Havanský billboard ukazuje, jak sestavit Posadu

Havanský billboard ukazuje, jak sestavit Posadu | foto: Profimedia.cz

Castro kritizoval Bushe za shovívavost k teroristovi

  • 47
Kubánský prezident je při chuti. Zotavuje se z nemoci a za dva týdny napsal už třetí kritický komentář. V posledním se Castro obul do Bílého domu za to, že chtěl propustit na kauci 79letého teroristu Posadu. Ten má na svědomí útok na kubánské letadlo a prý i přípravu Castrovy vraždy.

O propuštění Luise Posady Carrilese až do začátku květnového procesu rozhodl soudce z texaského El Pasa. Podle Castra ale musel jednat na žádost Bushovy administrativy. Soudcovo rozhodnutí nicméně zvrátil federální státní zástupce.

Loni si příbuzní 73 obětí připomněli třicáté výročí pádu letadla, které shodil Posada

Castro viní Bílý dům z toho, že v boji proti terorismu používá dvojí metr. Jedny vězně drží na Guantánamu, zatímco Posada smí ven na kauci a zodpovídá se jen z ilegálního překročení hranic.

"Byl to prezident Bush sám, kdo ignoroval kriminální a teroristický charakter obžalovaného. Chrání ho tím, že ho obvinili jen z porušení imigračních zákonů," napsal Castro.

Bomby pod palmami
Bývalý agent CIA Posada, též zvaný Bimbo, toho má mít na svědomí dost. Kubánec s venezuelským pasem v roce 1976 připravil útok na kubánské letadlo, při kterém zahynulo 73 lidí. Venezuelská policie ho zatkla, ale po devíti letech se mu podařilo utéct z vězení v přestrojení za kněze.

Nejspíš stojí i za dalšími zločiny. V roce 1997 údajně plánoval bombové útoky v Havaně a o tři roky později si měl políčit na samotného Castra. Za přípravu atentátu byl souzen v Panamě, ale odcházející prezident Mireya Moscoso ho omilostnil.

Castro ukazuje Posadovu fotku. Tvrdí, že na něj připravoval atentát na iberoamerickém summitu, který se konal před sedmi lety v Panamě

"Nezaznělo ani slovo o bezpočtu jeho obětí, o jeho bombových útocích na turistická zařízení v posledních letech ani o tuctech pokusů o mou fyzickou likvidaci, sponzorovaných americkou vládou," postěžoval si Castro.

Do amerického vězení se Posada dostal před dvěma roky poté, co ilegálně překročil hranici. Velkou oporu má v kubánském exilu. Vláda spíš neví, co si s ním počít. Pokusila se ho dostat do jiné země, ale nikde o něj nestojí.

Etanol a drahé potraviny
V prvních dvou sloupcích, které Castro napsal během své rekonvalescence, si vzal na mušku Bushovu "etanolovou" politiku. Uvedl, že extenzivní pěstování kukuřice, ze které se etanol v USA vyrábí, vytlačuje jiné plodiny a zvyšuje jejich cenu. Levnější benzin tak vede ke zdražení potravin. - více zde

Továrna v Illinois vyrobí ročně 151 milionů litrů etanolu. Celé spojené státy ročně produkují 12,5 miliardy litrů

The Economist dal Castrovi výjimečně za pravdu. Dodává, že etanol pěstovaný z kukuřice navíc není ani levný, ani ekologický. K jeho výrobě je potřeba více energie, než se nakonec vytvoří jeho spálením.

Řešením by mohly být dovozy z Brazílie, kde se vyrábí efektivnější etanol z cukrové třtiny. Spojené státy se ale dovozům brání a dotují domácí výrobce. Daňoví poplatníci za to ročně zaplatí kolem šesti miliard dolarů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video