Čech stráví v amerických věznicích více než šest let

Za trestné činy spojené s organizováním práce načerno a za sňatkový podvod byl ve středu český občan šestadvacetiletý Roman Kosmel odsouzen americkým soudem k šesti letům a sedmi měsícům vězení. Kosmel v závěrečném líčení požádal soudce o shovívavost kvůli dvěma dětem, o které se v České republice stará jeho manželka.

Rozsudek je nižší, než se očekávalo. Za trestné činy vydírání a vykořisťování ilegálních pracovníků, většinou Čechů, praní peněz a uzavření fingovaného manželství s americkou občankou mu hrozilo až 75 let vězení.

Soudce údajně uvažoval o dvaceti letech. Rozsudek byl vynesen po několika odkladech, během nichž měl Kosmel možnost hájit se. První dva odklady Kosmel získal poukazem na procedurální chyby, třetí odklad šel na vrub osobních důvodů
soudce a čtvrtý způsobila sněhová bouře, která ochromila dopravu v místě soudu.

Poslední přelíčení trvalo skoro pět hodin
Soudcovu shovívavost požadoval Kosmel po větší část téměř pětihodinového posledního přelíčení.

V předchozích líčeních vystupoval sebevědomě, snažil se minimalizovat svoji trestnou činnost a chtěl dokonce dosáhnout obnovení soudního procesu. I ve
středečním přelíčení si Kosmel neodpustil minimalizaci svých skutků, když tvrdil, že jeho jedinou vinou je, že dával práci a výdělek imigrantům.

"Pane Kosmel stávám se netrpělivějším po každém vašem argumentu, kterým se snažíte minimalizovat to, co jste udělal. Vy jste ilegální pracovníky zneužil a z jejich potu jste měl peníze," řekl soudce Joe Billy McDade.

Verdikt soudu byl čtyřikrát odložen
Verdikt soudu byl naposled odložen 12. prosince kvůli hustému sněžení ve městě Rock Ilend ve státu Il.inois.

Rozsudek se poprvé očekával již 3. listopadu. Kosmel ho tehdy pozdržel, když vznesl stížnost proti procedurálním chybám, kterých se justice dopustila, protože mu včas neposkytla všechny důležité materiály týkající se jeho případu. Obžaloba posléze procedurální chybu uznala a soudce přeložil vyhlášení rozsudku z Rock Islandu do Peorie na 22. listopad, kdy byl proces z procedurálních důvodů opět odložen na 8. prosince.

Poté soudce, který měl úmrtí v rodině, opět odložil líčení a to na 12. prosince. Ani v úterý však verdikt nezazněl. Může za to prý špatné počasí a sněhová nadílka, která zkomplikovala dopravu v Illinois.

Kosmel obvinění odmítá
Kosmel, který se před soudem hájí sám a údajně si nepřeje, aby se české orgány do případu nějak zapojovaly, tvrdí, že neexistuje soudní precedens, v němž by se vyplácení peněz ilegálním pracovníkům a zisky z jejich zaměstnávání považovalo za praní peněz.

Požadavek na nový proces Kosmel založil na nesrovnalostech ve výpovědi svědků na videokazetě a poté v písemném svědeckém prohlášení. Dodal, že rozdíly dokazují, že nevěděl o tom, že jeho zaměstnanci nemají pracovní povolení pro Spojené státy.

Kosmelovi jeho "podnikání" vyneslo přes 300 tisíc dolarů
Kosmel byl zatčen loni v říjnu na Floridě poté, co imigrační úředníci zadrželi několik českých občanů pracujících na černo pro Kosmelovu uklízečskou společnost Roman Services. Kosmel inkasoval za 22 měsíců podnikání asi 334 tisíc dolarů, svým pracovníkům však vyplatil jen kolem 107 tisíc. Mnozí z nich pracovali za méně než šestidolarovou minimální mzdu a někteří navíc museli Kosmelovi odvádět měsíčně 124 dolarů za dovoz do zaměstnání a 174 dolarů za nájem jednopokojového bytu, v němž se tísnili podle soudního přelíčení tři muži a jedna dívka.

Vedle ilegálního zaměstnávání v úklidové firmě Kosmel najal podle obžaloby nejméně čtyři dívky jako polonahé tanečnice do baru The Chorus Line v blízkém Davenportu. Od nich požadoval, aby mu platily "věrnostní" peníze ve výši čtyřiceti procent výdělku, který činil asi 800 dolarů měsíčně místo slibovaných 4000 dolarů.

Fingovaný sňatek
V obavě před deportací po vypršení turistického víza Kosmel uzavřel fingované manželství s Colleen Davisovou, které mu mělo zajistit americké občanství. Kvůli novému sňatku se rozvedl s českou manželkou Karen, která s ním žila v Chicagu. Davisová měla dostat za manželství celkem 10 500 dolarů ve třech splátkách, ale získala jen prvních 3500 dolarů, protože Kosmel byl zatčen a ona se s ním okamžitě rozvedla.

Kosmel není prvním souzeným Čechem v USA
Za organizování práce načerno a falšování úředních dokladů potrestal letos v květnu sedmi lety vězení americký soud v Norfolku (stát Virginie) českého občana Ladislava Danyše. Šlo o prvního českého zprostředkovatele ilegální práce, který byl ve Spojených státech potrestán vězením. Trest byl tehdy jedním z nejdelších, jaký byl kdy v USA nad českým občanem za tyto trestné činy vynesen. Jako spoluorganizátora ilegálního zaměstnávání potrestal stejný soud třinácti měsíci vězení také Jana Rudolfa.


Video