Bojovník proti režimu prezidenta Bašára Asada

Bojovník proti režimu prezidenta Bašára Asada | foto: Reuters

Do Sýrie míří bratrská pomoc z Kavkazu, Čečenci to berou jako výcvik

  • 27
Mnoho mladých Čečenců žijících v gruzínské oblasti Pankiské soutěsky odchází do Sýrie bojovat po boku rebelů proti režimu prezidenta Bašára Asada. Berou to jako výcvik a o zkušenosti bohatší se vracejí na Kavkaz, kde se přidávají k teroristům bojujícím za islámský stát.

O oblast Pankiské soutěsky se začal reportér Murad Batal al-Shishani z BBC zajímat po rozhovoru s bývalým pracovníkem Agentury pro uprchlíky OSN, který pobýval v této části Gruzie. Vyprávěl, jak o tamní lidi nestojí ani Gruzie, ani Rusko a ani Čečensko, a tak řada mladých Čečenců odchází do občanské války v Sýrii. 

Kavkazský emirát

Doku Umarov se snaží se svými bojovníky utvořit severokavkazský islámský stát. Vyhlásili ho již v říjnu 2007, ale nikdo ho neuznal. Nepřítelem číslo jedna je emirát pro Rusko, které ho považuje za teroristickou organizaci. Bojovníci kolem Umarova se přihlásili k několika teroristickým útokům v Rusku. Vyhrožují, že zastaví olympiádu v Soči, protože se bude konat na místě "ostatků jejich předků".

Pankiská soutěska leží v Gruzii v předhůří Kavkazu a obývá ji 15 tisíc etnických Čečenců, jejichž předci přišli do oblasti v 18. století. Populace trpí relativně vysokou chudobou a pro většinu rodin je jediným příjmem státní podpora.

Během dvou válek mezi Ruskem a čečenskými separatisty v 90. letech a na začátku 21. století se populace v Pankiské soutěsce zvýšila. Místo se stalo nejprve útočištěm pro válečné uprchlíky a když Rusko Čečensko opět ovládlo, našli zde útočiště poražení separatisté. Mnozí z nich byli ultrakonzervativní islamisté nebo saláfisté, kteří chtěli v severním Kavkazu vytvořit islámský stát.

Jejich radikální ideologie se stávala mezi mladými lidmi populární. A postupně rostlo i napětí mezi etnickými Čečenci, kteří vyznávali súfismus, mystickou formu islámu. Saláfistický imám Ajúb Borčašvili z vesnice Jokolo nicméně tvrdí, že všichni Čečenci společně sdílí kmenové a rodinné vazby, jen saláfisté chtějí žít podle Koránu a Sunny.

V minulosti mnoho mladých saláfistů z Pankiské soutěsky odcházelo na sever, aby v Čečensku, Dagestánu, Ingušsku nebo Kabardsko-Balkarsku v řadách islamistických povstalců bojovali proti Rusům. Obvykle pod praporem Kavkazského emirátu, sjednocující islamistické militantní skupiny vedené Dokem Umarovem.

Místo na sever míří Čečenci na jih

Od začátku syrského povstání v březnu 2011 mnozí Čečenci ale místo na severní úbočí Kavkazu odjíždějí do Sýrie. Tam pomáhají převážně sunnitským bojovníkům svrhnout prezidenta Bašára Asada.

Boje u Damašku

Podle syrské opozice zahynulo při tvrdých bojích u Damašku v minulých dvou dnech až 160 lidí. Mezi nimi vojáci, povstalci a islámští radikálové. Na straně armády bojoval také libanonský Hizballáh a údajně i milice iráckých šíitů.

Dějištěm bojů je východní Ghúta, která leží na východ od syrské metropole a v níž se stále drží opozice. Armáda místa, v nichž jsou povstalečtí bojovníci, v blízkosti Damašku před několika týdny obklíčila, a odřízla tak opozici od zásobování. Opozice se nyní snaží prolomit blokádu. Ve výčtu obětí se tvrdí, že jsou mezi nimi islamisté, členové sekulární opozice i vojáci.

zdroj: ČTK

Jedním z Čečenců z oblasti Pankiské soutěsky, který bojuje v Sýrii, je Omar Šišání, lídr Armády emigrantů a pomocníků, která je napojena na al-Káidu. Mnoho jejích členů, která se skládá především ze zahraničních bojovníků, pochází ze severního Kavkazu.

V současné době v Sýrii bojuje 200 Čečenců, tvrdí vysoce postavený muž z čečenské komunity v Gruzii Umar Idigov. Částečně je to kvůli tomu, že je stále těžší překročit hranice severního Kavkazu a mnozí mladí Čečenci vidí jako svou povinnost "pomoci utlačovaným lidem" v Sýrii, vysvětluje imám Borčašvili.

Doku Umarov byl původně proti odchodu Čečenců do Sýrie, podle jeho názoru měli dále bojovat za Kavkazský emirát. Později ale později svůj odsudek zmírnil a řekl, že proud dobrovolníků do Sýrie je způsoben tím, že Kavkazský emirát do přestal do svých řad přijímat mladé bojovníky.

Zdroj BBC poblíž čečenských bojovníků v Sýrii řekl: "Na Kavkazu žádné výcvikové tábory nejsou, v Sýrii ano. Jeden můj kamarád se vrátil rovnou poté, co získal výcvik s výbušninami. V tomto smyslu Kavkazský emirát získává, že jsme v Sýrii. Zde se vycvičí a připraví bojovníci," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video