Castro řádí

  • 5
Fidel Castro chytře využil toho, že je pozornost světa upřena k Iráku, a pozavíral na Kubě přes sedmdesát disidentů. Průměrná výše jejich rozsudků v bleskových procesech činí neuvěřitelných dvacet pět let. Co s tím máme my tady v Česku společného? Je řada důvodů, proč bychom právě my mohli vyjádřit solidaritu.

Husákův režim nebyl tak brutální jako ten Castrův, máme ale v mnoha ohledech podobnou historickou zkušenost.

Koncem 80. let sice začínala ostýchavá perestrojka, ale ještě v létě 1989 padaly některé drastické rozsudky. Například František Stárek dostal v červenci 1989 za publikování časopisu Vokno dva a půl roku.

Víme své o dvojí tváři rozpadající se totality. Na Kubu dnes proudí západní turisté, stavějí se hotely, do světa jezdí kubánské kapely...

Víme také dobře, že husákovský režim nezacházel nejhůř s tzv. poprednými disidenty. Úplně nejtěžší to vždy měli odpůrci režimu z venkova, které vůbec nikdo ve světě (a často ani v Praze) neznal.

Většinu těch před týdnem odsouzených na Kubě svět také ještě před čtrnácti dny neznal. Zpravidla ani nejsou z hlavního města. Bývalí českoslovenští političtí vězni také mohou vyprávět, jak moc je důležité, když o vás svět ví.

Pak je tu i tradice české politiky vůči Kubě v 90. letech. Zlobivý velvyslanec Přibík, který se zastával disentu, byl z Kuby doslova vyhnán. Naše republika předkládala opakovaně proticastrovské rezoluce v Radě bezpečnosti OSN a před dvěma lety si na Kubě poseděli Ivan Pilip s Janem Bubeníkem.

Většina odsouzených Kubánců se "provinila" nezávislým šířením informací. Není to tak dávno, kdy jsme ani my ještě neměli svobodný tisk. Zkusme si tedy oživit paměť.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video