Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čečenci vyhrožují zabíjením rukojmí

  11:59aktualizováno  11:59
Čečenci, držící v moskevském divadle na pět set lidí, vyhrožují zabíjením. Co hodinu zemře deset rukojmí, pokud Kreml nesplní žádost, aby ruská vojska do týdne odešla z Čečenska. Separatisté proto zatím nesplnili slib a odmítají pustit desítky cizinců. Červený kříž oznámil, že se podařilo obnovit vyjednávání. Ruský krizový štáb skupině více než čtyřiceti ozbrojenců nabízí bezpečný odchod do třetí země.
Propuštěná žena

Propuštěná žena - Těhotná žena, kterou teroristé propustili, odchází z divadla. (24. října 2002) | foto: Reuters

AKTUÁLNÍ VÝVOJ SLEDUJEME ZDE

"Zastřelí každou hodinu deset rukojmích, pokud nebudou splněny jejich požadavky," citovala agentura ITAR-TASS jednu z rukojmí jménem Anna, která zavolala z mobilního telefonu. Únosci podle ženy požadují, aby jednání vedl ruský liberální poslanec Boris Němcov.

Čečenci zřejmě proto odmítají propustit cizince, i když to přislíbili. "Všechny předběžné podmínky byly splněny, ale v poslední chvíli teroristé odmítli cizince propustit," řekl však agentuře AFP vládní představitel Alexandr Mačevskij.

K divadlu se sjeli diplomaté a zástupci zemí, jejichž občané jsou mezi rukojmími. Zároveň si vyžádali přítomnost humanitární organizace Lékaři bez hranic. Dorazili také pracovníci Červeného kříže, kteří byli vpuštěni do divadla.

Červený kříž oznámil, že se podařilo obnovit vyjednávání se separatisty. Zdravotníci s sebou mají nezbytné lékařské vybavení, aby mohli ošetřit případné zraněné. "Chceme vyjednat propuštění dětí a cizinců," oznámila Anastasia Isyuková z Červeného kříže. Separatisté už odmítli vyměnit zajaté děti a ženy za dospělé.

Vojáci zaútočí, pokud lidé budou umírat
Příbuzní rukojmí se scházejí poblíž divadla v krizovém štábu, kde se pídí po informacích o svých blízkých. Sepsali petici, v níž vyzývají úřady i prezidenta Vladimíra Putina, aby nedošlo k útoku.

Rusko ubezpečuje, že vojáci ani policie nezaútočí na divadlo, pokud nezačnou umírat lidé. "Nezahájíme útok na budovu, pokud teroristé nezačnou vraždit svá rukojmí," prohlásil člen bezpečnostního výboru parlamentu Gennadij Gutkov v moskevské televizi.

Krizová oblast je uzavřena. Budovu obléhá policie, jednotky ministerstva vnitra a příslušníci zvláštních sil. Na střechách domů se rozmístili odstřelovači. Úřady však do nebezpečné zóny pustili ruské novináře se dvěma kamerami.

STALO SE U DIVADLA

Exploze - U budovy se v 9:15 moskevského času ozvala exploze. Zatím není jasné, co výbuch způsobilo a zda k němu došlo uvnitř nebo venku.
Výstřely - Kolem 6:00 tamního času se u divadla ozvalo několik výstřelů. Čečenci poté oznámili, že zastřelili policistu, který mířil k hlavnímu vchodu do budovy.
Mrtvý? - Smrt policisty zatím ruské úřady nepotvrdily. Podle únosců muž údajně vypadal opile a nereagoval na výzvy členů komanda.

Teroristé stále zadržují cizince
Podle policie se v budově zřejmě nachází dvacet lidí, kteří nepocházejí ze zemí Ruské federace. Většina se dovolala z divadla známým v Moskvě, jedna dívka dokonce rodině do Německa. "Mezi rukojmími je 62 cizinců," sdělila však prostřednictvím mobilního telefonu jedna z rukojmích Marija Školnikovová.

Separatisté v divadle zadržují podle ruských úřadů obyvatele Velké Británie, Německa, Nizozemska, Rakouska, Austrálie, USA, Bulharska, Kanady, Lotyšska, Moldavska, JSR, Běloruska, Turkmenistánu, Ázerbájdžánu, Arménie a Ukrajiny. "Žádný Čech se z divadla zatím nepřihlásil," sdělil ČTK český konzulát v Moskvě.

První zprávy po začátku přepadení tvrdily, že Čečenci nechali odejít všechny přítomné děti, muslimy, Čečence, Gruzínce a cizince, jež se prokázali pasem. Separatisté dosud propustili 200 ze 700 zadržovaných lidí.

Objednejte si breaking news o vývoji v Moskvě na svůj mobil - více na sms.idnes.cz

Čečenci trvají na svých požadavcích
S ruskými úřady Čečenci nechtějí příliš vyjednávat. Moskva nabídla separatistům bezpečný odchod do třetí země.

"Jsem nakloněn této nabídce věřit," řekl agentuře ITAR-TASS čečenský politik a bývalý předseda ruského parlamentu Ruslan Chasbulatov, který nabídku tlumočil. Chasbulatov se v noci vydal do divadla společně s Aslanbekem Aslachanovem, zástupcem Čečenců v ruské Státní dumě.

Podle webové stránky Kavkaz.org, provozované separatisty, dalo komando ruské vládě týden, aby zastavila vojenské operace v Čečensku a stáhla své jednotky. "Jsme připraveni za svou věc zemřít," vzkázali ozbrojenci přes BBC ihned po začátku akce.

Přepad zřejmě vede Movsar Barajev, synovec známého bojovníka Arbiho Barajeva, který před rokem zahynul. Podílel se na únosech lidí, mimo jiné na brutální vraždě čtyř britských inženýrů, kterým byly useknuty hlavy.

Kreml i Putin stále mlčí
Federální bezpečnostní služba navázala s teroristy kontakt pár hodin po obsazení divadla. Chce zachránit rukojmí, ale přitom nepřistoupit na požadavky. "Zadržování rukojmí války nekončí, ale vyvolává," řekl vládní zástupce Alexej Volin rádiu Echo Moskvy.

Čečenská akce narušila cestovní plány prezidenta Vladimíra Putina, který se chystal do Portugalska a v plánu měl i jednání se staronovým německým spolkovým kancléřem Gerhardem Schröderem. Putin byl celou noc v Kremlu, kde jednal s bezpečnostními experty. Oficiální prohlášení dosud nevydal.

SOUVISLOSTI

Fotografie z divadla
(průběžně doplňováno)

Útoky Čečenců proti civilistům

DÁLE ČTĚTE

Čečenců podle sčítání přibývá

Čečenci opět sestřelili
ruský vrtulník

Ivanov: Čečenští
povstalci jsou hrozbou

Rusko hrozí útokem
proti Gruzii

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Přepadení začalo několika výstřely

Maskovaní ozbrojenci drží v Moskvě od středečního večera stovky diváků jako rukojmí v zaminované budově Divadelního střediska na Dubrovce. Hrozí výbuchem, pokud policie zasáhne. V budově mohlo být zpočátku až tisíc rukojmí. Podle agentury AFP však separatisté po několika hodinách propustili na 150 lidí.

"Muži jsou kavkazského vzezření. Někteří mají automatické zbraně," hlásila přímo z divadla redaktorka ruské agentury Interfax. Představení navštívila společně s manželem.

Svědci tvrdí, že ozbrojená skupina, v níž jsou muži i ženy, přijela k divadlu kolem 21. hodiny moskevského času několika džípy. Podle jiných svědectví dorazili separatisté v bílém autobusu. Podle novinářky začalo přepadení ve 21:45 hodin moskevského času. Na počátku akce ozbrojenci několikrát vystřelili.

Divadlo obklopilo několik policejních oddílů, hasičská a vojenská nákladní auta či vozidla protiteroristických jednotek. Příjezd dalších posil blokovaly osobní vozy zaparkované v okolí, které bylo nutné odtáhnout. Policie také posílila kontrolu všech důležitých budov.

Mezi ozbrojenci jsou také ženy
Několika lidem se podařilo uprchnout. Ruskému kanálu RTR řekli, že teroristé diváky bijí a jsou velmi hrubí. Na podlaze je prý vidět krev, což však není ověřeno.

Francouzská diplomatka, která byla také v divadle, potvrdila, že mezi teroristy jsou také ženy, jež mají tváře zahaleny čadorem. "Jsou nejagresivnější. Jedná se o vdovy čečenských ozbrojenců," uvedla diplomatka.

"Některé teroristky měly na sobě připevněny výbušniny. Tvrdily, že vyhodí budovu do deseti minut do povětří, pokud se do ní pokusí vniknout policie," řekl ruské televizi jeden z propuštěných chlapců Denis Afanasjev.

Teroristé také vyhrožovali, že za každého ozbrojence, kterého by policie při útoku zabila, zastřelí deset rukojmí. Z divadla to podle CNN telefonoval jeden ze zajatců, kteří sedí v hledišti. Na jevišti bylo zhasnuto. Na zdi údajně visí plakát s nápisy v čečenštině.

ČEČENCI A TERORISMUS

* Čečenští separatisté ve svém boji za nezávislost neváhají kromě klasické války využívat i teroristické činy. Svět je za to často kritizuje, protože se tyto akce dotýkají civilistů, mnohdy i mimo Čečensko.
* V roce 1999, kdy se do kavkazské země vrátily ruské jednotky, otřásla ruskými městy vlna krvavých pumových útoků. Moskva z nich viní právě čečenské separatisty, stejně jako z útoků v Dagestánu.
* Třebaže prezident Vladimir Putin v únoru 2000 ohlásil konec války a Rusové začali s částečným stahováním armády, působí Čečenci ruské armádě stále ztráty.

V divadle zrovna hráli Sever-východ
Ozbrojenci přepadli divadlo během představení původního ruského muzikálu Sever-východ (Nord-Ost), který patří k nejpopulárnějším a nejnavštěvovanějším v metropoli.

Do sálu bývalého Paláce kultury v Meľnikově ulici se vejde 1165 osob. V době přepadení bylo v hledišti podle předběžných odhadů 700 lidí. Podle zdrojů z ruské Federální bezpečnostní služby je i s personálem v budově přes tisíc lidí.

Internetové stránky představení, na něž vstupenky stojí až 800 korun, se rychle zhroutily pod náporem čtenářů, kteří se dozvěděli o přepadení.

Muzikál vychází z románu Dva kapitáni z pera Venjamina A. Kaverina. Romantické dílo ze sovětské éry vypráví příběh dvou studentů, které rozdělil osud.Hlavní zprávy

Další z rubriky

Cvičení kybernetické bezpečnosti Locked Shields 2017 v Estonsku
NATO čelí stovkám kyberútoků měsíčně, vylepšuje obranu a hledá zbraně

Dosavadní taktická výhoda na bojišti umožněná technologickou vyspělostí NATO by mohla být vážně ohrožena, pokud spojenci nebudou schopni stoprocentně čelit...  celý článek

Migranti na přeplněné lodi u břehů Libye. (29.3. 2017)
Kvóty na migranty končí, ukázal summit EU. Nové bez nás nebudou

Povinné kvóty na přerozdělování migrantů skončily. Vyplývá to ze závěrů posledního summitu Evropské komise. Donald Tusk dokonce prohlásil, že kvóty nemají...  celý článek

Inaugurační řeč amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho (20.1.1961)
Trump nebude blokovat zveřejnění dalších detailů z atentátu na Kennedyho

Donald Trumb nebude blokovat zveřejnění dosud utajovaných informací z vyšetřování atentátu na někdejší hlavu Spojených států Johna F. Kennedyho. Americký...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.