Čechům se do piety za oběti nechtělo

  • 158
Českem se na tři minuty rozezněly sirény. Země si tak připomněla oběti teroristického útoku ve španělském Madridu, který si ve čtvrtek vyžádal na dvě stě mrtvých a 1500 raněných. Minuty ticha ale držel málokdo. Ulicemi dál proudily davy lidí. Zastavilo se jen pár jedinců.

V poledne utichla celá Evropa

Pietního aktu se účastnily všechny státy Evropské unie včetně přistupujících členů. Premiér Vladimír Špidla proto vyzval české občany, aby uctili oběti také třemi minutami ticha.

Špidlovu výzvu si ale lidé nevzali příliš k srdci. Na velkých pražských náměstích proudily i nadále davy lidí.

Na Staroměstském i Václavském náměstí podle reportérů MF DNES stáli jen tu a tam osamocení jedinci. Před staroměstskou radnicí sice stálo zhruba 200 lidí, ti ale v rukou drželi fotoaparáty a pozorovali pražský orloj.

Turistický ruch se nezměnil ani na Pražském hradě. Na prvním nádvoří zrovna procházela skupinka turistů. Další lidé si fotili střídání hradní stráže.

Ani sirény se v zemi neozvaly přesně úderem poledne. V Praze to bylo o chvilku dřív, podle čtenářů iDNES se naopak v Českých Budějovicích a v Brně zpozdily.

Oběti uctila televize i rozhlas
Naopak k pietnímu aktu se připojila česká veřejnoprávní média. V poledne na chvíli utichl Český rozhlas.

Česká televize před poledními zprávami živě odvysílala nekomentované záběry z Madridu, Paříže a z pražského Václavského náměstí. Ve Francii se pietního aktu účastnil i prezident Jacques Chirac.

Letiště neodbavovalo
Premiérovu výzvu ale uposlechli pracovníci ruzyňského letiště. Oběti atentátů tak mohli díky nim uctít i cestující.

"V poledne byli cestující v příletové i odletové hale rozhlasem požádáni, aby věnovali minutu ticha obětem ve Španělsku. Na minutu se zastavilo i veškeré odbavování na letišti," řekla iDNES mluvčí České správy letišť Anna Kovaříková.

Letecké dopravy se podle ní ale pieta nedotkla. "Stroje musely přistávat a vzlétat podle plánu, protože by to jinak mohlo způsobit technickou hrozbu," dodala.

Lidé v některých velkých nákupních centrech museli přerušit své nákupy. Vedení podniku je také vyzvalo, aby drželi tři minuty ticha.

"Hudba v rozhlase přestala hrát a zákazníky jsme vyzvali, aby se připojili k pietnímu aktu. Na tři minuty se také zastavil provoz na přepážkách," řekla iDNES například mluvčí společnosti Carrefour Jana Havlíčková.

Doprava se nezastavila
V Česku se kromě letecké nezastavila ani železniční doprava. "K pietnímu aktu jsme se nepřipojili, doprava nebyla zastavena. Generální ředitel už poslal soustrastný dopis španělské vládě i španělským železnicím do Madridu," uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Také cestující v Praze nemuseli mít strach, že by na tři minuty uvízli v tunelu pražského metra.

"Městská hromadná doprava se nezastavila. Tři minuty jsou příliš dlouho na to, abychom nechali lidi stát v tunelu. Doprava by také mohla zkolabovat," řekla iDNES mluvčí dopravního podniku Michaela Kuchařová.

Lidé se až do úterý mohou zapisovat do kondolenční knihy na španělském velvyslanectví v Praze.

Oběti teroristického útoku připomene i v úterý od půl šesté večer mše v pražském kostele svatého Tomáše.

Česko zesílilo ochranu
Zároveň už od pondělí platí zvýšená bezpečnostní opatření. Ministr vnitra Stanislav Gross v neděli ale ujistil, že zpravodajské služby zatím nemají informace o tom, že by se připravoval teroristický útok proti Česku.

Česká republika preventivně posílí policejní hlídky na stovkách míst ve všech krajích, zpřísní kontroly na hranicích a podmínky pro udělování víz občanům z rizikových zemí. - více zde

V Praze lidé vyjadřovali svou účast například u španělské ambasády. (15. března 2004)

Na Pražském hradě se do pietního aktu zapojili i turisté. (15. března 2004)

Na pražském Václavském náměstí držel tři minuty ticha také poslanec Svatopluk Karásek. (15. března 2004)

Liberecký primátor Jiří Kittner stahuje před libereckou radnicí vlajku na půl žerdi u příležitosti pietního aktu za oběti atentátů ve španělském Madridu. (15. března 2004)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue