Ceaušescu ničil lidi, medvědům pomohl

  • 1
Třináct let po pádu rumunského diktátora Nicolae Ceaušesca se zdá, že komunismus, který ničil lidi, naopak prospěl obyvatelům hlubokých lesů Transylvánie. Kromě pár lovců, kteří si tu a tam přijeli zastřílet, měla totiž divoká zvířata klid. A například lov medvědů byl dlouho úplně zakázán.

"Myslím, že je to mýtus, že komunismus znamenal pohromu pro životní prostředí," soudí mluvčí Světového fondu na ochranu přírody WWF Paul Csagoly z Budapešti.

"Komunismus soustřeďoval lidi a průmysl do vymezených oblastí, kde se pak vznášela oblaka kouře a chemické zplodiny. A to si právě fotili lidi ze Západu. Ale mimo tato koncentrovaná území byla půda znárodněna a byla ponechána sama sobě."

Civilizace zřejmě zasáhne přírodu
WWF se bojí, že rychlá výstavba dálnic a modernizace zemědělství v Karpatech v budoucnu zhorší kvalitu půdy a povede ke ztrátě biodiversity.

Experti tvrdí, že silnice a dálnice rozbijí stanoviště zvířat a "nová" zemědělská politika povede k nadprodukci, širokému využívání mechanizace a chemických hnojiv.

Ohroženi jsou prý velcí masožravci jako medvědi a vlci, ale také některá menší zvířata, včetně kamzíků a orla královského.

"Nynější rozhodnutí o stavbách a o ochraně přírody určí, zda poklady rumunské přírody přežijí," míní George Predoiu, pracovník státního ústavu pro výzkum lesů. Populace medvědů v Rumunsku podle něho nyní ohrožena není, ale za deset let by kvůli rozvoji mohla být.

Predoiu se stejně jako další rumunští ochránci přírody bojí, že karpatský region půjde stejnou cestou jako západní Evropa, kde se alpské oblasti nadměrně rozvinuly a vlci, medvědi a další druhy zvířat už v nich nejsou.

V Rumunsku je na 5000 medvědů
"Ve Francii se diskutuje o tom, zda v celé zemi zůstaly čtyři nebo pět medvědů," říká Ioan Abrudan profesor lesnictví na univerzitě v Brašově a dodává: " V naší zemi je jich více než 5000. Je tu také kolem tří tisíc vlků šedých, což je druh, který již téměř v celé západní a střední Evropě vyhynul, a kolem dvou tisíc rysů. "

Rumunsko ve snaze vyhovět požadavkům EU plnilo v 90. letech mezinárodní směrnice přísně omezující počet divokých zvířat, která mohou být zabita a vyvezena. Ale to se může změnit.

Od roku 1989 byla ale například povolena honitba pro cizince, kteří platí až 25 tisíc dolarů za jednoho medvěda. Rumuny to přijde mnohem levněji, jen kolem 400 dolarů.

Predoiu soudí, že s tím, jak se život na venkově modernizuje, budou obyvatelé žádat odstranění medvědů a vlků, kteří napadají jejich dobytek.

Karpaty se táhnou přes sedm zemí
Karpatské pohoří se táhne přes sedm zemí: Rakousko, Slovensko, Česko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Ukrajinu. Část z 39 tisíc kilometrů čtverečních Karpat připadá Rumunsku.

Rozsáhlé panenské lesy v Transylvánii patří k posledním přirozeným ekosystémům v Evropě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video