Causa emeritní senátoři: bylo to nešťastné

- Ohlédnutí za postupem členů druhé parlamentní komory, kteří se v minulých dnech pokusili založit tradici emeritního senátorství, ukazuje ze všeho nejvíce na to, že jejich počínání bylo nešťastné.

Nejzásadnější chyba zřejmě nastala při jmenování Milana Kondra čestným členem ústavně-právního výboru. Nikdo by si zřejmě jeho jmenování nepovšiml, nebýt toho, že získal zvláštní právo kdykoliv se účastnit jednání výboru a automaticky se zapojit do diskuse. I když poté řada senátorů začala prohlašovat, že nejde o žádné výsadní právo, litera zákona ovšem jasně potvrzuje, že řadovému občanovi je takové právo zapovězeno.
Podstatu problému zřejmě nejpřesněji vystihl místopředseda sněmovny Ivan Langer. "Prosazovat názory ve výboru má přece ten, kdo k tomu má od voličů mandát. Jestliže je tento mandát časově ohraničen, musí být i toto právo časově omezeno."
Další chyby se dopustil sám Kondr. Jestliže se senátoři bránili argumentem, že s udělením titulu emeritní či čestný senátor nejsou spojeny žádné výhody, v ostrém kontrastu s tím vyzněla právě Kondrova první reakce. Co sdělil? "Přiznám se, že průkazka emeritního senátora by byla výhodou. Třeba včera, když jsem chtěl v Senátu zaparkovat, tak s tím byl trošku problém."
V atmosféře, kterou tyto kroky senátorů vyvolaly, už bylo a bude obtížné prosadit tradici emeritního senátorství. "Senát by neměl v diskusích na toto téma pokračovat," sdělila již jménem ODS její místopředsedkyně Libuše Benešová a podobných reakcí přibývalo i o víkendu. Protože je však i nemálo hlasů odlišných, včetně hlasů prezidentových, lze čekat, že teprve schůze druhé parlamentní komory rozhodne, zda tato tradice vznikne.
Proč však vůbec členové ústavně-právního výboru a vedení Senátu s podobnými návrhy přišli? V případě Milana Kondra to byla mimo jiné snaha vyznamenat senátora, který patřil k vůbec nejaktivnějším zákonodárcům. Navíc se současní senátoři chtěli se svými končícími kolegy rozloučit co nejpříjemněji.
Aby ovšem bylo možné alespoň částečně pochopit základní motivaci členů Senátu, je nezbytné vnímat náladu, která mezi nimi panuje. Senátoři prožívají pocit zklamání, pramenící z bytostného přesvědčení, že novináři ani veřejnost nedokáží absolutně ocenit jejich existenci a pracovitost. Především v tomto tkví kořeny nezvyklé solidarity mezi nimi.
Proto se myšlenka na zavedení čestných a emeritních titulů zrodila právě v Senátu, proto se řada senátorů chová navzdory kritickým odezvám veřejného mínění nešťastně a nesprávně. Proto není vyloučeno, že emeritní senátoři existovat budou.

Dosavadní vývoj
Po naprosto odmítavé odezvě veřejnosti začínají bývalí i současní senátoři obracet a upouštět od úmyslu zavést pro někdejší členy horní parlamentní komory titul emeritní s několika výhodami. ODS už se postavila proti tomuto nápadu a bývalý šéf senátorů této strany Milan Kondr, jemuž ústavněprávní výbor Senátu povolil doživotně se zúčastňovat svých zasedání, se této první výsady vzdal.
"ODS nikdy nepodporovala a nepodporuje návrhy, ze kterých by bývalým senátorům vyplývaly jakékoli finanční či jiné materiální výhody, a ani se o takových návrzích návrzích v Senátu nediskutuje," tlumočila na páteční tiskové konferenci místopředsedkyně ODS Libuše Benešová stanovisko politického grémia strany. Uvedla, že Senát by již neměl v této diskusi pokračovat a dodala, že je zmocněna Milanem Kondrem oznámit, že on se uděleného práva zřekne.

Reakce byly odmítavé
Úmysl současných senátorů poskytnout svým bývalým kolegům titul emeritní senátor, ze kterého by jeho držiteli plynuly určité výhody, nesetkalo s téměř pražádným pochopením ostatních politiků, natož pak veřejnosti. V anketě iDNES převažuje nesouhlas nad souhlasem zhruba šestnáctkrát a je to zatím nejjednoznačnější výsledek, mezi politiky zaznívají při hodnoceních slova jako šaškárna nebo ptákovina.
Přijatelná by pro mnohé osobnosti byla pouze varianta, kdy by bývalým politikům náležel čestný titul nadoživotí, ale nepatřily by k němu žádné výhody. Tuto myšlenku například podpořil prezident Václav Havel. "Já jsem rád, když stát a společnost nezapomíná na politiky, kteří něco dobrého pro ní udělali a pak se odebrali do ústraní nebo jiných profesí. Myslím si, že velvyslanci nebo senátoři by měli mít nárok na celoživotní užívání těchto titulů. Zdá se mi to být docela dobré. Samozřejmě z toho asi nesmí vyplývat žádná zvláštní jiná práva, oproti těm, která má každý jiný občan," řekl Havel

Možné právní nesrovnalosti
Usnesení ústavně-právního výboru Senátu, podle kterého se mohl jeho bývalý člen Milan Kondr (ODS) kdykoli zapojit do debaty výboru, vyvolává ostře nesouhlasné reakce. Někteří kritici poukazují na to, že zákon něco takového vůbec neumožňuje. "Takový krok neobstojí v konkurenci s ústavními pravidly této země. Nemá to prostě právní oporu," namítá soudce Ústavního soudu Vojtěch Cepl.
"Může nastat legislativní mela, protože usnesení výboru, na kterém by vystupoval Milan Kondr, by mohlo být automaticky zpochybněno," souhlasí bývalý předseda mandátového a imunitního výboru Luděk Zahradníček (US). Bývalý senátor Kondr by jako občan podle zákona musel na jednání výboru požádat o slovo a senátoři by o jeho žádosti hlasovali. Že by řadový občan mohl na výboru mluvit bez povolení, je nemyslitelné.
V Poslanecké sněmovně vzbuzuje postup senátorů kromě nesouhlasu také pobavení.

Co také zaznělo k emeritním senátorům

"Měl by existovat i institut emeritního poslance, emeritního ministra, emeritního prezidenta, emeritního přednosty okresního úřadu a obávám se, že téměř celá dospělá česká populace by měla dříve nebo později charakter takových emeritů."
Premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman

"Podle mne to je nápad hodný zásadního odsouzení."
Poslanec KDU-ČSL Cyril Svoboda

"Je to velmi směšné. Pokládám to za jednu z největších pitomostí, jakou jsem kdy slyšel."
Poslanec Unie svobody Vladimír Mlynář

"To je snad žert."
Poslanec KDU-ČSL Miloslav Výborný
 "Mně to všechno připadá jako obrovská ptákovina," podotýká místopředseda sněmovny Ivan Langer (ODS), který je přesvědčen, že rozhodnutí senátního výboru částečně stírá smysl voleb. "Prosazovat názory ve výboru má přece právo ten, kdo k tomu má od voličů mandát. Jestliže je tento mandát časově ohraničen, musí být i toto právo časově ohraničeno," vysvětluje Langer. K němu se připojuje předseda klubu KSČM Vojtěch Filip. "Prodlužovat možnost vystoupení ve výborech těm, kteří nebyli zvoleni, je úplný nesmysl. A odporuje to ústavním pravidlům," namítá Filip. Senátor Vladimír Zeman (US), který jako jediný člen výboru hlasoval proti usnesení, se obává, aby podobný krok neučinily i další výbory. "Jestliže by se to mělo stát precedentní záležitostí, kdy každý odcházející senátor by byl ve výboru jmenován čestným, bylo by to nešťastné. Je to trošičku šaškárna," řekl. Předseda senátního ústavně-právního výboru Jiří Vyvadil (ČSSD), který usnesení s poskytnutím zvláštního práva Kondrovi navrhl, soudí, že usnesení lze změnit. "Každé usnesení je revokovatelné," konstatoval. Kondr nevidí na tomto postupu nic zvláštního. "Překážkou pro práci výboru to není. Nemyslím, že někdo z čestných členů se sem bude chodit vyžvaňovat. Bude sem chodit, když bude mít pocit, že má co říct," prohlásil Kondr. Zatímco o Kondrovu zvláštním právu už bylo rozhodnuto, jiné rozhodnutí čeká zákonodárce na schůzi, která začíná příští týden. Na ní by měli senátoři posoudit návrh vedení Senátu, které chce, aby se odcházející senátoři stali emeritními senátory s právem volného vstupu do horní parlamentní komory.

Původní myšlenka
Bývalý předseda senátního klubu ODS Milan Kondr, který propadl v nedávných volbách, zůstane jednou nohou v Senátu. Většina členů ústavně-právního výboru jej totiž včera jmenovala čestným členem výboru se zvláštním právem kdykoliv a bez omezení se zapojit do jeho debaty. Podobné právo dosud měli pouze zvolení senátoři.
Kondr by se ovšem nemusel pyšnit jenom tímto pozoruhodným prvenstvím, ale také titulem emeritní senátor. Současní členové druhé parlamentní komory chtějí, aby se tak mohli označovat všichni senátoři, kteří nebyli na další funkční období zvoleni nebo se voleb ani neúčastnili.
Definitivní souhlas s tímto postupem by měla vydat nejbližší schůze Senátu.
"Na organizačním výboru jsme se shodli s Kanceláří Senátu v tom, že všichni senátoři, kteří odcházejí, budou mít volnou průkazku s názvem emeritní senátor," potvrdil včera snahu senátorů předseda klubu KDU-ČSL Jiří Šenkýř. "Emeritní senátoři budou mít volný přístup do Senátu, stejně jako současní senátoři," dodal.
To by znamenalo, že bývalí senátoři by měli přístup do prostor, které jsou většinou veřejnosti nepřístupné. Například by mohli využívat služeb místní kantýny, jídelny, případně i parkoviště. "Přiznám se, že ta průkazka by byla výhodou. Třeba včera, když jsem chtěl v Senátu zaparkovat, tak byl s tím trošku problém, protože už nejsem senátor. Z toho pohledu by to bylo výhodné," přiznal Milan Kondr.
Místopředseda Senátu Bohumil Kulhánek (ODS) včera sdělil, že o podrobnostech, jaká práva budou emeritní senátoři mít, není ještě rozhodnuto. "Tyto detaily zatím nebyly projednávány. Když sem ale někdo dvakrát do roka přijede a bude chtít zaparkovat, tak si myslím, že to bude možné," prohlásil Kulhánek.
Milan Kondr zároveň naznačil, že jako čestný člen se bude chtít do některých debat ve výboru zapojit. "Jako odměna by to nemělo smysl. Jmenování čestným členem má smysl jen tehdy, když takový člen, byť s hlasem poradním, bude pro výbor přínosem," řekl. Z vystoupení některých senátorů vyplynulo, že jmenování Kondra by se mohlo stát vzorem i pro další. "Je to taková startovací pojistka, abychom jako Senát odsouhlasili podobnou věc i pro ostatní senátory, kteří skončili," sdělil Jiří Stodůlka (KDU-ČSL).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video