Činnost parlamentu hodnotí kladně 28 procent dotázaných.

Činnost parlamentu hodnotí kladně 28 procent dotázaných. | foto: MF DNES

Čechů nespokojených s politikou mírně ubylo

  • 19
S politikou je u nás spokojeno více lidí než začátkem loňského září. Současná politická situace se přesto podle agentury STEM nelíbí 82 procentům obyvatel, což je o čtyři procenta méně než vloni. Činnost vlády hodnotí kladně třetina lidí, parlamentu 28 procent.

Při srovnání s minulými průzkumy se ukazuje, že spokojenost s vládou a parlamentem byla podobná. Lidé obě instituce hodnotili nejlépe po povodních v roce 2002, nejhůře pak během Grossovy politické krize v roce 2005. Po nástupu Jiřího Paroubka do čela kabinetu se hodnocení opět zlepšilo a vydrželo až do konce vlády ČSSD.

Výsledky vlády kladně ohodnotilo 33 procent dotazovaných. V únoru lidé hodnotili nejlépe hlavu státu. Prezident letos v lednu dobře pracoval podle 73 procent respondentů.

"Na spokojenost s politickou situací i na hodnocení práce nejvyšších ústavních institucí nemá zásadní vliv pohlaví ani věk. Hodnocení se mírně liší v závislosti na vzdělání. V posledních letech byl prezident obvykle lépe hodnocen lidmi s vyšším vzděláním," komentuje STEM výsledky.

Průzkumu, který probíhal mezi 1. až 8. únorem, se zúčastnilo 1222 lidí nad 18 let.

S Topolánkem není spokojená většina
Tazatelé CVVM se zase respondentů ptali, jak hodnotí vládu Mirka Topolánka. Ve většině případů se dočkali negativní odpovědi.

Sedm lidí z deseti bylo nespokojeno s tím, jak současná vláda komunikuje s veřejností. Dalším 66 procentům dotazovaných se nelíbilo její personální složení. Samotný Mirek Topolánek na postu premiéra se nezamlouvá 64 procentům respondentů a polovina lidí není spokojena s vládním programem.

Lidem se naopak líbí daňové reformy, které vláda navrhuje. "Podporu veřejnosti získalo zejména zrušení daně dědické a darovací u převodu majetku mezi blízkými příbuznými, s nímž souhlasí 87 % oslovených," píše CVVM.

Tři čtvrtiny Čechů také souhlasí se zrušením daně z převodu nemovitostí. Respondentům se pouze nezamlouvá zrušení daně z dividend a kapitálových výnosů, které podpořilo jen 41 procent z nich.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video