„Spolupracujeme s Rakouskem, jehož občan byl také unesen i s dalšími státy a zpravodajskými službami,“ řekl po jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka. Přiznal tím únos českého občana, o čemž před tím Zaorálek mluvil jen jako o jedné z verzí toho, co se v Libyii stalo.
Česká vláda zná podle šéfa české diplomacie identitu postrádaného Čecha, ale nebude ji sdělovat. „Rád bych ujistil rodinu, že děláme vše, co je v našich silách,“ řekl Zaorálek.
V pátek podle něj asi 30 vozidel vtrhlo do prostoru ropného pole Ghaní. „Ve vozidlech byli černí, černě odění ozbrojenci, kteří měli údajně vlajku Islámského státu. A rakouská strana vychází, předpokládám, z toho, že ti zaměstnanci byli vehnání do vozů a odvezeni,“ je přesvědčen Zaorálek.
„Informoval jsem vládu o některých detailech, co se tam odehrálo, nicméně ani naši partneři, se kterými spolupracujeme, únos nejsou schopni potvrdit,“ říkal zhruba dvě hodiny před tím, prakticky ve stejnou chvíli, kdy rakouská agentura APA s odvoláním rakouské ministerstvo zahraničí informovalo o únosu.
„Jsou k dispozici zaručené informace o tom, že skupina cizinců, která byla na ropném poli Ghaní přepadeném 6. března teroristy z Islámského státu, se nachází v rukou těchto teroristů,“ citovala agentura APA z písemného vyjádření rakouského ministerstva zahraničí. „V době, kdy skupina byla v několika vozidlech odvážena z pole směrem na sever, nebyl žádný její člen zraněn.“
Rakouská diplomacie odmítla upřesnit, z jakých zdrojů informace o unesených cizincích získala. Mluvčí ministerstva Martin Weiss nicméně zdůraznil, že údaje jsou zaručené.
Česko poslalo do oblasti dva diplomaty
České ministerstvo přímo do regionu poslalo dva své diplomaty. První je již na místě a seznamuje se se situací, druhý by měl být na místě do 48 hodin. Mají navázat kontakty s lidmi, kteří mají nejvíce informací, co se v Libyi odehrává. „Je to doplněk k informacím, které získáváme jiným způsobem,“ řekl Zaorálek s odkazem na spolupráci zpravodajských služeb. Dodal, že v Rakousku vzniknul krizový štáb, kde má Česko svého zástupce.
Čech, který pracoval pro firmu Value Added Oilfield Services se sídlem na Maltě, je nezvěstný od pátečního útoku na ropné pole v Al-Ghání, asi 750 kilometrů jihovýchodně od Tripolisu, při kterém útočníci zabili jedenáct strážců, některé z nich sťali. (více zde)
V případě Rakušana rakouská média uvedla, že jde o 39letého Dalibora Savicice z Lince, ačkoli ministerstvo zahraničí to odmítlo potvrdit. Na internetu se rovněž objevil snímek, na kterém je Savicic se svými dvěma dětmi. Portál oe24.at také uvedl, že ještě v pátek v poledne se svou rodinou telefonoval a o týden dříve ji v Rakousku navštívil.
Celkem se od útoku pohřešuje devět pracovníků společnosti VAOS poskytující služby libyjskému ropnému průmyslu. „Víme, že lidé, kteří přepadávají ropná pole v Libyi, jsou spojeni s libyjskou variantou Islámského státu,“ uvedl už o víkendu v rozhovoru pro iDNES.cz Zaorálek. (rozhovor se Zaorálkem zde)
Podle českého ministerstva zahraničí by lidé neměli nyní cestovat do žádné části Libye, včetně hlavního města Tripolisu. V případě nouze by měli kontaktovat české velvyslanectví v egyptské Káhiře.