Povodně může vystřídat velké vedro, ale sníh. Ilustrační foto

Povodně může vystřídat velké vedro, ale sníh. Ilustrační foto | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Časté potopy naznačují, jaké extrémy mohou přijít

  • 36
Extrémní projevy počasí, které zažívá Moravskoslezský kraj, podle odborníka nesouvisejí s globálním oteplováním. Zároveň však napovídají, jak prudké výkyvy podnebí mohou lidé v následujících letech kvůli změnám klimatu očekávat. Na extrémní výkyvy počasí je potřeba se připravit.

Intenzivní deště, povodně, chumelenice s půlmetrovou sněhovou peřinou na Lysé hoře a do toho sesuvy podmáčených svahů. Počasí si s Moravskoslezským krajem doslova hraje. A po vší té slotě mají už o víkendu v Česku zavládnout teploty kolem 20 °C.

"Podobné extrémy v několika málo dnech a v tomto ročním období nebývají časté," připouští klimatolog Jan Pretel z hydrometeorologického ústavu. Nabízí se logicky otázka, zda prudké výkyvy počasí nesouvisejí s klimatickými změnami.

Pretel to popírá a připomíná, že na Lysé hoře sněžilo loni dokonce ještě v červnu. Dodává nicméně, že klimatické změny by v budoucnu v podobné a stále častější extrémy mohly vyústit. "Tohle si dokážu docela dobře představit," říká.

Výkyvy počasí, které v tomto týdnu srazily na kolena zejména Moravskoslezský kraj, mohou podle klimatologa sloužit jako názorná ukázka toho, jak krutě a nevyzpytatelně si v budoucnu může klima s lidmi v české kotlině pohrávat.

Odborníci nicméně připomínají, že příčiny letošní vodní pohromy jsou odlišné od té loňské na Novojičínsku. Zatímco letos se Morava ocitla pod vodou po dlouhotrvajících srážkách, které mokrá půda už nemohla vstřebat, loni se jednalo o prudké přívalové deště, kdy se několik bouřek seřadilo jako vláček za sebou. Voda z nich pak vypadla v podstatě za několik málo hodin na jednom místě. Tím se vysvětluje i vznik pětimetrové vlny, která sice rychle odezněla, ale stačila úplně spláchnout domy v blízkosti řek.

I tento extrém považují meteorologové za model budoucího chování klimatu a lidé by se na to měli připravit - ať budováním protipovodňových zábran nebo citlivým hospodařením v krajině. Důležitá je také pohotová reakce jednotlivých povodí řek.

Meteorologové například vyčítají Povodí Odry, že s odpouštěním přehrad začalo až s dvoudenním zpožděním. Mluvčí povodí Čestmír Vlček to však odmítá. "Na všech pěti přehradách jsme měli naopak vypuštěn prostor pro šedesát milionů kubíků vody. A tahle rezerva všechnu vodu ze srážek zachytila."

Přehrady v povodí Odry tak podle Vlčka zachránily 30 tisíc lidí před vytopením. "Hladina pod přehradami by jinak byla o metr vyšší," říká Vlček.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video