Tohle je nejběžnější typ nevěry. Muž kolem padesátky cítí potřebu svůj život něčím okořenit, říká psycholog Petr Šmolka.

Tohle je nejběžnější typ nevěry. Muž kolem padesátky cítí potřebu svůj život něčím okořenit, říká psycholog Petr Šmolka. | foto: koláž: iDNES.cz

Čechům vadí Topolánkovy milostné avantýry

  • 353
Veřejně propíraná manželská krize začíná pro premiéra Mirka Topolánka přerůstat v politický problém. Významně mu totiž škodí v očích veřejnosti. Lidé mu navíc vyčítají, že stavěl kampaň na rodině, a pak se ukázalo, že má poměr se stranickou kolegyní Talmanovou.

INFOGRAFIKA:
Co si Češi myslí o Topolánkově nevěře

Z průzkumu agentury SC&C pro MF DNES vyplývá, že téměř šedesáti procentům lidí vadí, jak premiér řešil odchod od manželky k přítelkyni Lucii Talmanové.

Za správný považuje premiérův postup jen 28 procent Čechů. Naopak 59 procentům se způsob, jak se Topolánek se svou rodinnou situací vyrovnával, nelíbí. Ostatní nemají názor.

Slabiny v boji o politické přežití
Ještě varovnějším signálem může být pro Topolánka skutečnost, že kvůli milenecké aféře ztrácí sympatie téměř u poloviny dotázaných.

Každá nová slabina je pro předsedu ODS dvojnásob nepříjemná v situaci, kdy hraje o politické přežití. Nedostane-li jeho vláda v pátek důvěru, nabídne svou funkci k dispozici na mimořádném kongresu strany.

Podle jednoho z členů výkonné rady ODS mohou složité osobní vztahy Topolánkovi uškodit.

"Když vláda nezíská důvěru, tak to může být na mimořádném kongresu ta poslední kapka, která ho připraví o křeslo předsedy," říká politik, který si nepřál být jmenován.

Většina delegátů jsou podle něj normální lidé, nezatížení vysokou politikou, a ti Topolánkovi veřejnou nevěru lidsky zazlívají. "A to si pište, že jeho odpůrci z vedení ODS to při neformálních debatách s delegáty proti němu využijí," dodal.

Neměl dát ženu na plakáty
Mirek Topolánek udělal před volbami chybu, za kterou začíná po osmi měsících platit. Volební kampaň do Sněmovny postavil na své rodině, ale pak se ukázalo, že má poměr se stranickou kolegyní Lucií Talmanovou.

Po celém Česku byly před červnovými volbami vylepené billboardy zobrazující Topolánka jako vzorného otce a dědečka vedle manželky Pavly a s novorozenou vnučkou. Manželka s ním objížděla všechny volební mítinky.

Nyní začíná na volební taktiku doplácet. V průzkumu společnosti SC&C pro MF DNES uvedla většina dotázaných, že se jeho postupem cítí být obelháni. Jen patnáct procent lidí odpovědělo, že jim to nevadí, protože to byla normální předvolební strategie.

Využití rodiny v kampani zazlívají šéfovi ODS shodně voliči pravice i levice, tolerantnější jsou lidé mladší, a hlavně svobodní.

Nespokojenost s tím, že Topolánek využil rodinu v kampani, se projevila i v další otázce. Dotázaní měli vybrat výrok, který nejlépe vystihuje jejich postoj k faktu, že se Topolánek odstěhoval k přítelkyni Lucii Talmanové. Nejvíc účastníků průzkumu, bezmála 40 procent, vybralo větu: Je to jeho věc, ale neměl v kampani zdůrazňovat šťastné manželství.

Osmadvacet procent lidí se pak přiklonilo k názoru, že premiér měl nevěru přiznat mnohem dřív. Pouhých dvanáct procent politikovo řešení schválilo.

Klaus to uměl lépe
Manželská nevěra není v nejvyšších patrech české politiky nic neobvyklého. Ačkoli ji větší část veřejnosti neschvaluje, její odhalení zdaleka nemusí znamenat politikův konec.

Například Topolánkův předchůdce v čele ODS Václav Klaus se objevil v srpnu 2002 na stránkách bulváru s přítelkyní Klárou Lohniskou.

Také s jeho nevěrou v průzkumu nesouhlasilo 60 procent dotázaných.

Média hojně spekulovala o tom, zda to nebyla připravená mediální hra, jestli se Klaus zkrátka nechtěl předvést jako normální chybující bytost. Jeho komentáře tomu nasvědčovaly. "Člověk přebíhá ulici na červenou a musí počítat s tím, že ho přejede auto. I my politici žijeme jako normální lidé," prohlásil.

Přesto Klaus už o půl roku později skládal prezidentský slib. A i dnes ho chce většina lidí za prezidenta.

Ale Topolánek je v úplně jiné situaci. Především nedokáže vzdorovat tlaku médií s takovou elegancí, jako to uměl Klaus. Fotografovi bulvárních novin, který na něj čeká před domem přítelkyně, sprostě nadává a kope mu do auta. V rádiu významně naznačuje, že dítě, které čeká Talmanová, je možná jeho.

A především mu mnohem víc zatápí manželka. V létě se Pavla Topolánková rozhodla kandidovat proti manželově straně do Senátu.

Minulý týden na tiskové konferenci prohlásila, že nechce, aby Topolánkova vláda dostala důvěru Sněmovny. Ačkoli to tak zřejmě nemyslela, popřála vlastně manželovi konec politické kariéry.

Co si myslíte o nevěře

Vaše sympatie k premiérovi po této aféře

nezměnily se 50 %
poklesly 48 %
stouply 2 %

Se kterým z výroků souhlasíte

1. Politik je člověk jako každý jiný, do jeho soukromí nikomu nic není.
30 %
2. Politik musí být připraven na to, že se lidé budou zajímat o jeho soukromí
70 %

Souhlasíte s tím, jak premiér svou manželskou krizi řešil?

neumím se vyjádřit 13 %
určitě ano 7 %
spíše ano 21 %
spíše ne 35 %
určitě ne 24 %

Jaký je váš postoj k nevěře politiků?

Kdybych byl(a) politik (politička):

1.Dával(a) bych si pozor a nevěry bych se nikdy nedopustil(a).
44%

2.Snažil(a) bych se nevěru utajit.
33%

3. Nedělal(a) bych si s tím hlavu, nejde přece o politiku.
23%

Mirek Topolánek ve volební kampani velmi sázel na rodinu. Jak to dnes hodnotíte?

1. Voliče do jisté míry obelhával a to mi vadí.
55%

2. Je mi to jedno, neřeším to.
30%

3. Byla to normální předvolební strategie, nevadí mi to.
15%

Který z těchto výroků je nejblíže vašemu postoji k tomu, že premiér odešel od své ženy k poslankyni Talmanové?

Ve vzniklé situaci se zachoval nejlépe, jak mohl. 12 %


Je to jeho věc, ale neměl v kampani zdůrazňovat šťastné manželství. 39 %


Měl vše přiznat mnohem dříve a ne až po dlouhém vykrucování. 28 %


Vůbec neměl dopustit mimomanželský poměr, to je nepřijatelné. 21 %


Datum sběru: 11. 1.-12. 1. 2007. Počet respondentů: 513 lidí, starších 18 let. Zdroj: SC&C


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video