K astronautům na ISS se žádný Čech v brzké době nepodívá, soudí Antonín Vítek. Posádky raketoplánů jsou už naplánované.

K astronautům na ISS se žádný Čech v brzké době nepodívá, soudí Antonín Vítek. Posádky raketoplánů jsou už naplánované.

Čech ve vesmíru jako bolestné za radar? Takřka nemožné

  • 113
Odborníci na kosmonautiku upozorňují, že vyslání českého vědce raketoplánem na vesmírnou stanici je téměř vyloučeno. Jmenované už jsou totiž všechny posádky. S nápadem přišel ministr zahraničí Jan Kohout při jednání o zrušení radaru a americká strana o něm prý bude uvažovat.

K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) už je naplánovaných jen šest letů raketoplánů, poslední by se měl uskutečnit v září příštího roku.

"Jsou už jmenovány všechny posádky, to znamená, že by NASA musela vyhodit někoho, kdo už je na to cvičený," upozornil odborník na kosmonautiku Antonín Vítek.

I výcvik vědce - slovy Vítka toho "nejposlednějšího kosmonauta" - spolu s patřičnou certifikací jeho vybavení, ozkoušení, zda budou přístroje pro jeho experimenty kompatibilní s raketoplánem a podobně, je podle Vítka dlouhodobou záležitostí.

"Vlastní příprava na let trvá od devíti měsíců do 2,5 roku - to je konkrétní příprava na tu misi navíc k osmnácti měsícům základního výcviku. Na každou hodinu pobytu ve vesmíru připadá 20 až 30 hodin tréninku na Zemi," řekl iDNES.cz Vítek.

Ministerstvo zahraničních věcí zatím konkrétní informace o možnosti letu nemá.

"Pan ministr to včera navrhl americké straně s tím, že americkou stranu ta myšlenka jako taková zaujala. Je to ale téměř prenatální věk té myšlenky," sdělil iDNES.cz mluvčí ministerstva Milan Řepka s tím, že ministra Kohouta tato myšlenka napadla poprvé zhruba před dvěma měsíci.

Americká strana tak nyní zřejmě bude přemýšlet, jestli je vyslání Čecha vůbec možné. "Pokud tu myšlenku přijme, budou následovat další jednání. Jde o to, že se to má uskutečnit v rámci vědecké spolupráce. Kde, co, kdy je ale předmětem dalších jednání a je těžké to predikovat," informoval Řepka.

Jednání ovšem nebudou snadná. O "svá" místa bojují i země, které se na výstavbě ISS finančně podílely - a Česko mezi ně nepatří. Nedávno třeba letěli Japonec Koiči Wakata a Belgičan Frank de Winne. Na argument, že Česku Američané zrušili radar, nemusí mezinárodní vědecký projekt ISS brát vůbec žádné ohledy.

A příliš mnoho šancí nedávají ani ruské Sojuzy. Až dolétají raketoplány, budou jediným spojením s ISS pro lidské posádky - a budou plně vytížené právě dopravou stálých posádek.

TŘETÍ NÁROD VE VESMÍRU

Kosmonauti Vladimír Remek (v popředí) a Alexej Gubarev nastupují do kosmické lodi.Československo se stalo třetí zemí, která měla zastoupení na oběžné dráze. Po sovětských kosmonautech a amerických astronautech se do vesmíru podíval vojenský pilot Vladimír Remek. Letěl v Sojuzu 28, jeho mise se konala v březnu 1978 a ve vesmíru strávil bez dvou hodin osm dní.

Remek byl synem české matky a slovenského otce - velitele československého letectva. Nyní je Vladimír Remek komunistickým europoslancem v Bruselu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video