Castro: chystali na mě v Panamě atentát

Panamské úřady v pátek večer oznámily zatčení čtyř Kubánců, kteří údajně připravovali atentát na kubánského prezidenta Fidela Castra během nynějšího iberoamerického summitu v Panamě. Přípravu údajného atentátu odhalil sám Castro několik hodin před zahájením summitu a mediálně tak zcela zastínil vlastní témata schůzky.

Mezi zatčenými je podle policejních zdrojů citovaných agenturou Reuters také exilový Kubánec Luis Posada Carriles, jehož Castro přímo jmenoval.

Policie označila zatčení čtveřice za preventivní krok nicméně neprodyšně uzavřela všechny ulice kolem hotelu, v němž Castro i další státníci pobývají. Při sebemenším pohybu je kubánský vůdce obklopen početnou skupinou osobních strážců.

Americká Kubánsko-americká národní nadace (CANF) se sídlem v Miami "poslala do Panamy lidi s úkolem fyzicky mě zlikvidovat", prohlásil Castro na tiskové konferenci uspořádané v hotelu, v němž je ubytován. "Jsou již v Panamě a přivezli zbraně a
výbušniny."  Šéfem celého komplotu je podle Castra právě "pověstný Luis Posada Carriles, opovrženíhodný muž bez jakýchkoliv skrupulí".

Castro obviňuje Posadu ze sponzorování pumového atentátu na dopravní letadlo kubánské letecké společnosti Cubana v roce 1976, při němž tehdy zahynulo 73 lidí.

74letý Castro tvrdí, že od kubánské revoluce v roce 1959 proti němu bylo zosnováno přes 600 atentátů včetně atentátu CIA, jehož agenti se připravovali zabít ho doutníkem s ukrytou výbušninou.

Podle vlastních slov čekal kubánský vůdce s oznámením spiknutí zosnovaného proti němu až do příjezdu do Panamy, aby si nikdo nemohl myslet, že by jakékoliv nebezpečí či riziko mohlo Kubu odradit od účasti na summitu.

CANF Castrova obvinění odmítá
CANF, nejmilitantnější z četných floridských kubánsko- amerických proticastrovských skupin, opakovaně a důrazně popírá tvrzení Havany, že podporuje terorismus, včetně kampaně pumových atentátů na Kubě v roce 1997.

Mluvčí CANF Ninoska Perezová Castrovo nejnovější obvinění rozhodně popřela.
"Fidel Castro je jako stárnoucí rocková hvězda, která potřebuje nějakým způsobem upoutat pozornost," prohlásila v Miami. "Obviňuje nás ze všeho možného - od snahy zavraždit ho po zosnování komplotu s cílem zavraždit venezuelského prezidenta Cháveze. Toto je jen další z jeho nepodložených obvinění."

Panamské úřady oznámily, že celý případ prověřují. "Počkáme se zveřejněním informací na závěr summitu," prohlásil šéf panamské bezpečnostní rady Carlos Quintero.

Program iberoamerického summitu
Summitu se účastní prezidenti všech latinskoamerických zemí s výjimkou Nikaraguy a Peru, španělský král a portugalský prezident.

Oficiálně je hlavním tématem jednání situace dětí na americkém kontinentě, kde jich desítky miliónů žijí v bídě.  Mezi dalšími tématy, jež přijdou nebo již přišly na přetřes, jsou například boj proti drogám a povstalcům v Kolumbii, hospodářská nestabilita Argentiny, politická nestabilita Peru nebo obavy z podkopávání demokracie ve Venezuele.

Právě vratká vnitřní situace vedla k tomu, že se summitu neúčastní peruánský prezident Alberto Fujimori. Nikaragujský prezident Arnoldo Alemán není přítomen z rodinných důvodů.

Obavy z drogové války v Kolumbii
Už v prvních projevech dali někteří účastníci najevo znepokojení nad tzv. Plánem Kolumbie, jehož oficiální cíl je boj proti drogám v této zemi. Vzhledem k provázanosti obchodu s drogami a povstaleckého hnutí v Kolumbii mají sousedé této země obavy, že zvýšený tlak na pašeráky a povstalce v Kolumbii povede
k přelití konfliktu za její hranice.

'Návrh závěrečného dokumentu obsahuje závazek účastníků bránit demokracii, právní stát, politický pluralismus a lidská práva, což může být mj. bráno jako výtka Kubě. Tu naopak zřejmě uspokojí předpokládané opětné odsouzení amerického hospodářského embarga vůči ní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video