Čechům nevadí šéfové, spíše plat

  • 33
Na práci sice reptá kdekdo, skutečně nespokojeno je s ní ale málo lidí. Jen šest procent Čechů vidí na svém zaměstnání pouze zápory. Tvrdí to průzkum společnosti CVVM. Vyplynulo z něj, že nejčastějším důvodem k nespokojenosti je výše platu a slabé vyhlídky na jeho zvýšení.

Dvě třetiny z více než tisícovky respondentů koncem května uvedlo, že je se svým zaměstnáním spokojeno. Každý čvrtý je spokojen "tak napůl".

Lidé hodnotili kladně především to, že mají do práce blízko, že je zajímavá a uplatní v ní své schopnosti. Sedmdesáti procentům dotázaných vyhovuje i pracovní doba.

Češi zpravidla dobře vycházejí s kolegy na pracovišti - negativně hodnotí mezilidské vztahy jen každý pátý. Nadpoloviční většina dotázaných je spokojena dokonce i se svým šéfem.

Průzkum ukázal, že české zaměstnance trápí hlavně výše platu a strach, že přijdou o místo. Pouze u finančních otázek přebývá nespokojených nad spokojenými. Výplatní páska přináší zklamání šedesáti procentům lidí.

Kdo "dře" víc?
Centrum pro výzkum veřejného mínění zajímalo i to, jaké mínění mají Češi o svém pracovním výkonu.

Šestnáct procent dotázaných se domnívá, že lidé na západ od české hranice pracují lépe, sedm procent Čechů je přesvědčeno o opaku. Bezmála každý třetí - hlavně vysokoškolsky vzdělaní a ti, kdo sami pracovali v cizině - žádný rozdíl nevidí.

Více respondentů, zejména kvalifikovaní dělníci a lidé žijící na jihovýchodě republiky, je přesvědčeno o rozdílné kvalitě pracovníků z Východu. Dvaadvacet procent lidí se domnívá, že jsou lepší než Češi. Naopak za horší je považuje šestnáct procent lidí.

Rozdíly ve výkonu Čechů a cizinců trápí především zaměstnance a vedoucích pozicích.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video