Dar za tři tisíce. Lékaři ze soukromého zařízení Rotta-Bednář.

Dar za tři tisíce. Lékaři ze soukromého zařízení Rotta-Bednář. | foto: MF DNES

Část lékařů vybírá nezákonně peníze

  • 288
Zdravotní péče je sice v Česku bezplatná, ale mnoho žen se u gynekologa setká s větou: Za péči si tady musíte připlatit, jinak to u nás neděláme. Takový postup je však často nezákonný. Jak odhalila skrytá kamera MF DNES, v pražských ordinacích ženy musí za péči u gynekologů platit stovky korun ročně.

ČTĚTE TAKÉ:
Vyšetříme vás, ale zaplaťte, rozhodla sestra

Pokud otěhotní, cena za péči se zvýší na tisíce. Lékaři tomu říkají nadstandardní péče. Pokud nechcete platit, v řadě ordinací vás odmítnou.

"My jsme soukromá praxe a za každou návštěvu se platí pět set korun. Když jste těhotná, tak máte celý takový paušál a dělá to asi šest a půl tisíce," říká v záznamu skryté kamery sestra z gynekologické ordinace Gona.

Taková věta by z úst gynekologa nebo jeho sestry vůbec neměla zaznít. Potíž je však podle ministryně Milady Emmerové v tom, že v Česku zatím nikdo jasně nedefinoval, co je standardní péče a co je nadstandard.

"Dokud to nebude jasně stanoveno, nemohou lékaři chtít peníze za jakýsi nadstandard," říká ministryně.

Redaktorky MF DNES a České televize se s placením za péči setkaly ve dvanácti ze čtrnácti oslovených a navštívených gynekologických ordinací.  V několika je dokonce jako pacientky odmítli, pokud nechtěly zaplatit.

Takové jednání je porušením zákona o veřejné zdravotní péči.

Gynekologové žádali pacientky o 600 až 9 tisíc korun ročně. A vysvětlovali mnohatisícové platby tím, že u nich žena na vyšetření nečeká, že jí lékař věnuje celou půlhodinu a že mu může kdykoliv zavolat na mobilní telefon a žádat radu.

Problém je, že ženy často nevědí, co za své peníze dostanou. V ordinacích nevisí jasný ceník, jako například u zubařů.

"Jsou v tom nějaké vitaminy, videokazety a knížky," popisoval například pražský gynekolog Jan Chlebeček, co nabízí těhotným za nadstandardní péči. 

"Nejsou to fér praktiky," říká ministryně Milada Emmerová, kterou placení v ordinacích pohoršuje.

Přestože jde hlavně o problém žen ve velkých městech, i lékaři na vesnicích zkoušejí, co budou pacientky ochotné zaplatit.

"U nás se o to jedna lékařka taky pokusila, ale pacientky od ní přešly jinam," říká lékař z Písku Tomáš Zdražil.

"Nemůžeme s tím nic dělat," krčí rameny mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Suttner. "Nechte je vydělávat," radí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video