boj s korupcí vážně, zavedly by všechny transparentní účet a vše o svém hospodaření by daly na internet," řekl Ferjenčík. Zástupce TOP 09 Jaroslav Poláček hned zareagoval, že jeho strana to tak už dělá.

Problém je ale podle Ferjenčíka v tom, že většina stran je závislá na korupčních penězích. Podle Benešové nestačí jen transparentní financování stran. "Musí být také přijat zákon o majetkových přiznáních a zákon o lobbingu," řekla studentům.

Vicepremiérka Peake uvedla, že už se chystá zákon o dohledu nad financováním stran, který by měl pomoci situaci změnit. "Ale v žádném případě nemůžeme čekat, že korupce zmizí od roku 2012 nebo od roku 2013," řekla vicepremiérka.

Koalice jsou problém. Strany se vymlouvají jedna na druhou

Za jeden z problémů, proč se nedaří některá protikorupční opatření prosadit, označila Peake systém koaličních vlád, který vede k tomu, že strany musí zápasit o své postavení v koalici a jedna strana na druhou se pak může vymluvit, proč něco neprošlo.

Marie Benešová

Jednoho ze studentů, který o sobě řekl, že je ze Střední knihovnické školy, zajímalo, zda by neměli politiku dělat jen lidé, kteří jsou dostatečně finančně zabezpečeni, aby bylo menší riziko, že se nechají uplatit. "Politiku nemohou dělat jen lidé, kteří si to mohou dovolit," protestoval Liška. "Důležité je nadšení a chuť něco změnit, lze to i bez bohatství," podpořila ho Benešová.

"Neřekli nám nic moc nového, bylo to plné frází," řekla iDNES.cz Tereza Vágnerová z gymnázia v Lounech, která se asi hodinu a půl trvající besedy s politiky zúčastnila.

Na závěr přednášky mohli studenti anonymně hlasovat o tom, kdo z přítomných je nejvíce přesvědčil. Suverénně největší úspěch měl Liška. Hlasování se zúčastnilo 54 studentů, šéf zelených od nich dostal 30 hlasů. Na druhém místě skončila vicepremiérka Peake z Věcí veřejných s 9 hlasy, Poláček z TOP 09 dostal hlasy od sedmi studentů a shodně 4 hlasovali pro Benešovou a Ferjenčíka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video