Proti zákonu o vyrovnání státu s církvemi se postavila část duchovních a teologů (ilustrační foto).

Proti zákonu o vyrovnání státu s církvemi se postavila část duchovních a teologů (ilustrační foto). | foto: SXC.hu

Část duchovních odmítá restituce. Z církví se stanou korporace, míní

  • 1607
Několik desítek farářů, teologů či religionistů se postavilo proti současné podobě církevních restitucí. Z církví by se podle nich staly korporace vedené logikou zisku, čímž by popřely svůj smysl. Církve musí být v ekonomické krizi solidární se společností a slevit z nároků, míní signatáři.

Prohlášení, které je zároveň i peticí, zatím podepsalo zhruba třicet lidí, zejména teologové, religionisté a duchovní především nekatolických církví. Podpis připojili například biskupka Církve československé husitské Jana Šilerová, psycholog Jeroným Klimeš, religionista Ivan Štampach nebo farář Českobratrské církve evangelické Tomáš Trusina.

Poslanci a senátoři by podle nich měli otázku církví propojit s financováním obecně prospěšných organizací a neměli by rezignovat na roli státu v ochraně památek a zajišťování sociálních služeb.

"Jako křesťané různých církví, kterým leží na srdci osud našich církví a jejich dobré jméno, vyslovujeme zásadní nesouhlas s navrhovanou podobou zákona. Domníváme se, že k této závažné záležitosti nemají mluvit jen nejvyšší představitelé církví, ale všichni ti, kdo se k církvím a ke křesťanství hlásí," stojí v prohlášení.

TOP 09 kritizuje ČSSD za proticírkevní kampaň

Signatáři mají obavy, že katolická církev díky zákonu bude jedním z nejsilnějších ekonomických subjektů v Česku. "Všechny církve by se staly korporacemi, soukromými společnostmi, pohybujícími se v tržním prostředí a vedenými logikou zisku, což odporuje jejich vlastnímu a nezaměnitelnému poslání," uvádějí v prohlášení.

Autoři prohlášení tvrdí, že svým postojem neobhajují postoj komunistů k církvím a že respektují nezbytnost ekonomického zajištění církevní činnosti. Schválení zákona bez širšího konsenzu by ale prý výrazně prohloubilo příkop mezi křesťany a ostatními občany. Prohlášení nazvané Křesťané proti zákonu o církevním majetku vzniklo v rámci Iniciativy za církev sociálnější.

"Jde mi o budoucnost křesťanství v českých zemích a skrze majetek a spojení s mocí to opravdu nebude," řekl iDNES.cz literární kritik Martin C. Putna, proč prohlášení podpořil.

"Restitucím říkám ano, ale částka 134 miliard je naprosto přemrštěná. Od padesátých let výrazně klesá počet členů katolické církve; morální i politický kredit, kterým církev zastupovala lidi, je dnes mnohonásobně menší," uvedl pro iDNES.cz psycholog Klimeš.

Zákon o vyrovnání státu s církvemi poslanci schválili v půli července, ve středu o něm začnou jednat senátoři. Velmi pravděpodobně jej vrátí zpět do Sněmovny. Představitelé církví minulý týden ostře kritizovali opoziční ČSSD za to, jakým způsobem použila téma restitucí v předvolební kampani (více zde), sociální demokracie jejich výhrady odmítla (více zde).

Ke kritice sociálnědemokratické kampaně se v pondělí přidal i kardinál Miloslav Vlk (celé prohlášení čtěte zde).

Církve podle návrhu dostanou odškodnění 59 miliard korun a bývalý majetek v hodnotě dalších 75 miliard. Od 1. ledna 2013 by mělo začít sedmnáctileté přechodné období, během kterého se bude postupně snižovat příspěvek, který církve dostávají z rozpočtu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video