Část hoteliérů ignoruje vyhlášky radnic

Jižní Morava - Přestože letní turistická sezóna už dávno skončila, někteří provozovatelé ubytovacích zařízení a hotelů se s jejími dozvuky ještě nestačili vypořádat. Chybí jim peníze, které mají zaplatit do městských pokladen. V ceně za ubytování je totiž položka, která podle vyhlášek jednotlivých radnic patří do městské kasy. Právě s výběrem těchto peněz však mají některá města problémy.

"Termín na zaplacení poplatků za rekreační pobyt vypršel v polovině října a dosud nám zhruba třicet procent provozovatelů ubytovacích zařízení nezaplatilo," potvrdila Jana Čížková z majetkového odboru znojemské radnice. "Nyní tedy pošlu neplatičům ostřejší dopis. Jestliže nezaplatí ani potom, platový výměr jim vypočítáme podle srovnatelného zařízení a nakonec může dojít i na soudní vymáhání," řekla.

Ročně přibude díky těmto poplatkům do znojemské městské pokladny kolem dvou set tisíc korun. Provozovatelé ubytovacích zařízení vybírají v sezóně, která začíná prvního května a končí posledního září, patnáct korun za lůžko a den, k tomu ještě připočítávají dvoukorunový poplatek z ubytovací kapacity. Ten se pak platí po celý zbytek roku. Majetkový odbor může z těchto důvodů kontrolovat ubytovací knihy hostů. "Já jsem tady třetí rok a za tu dobu se vždycky nakonec podařilo peníze vybrat, předtím ale s jednou firmou došlo až na soud," dodala Čížková.

"Důležité také je podchytit všechny nové podnikatele z tohoto oboru, kteří si třeba vůbec nezjistí, že mají něco platit a pak se diví. Každý nový provozovatel ubytovacího zařízení má podle městské vyhlášky povinnost se do třiceti dnů od zahájení činnosti zaregistrovat na našem odboru," doplnil vedoucí znojemského majetkového odboru Vítězslav Otruba.

Také blanenské radnici chybí na rekreačních poplatcích za letošní rok asi čtyřicet procent částky, kterou předpokládá rozpočet. "V rozpočtu jsme počítali se ziskem z rekreačních poplatků ve výši asi devadesát tisíc, za devět měsíců letošního roku máme uhrazeno čtyřiapadesát tisíc. Je to tedy splněno na šedesát procent," uvedla vedoucí finančního odboru blanenského městského úřadu Jaroslava Kolouchová.

Podle ní se však ještě do konce roku zřejmě podaří získat i chybějící částku. "V současné době dostáváme od poplatníků vyplněná přiznání, takže předpokládaná částka by měla být naplněna," dodala Kolouchová, podle které však příjmy z těchto poplatků činí jen zanedbatelnou část městského rozpočtu.

Systém založený především na důvěře mají naopak v Břeclavi. "Jak desetikorunový poplatek za rekreační pobyt, tak korunu z ubytovací kapacity za lůžko a den vybíráme po celý rok. Je ale záležitostí každého majitele ubytovacího zařízení, jestli nějaký poplatek přizná a v jaké výši. To se opakuje každé čtvrtletí. Žádné kontroly v tomto směru neděláme. To, co ale přizná, pak musí zaplatit. Za první tři letošní čtvrtletí jsme zatím vybrali devadesát tři tisíce," sdělila Dagmar Benešová z odboru místního hospodářství břeclavské radnice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video