V řeckém vězení strávili čeští počítačoví vývojáři již přes dva měsíce. Na...

V řeckém vězení strávili čeští počítačoví vývojáři již přes dva měsíce. Na snímku vlevo osmadvacetiletý Martin Pezlar s matkou. Na pravém obrázku třiatřicetiletý Ivan Buchta s manželkou a dcerou | foto: Archiv rodin Ivana Buchty a Martina Pezlara

Čechy zadržované v Řecku sledovala od počátku tajná služba, tvrdí spis

  • 78
Tajná služba sledovala dva Čechy, kteří jsou už od září zadržování v Řecku kvůli špionáži, už od jejich příjezdu do země. Vyplývá to z vyšetřujícího spisu, ve kterém jsou zahrnuty podrobné informace získané kontrarozvědkou o datu jejích příjezdu, místu pobytu a odjezdu. Informoval o tom na svých internetových stránkách řecký list Kathimerini.

Podle informací listu pak v Řecku o problému jednal i šéf nejmenované české tajné služby.

Z dokumentů rovněž vyplývá, že řecká tajná služba očekávala, že oba Češi budou na ostrově Limnos pořizovat záběry vojenských objektů. Na její popud je pak zatkla policie, která ihned zabavila všechny jejich přístroje, tedy kamery, přenosný počítač, externí pevné disky a další elektronická zařízení.

Už podle dřívějšího sdělení obhájce obou českých občanů je pro ně přitěžujících sedm fotografií a sedm videí, na nichž jsou citlivé záznamy (více o fotografiích a videích čtěte zde).

Jestliže jejich pořizování bez povolení je zpravidla předmětem přestupkového řízení, řecké úřady se Ivana Buchtu a Martina Pezlara rozhodly obvinit ze špionáže, za což jim může hrozit v případě uznání viny u soudu pět až 20 let vězení.

Několik dní po zatčení obou mužů ve věku 28 a 33 let se řecká tajná služba obrátila na českou tajnou službu, kterou list neupřesnil, s žádostí, aby potvrdila jejich totožnost. Podle Kathimerini česká strana reagovala tím, že do Řecka přiletěl přímo ředitel služby, aby hovořil se svým řeckým protějškem. Není jasné, co z jejich schůzky vyplynulo.

Řecké úřady každopádně zpochybňují tvrzení obou Čechů, že byli na ostrově pouze na dovolené, a to s ohledem na náročné technické vybavení, které měli u sebe a které se v běžné turistice nepoužívá.

Čechům přitěžuje jejich zaměstnání

Zatčeným přitěžuje také fakt, že jsou zaměstnanci české počítačové firmy vyrábějící digitální válečné hry. Tento fakt je kritizován v souvislosti s nedávným zahájením prodeje nové hry, kde je Limnos i s jeho vojenskými zařízeními věrně znázorněn s veškerými variantami bojových akcí. To už v Řecku vyvolalo ostrou kritiku (více o obvinění čtěte zde).

Majitel firmy je navíc spoluvlastníkem jiné společnosti, která vyrábí vojenské trenažéry, o které mají zájem různé armády světa.

Češi podle vyšetřovacího spisu také čelí na základě výpovědi jednoho svědka obvinění, že denně posílali fotografie přes internet neznámému příjemci. To ale jejich advokát kategoricky odmítá.

Právník před dvěma týdny podal novou žádost o podmínečné propuštění zadržených. Rozhodnutí o tom, zda se dostanou na svobodu a jaká bude v tom případě kauce, by mohlo padnout možná v lednu. Oba Čechy každopádně čeká soud. Ten se musí konat nejpozději do 18 měsíců od zadržení podezřelých.

Buchta a Pezlar byli zatčeni počátkem září. Nyní jsou ve věznici na ostrově Chios.

Do případu se vložili také čeští politici. Prezident, premiér, ministr zahraničí a poslanci v Evropském parlamentu se obrátili na své protějšky, aby pomohli osvětlit situaci, případně urychlit její vyřešení (více o reakci Václava Klause čtěte zde)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue