Heroin. Ilustrační foto

Heroin. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Čech dostal v Turecku devět let za drogy v autě

  • 46
Turecký soud nadělil českému pašerákovi drog devět let vězení. Pražský elektrikář Petr Š., který loni v létě převážel z Turecka do Řecka bezmála třicet kilo heroinu, se proti verdiktu nechce odvolat. Kromě pobytu za mřížemi má ještě zaplatit pokutu pětačtyřicet tisíc korun.

Kauza se začala odvíjet loni v červnu. Petra Š. tehdy spolu se synem zadrželi na turecko-řeckém hraničním přechodu Ipsala.

Když oba Češi projížděli v autě speciálním rentgenem, celníkům se nepozdávalo prosvícení některých částí vozu. Následně při kontrole objevili pět tuctů igelitových sáčků s bílým práškem.

Laboratorní testy později prokázaly, že šlo o 29,456 kilogramu heroinu, morfinu a další omamné látky známé pod názvem MAM.

Petr Š. i jeho syn skončili ve vazební věznici, ale mladíka nakonec policisté pustili. Shodně se svým otcem totiž tvrdil, že o nějakém pašování drog vůbec nevěděl. Dokonce prý ani netušil, co vlastně jeho otec v Turecku dělá.

Úřady pak osmnáctiletého Čecha dopravily domů, otec zůstal v cele a čekal na soud. Hrozilo mu až dvacet let vězení.

Složitý výpočet
Nakonec vyvázl sotva s polovinou. Dostal přesně devět let, čtyři měsíce a patnáct dní. A k tomu pokutu tři tisíce tureckých lir, což v přepočtu dělá asi pětačtyřicet tisíc korun.

Výše trestu je výsledkem složitého výpočtu. Petr Š. totiž ve skutečnosti dostal za pokus o pašování omamných látek deset let a 160 takzvaných "dní pokuty". Za druh narkotik mu byl trest zvýšen na 15 let a 240 dní pokuty.

Jenže soud vzal v potaz "nedokončení trestného činu" - tedy hlavně fakt, že Petr Š. pašované drogy neprodával - a prominul mu čtvrtinu. A nakonec pomohlo i dobré chování, které verdikt ještě snížilo o šestinu na zmíněných devět let, čtyři měsíce a patnáct dní.

"Den pokuty" se podle tureckého práva přepočítává na dvacet tureckých lir, což podle aktuálního kurzu dělá 45.039 korun.

Možná pojede do Česka
Petr Š. se podle informací iDNES.cz nechce proti rozsudku odvolat. Nicméně teď mu běží sedmidenní lhůta, během níž si to může rozmyslet. Pak verdikt nabude právní moci.

Kde si Petr Š. trest odpyká, zatím není jisté. Český konzulát v Istanbulu požádá turecké úřady, aby odsouzeného dovolily převézt do české věznice. Ale vyřízení žádosti bude trvat několik měsíců. "Odsouzený má o transfer zájem," řekl český konzul v Istanbulu Pavel Pešek.

Byl jsem jen pěšák
Čtyřicetiletý elektrikář během procesu opakovaně tvrdil, že o pašování drog nevěděl. V případu prý figuroval jen jako "pěšák" a myslel si, že veze peníze z černého obchodu.

Do Turecka podle svých slov odjel na popud jistého pana M., maďarského elektrikáře žijícího v Praze. Ten mu měl za nespecifikovanou dodávku z Istanbulu slíbit odměnu 1400 eur. A tak loni v červnu Petr Š. sebral přítelkyni, syna a jeho dívku a odjel s nimi na dovolenou do Řecka.

Odtamtud už jen se synem pokračoval do Turecka. Mladíka vysadil v přístavním městě Tekirdag a do 125 kilometrů vzdáleného Istanbulu, kde se měla odehrát předávka, dorazil sám.

V největším tureckém městě se potkal s člověkem, který asi na hodinu a půl odvezl jeho auto. Když se vrátil, informoval Petra Š., že do vozu umístil peníze z nelegálních obchodů. Pražský elektrikář se dál na nic neptal, vrátil se do Tekirdagu pro syna a pak si to namířil na hranici. Tam spadla klec.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video