Čavič hrozí referendem o nezávislosti

  • 2
Prezident bosenské Republiky srbské Dragan Čavić prohlásil, že zásahy mezinárodního společenství do srbské entity mohou vést k vyhlášení referenda o nezávislosti bosenských Srbů. "Jakákoli násilná změna vyvolá krizi," uvedl podle agentury AFP Čavić.

Varování bosenskosrbského prezidenta přichází den poté, co podle místního tisku vysoký představitel mezinárodního společenství Paddy Ashdown nevyloučil zrušení republiky. "Nic nelze vyloučit. Všechno je možné," odpověděl na dotaz srbských novinářů, zda může být Republika srbská zrušena kvůli tomu, že nedostatečně spolupracuje s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii.

Mírové dohody z amerického Daytonu ukončily válku z let 1992 až 1995 a daly vzniknout Bosně tvořené dvěma státními útvary, Republikou srbskou a muslimsko-chorvatskou Federaci Bosny a Hercegoviny, které spojují jen slabé centrální instituce.

"Pokud vysoký představitel skutečně řekl tato slova, která odporují daytonským dohodám, pak může prezident varovat, že jakýkoli krok dotýkající se zrušení Republiky srbské může vést k uspořádání referenda, aby si republika mohla nezávisle zvolit vlastní cestu," prohlásil Čavić.

Ashdown, který má z titulu své funkce v Bosně rozsáhlé pravomoci, ve čtvrtek odvolal z funkce šest policistů a tři další činitele jako sankční opatření vůči RS, která doposud nezatkla a nepředala do Haagu ani jedinou osobu, po níž pátrá Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii. Oznámil také pokračování reforem zahájených v resortech obrany a vnitra, a to až po spojení ministerstev v obou státních útvarech v příštím roce. Více ZDE

Na znamení protestu proti těmto krokům již odstoupili premiér bosenské Republiky srbské Dragan Mikerević a ministr zahraničí ústřední vlády Srb Mladen Ivanić.

Bosenskosrbská vláda se ostře staví proti reformám, které mají posílit ústřední moc a pranýřují je jako útok na autonomii srbského státního útvaru v rámci Bosny a Hecegoviny.

,

Video