Jednaosmdesátiletý Čech se v Argentině zpovídá ze zločinů proti lidskosti (ilustrační foto)

Jednaosmdesátiletý Čech se v Argentině zpovídá ze zločinů proti lidskosti (ilustrační foto) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Argentina soudí Čecha kvůli podílu na mučení odborářů v době diktatury

  • 3
Bývalý ředitel továrny Ford v Argentině Čech Pedro Müller čelí v Argentině obvinění ze zločinů proti lidskosti. Podle obžaloby se během vojenské diktatury v 70. letech podílel na únosech odborářů, tehdejší armáda je pak v továrně údajně i mučila. Spolu s ním jsou obviněni ještě další dva Argentinci z managementu firmy.

Armáda během roku 1976 vyslýchala a mučila 24 členů odborové rady továrny Ford ve městě General Pacheco, které je severním předměstím metropole Buenos Aires. Vyšetřující soudkyně v úterý konstatovala, že existují silné důkazy ukazující na zodpovědnost zmíněné trojice jako strůjců únosů a těch, kdo o represáliích věděli.

Obžalováni byli ze zločinů proti lidskosti. Čech podle serveru usatoday.com zastával post ředitele továrny, dvojice Argentinců měla na starosti personální a bezpečnostní otázky.

Někdejší manažeři, kterým je nyní více než 80 let, údajně přispěli k identifikování odborářů mezi tehdejšími zhruba 7 000 zaměstnanci továrny a také vojenskému režimu poskytli prostory továrny k jejich mučení. Trojice úřadům mimo jiné dala fotografie a adresy zaměstnanců. Režim odboráře držel v několika věznicích a propustil je zhruba po jednom roce.

Případ bývalého vedení Fordu je součástí nové vlny vyšetřování, které je zaměřeno na podporu, kterou diktatura měla u korporací, uvedl usatoday.com.

Během vojenské diktatury v Argentině v letech 1976 až 1983 podle údajů organizací hájících lidská práva beze stopy zmizelo okolo 30 000 lidí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video