Bývalý šéf poslaneckého klubu ČSSD a účastník neúspěšného pokusu o svržení Bohuslava Sobotky, nyní přišel s nápadem, který by znamenal pomalejší vydání nebo i moratorium na předání majetku církvím.

Bývalý šéf poslaneckého klubu ČSSD a účastník neúspěšného pokusu o svržení Bohuslava Sobotky, nyní přišel s nápadem, který by znamenal pomalejší vydání nebo i moratorium na předání majetku církvím. | foto: Michal Šula, MAFRA

Část poslanců ČSSD chce odložit vydávání majetku církvím

  • 147
Ve vládní koalici se hned po vzniku vlády objevil problém. Část poslanců ČSSD připravuje návrh na půlroční prodloužení lhůty pro posouzení žádostí o církevní restituce. Předložit by ho mohli v příštích týdnech. Podle poslance Jeronýma Tejce je jednou z variant i dočasné moratorium na vydávání církevního majetku.

Koaliční lidovci však dlouhodobě změny restitucí, pokud nebudou domluveny s církvemi, odmítají a záležitost považují za uzavřenou. Šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák iDNES.cz řekl, že na klubu o církevních restitucích a o možnosti prodloužit lhůtu pro posouzení žádostí byla řeč, ale že se na tom poslanci sociální demokracie neshodli.

O návrhu, který by ztížil církvím cestu k majetku a mohl by i zkomplikovat vztahy ve vládní koalici, v úterý ve Sněmovně mluvil poslanec Jeroným Tejc, který nepatří do Sobotkova stranického křídla. Tejc se také účastnil schůzky v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem, která předcházela neúspěšnému pokusu o svržení Bohuslava Sobotky z čela ČSSD. A pak přišel o místo v čele poslaneckého klubu, kam místo něj strana zvolila Sklenáka.

"Teď je to šest měsíců, ale my bychom to prodloužili, lhůtu na vydání, na posouzení toho vydání na rok," řekl ČTK Tejc. Podle něj je současná lhůta na posouzení tisíců žádostí velmi krátká a navíc o nich rozhoduje jediný orgán - Státní pozemkový úřad.

Sociální demokracie, která se věcí v úterý zabývala na poslaneckém klubu, se dlouhodobě zasazuje o úpravu církevních restitucí. Spolu se zástupci hnutí ANO také vyjednává s církvemi a náboženskými společnostmi. Ty ale tvrdí, že nevidí k věcné úpravě podoby restitucí důvod. Církvím ji garantuje jak zákon, tak smlouvy, které s nimi za Českou republiku podepsal expremiér Petr Nečas. Podobu církevních restitucí potvrdil navíc i Ústavní soud, když odmítl stížnost proti nim.

"Byla by to věc, která by podle mého názoru nemusela vadit koaličním partnerům včetně KDU-ČSL, protože bychom pouze umožnili státu skutečně přesně zkontrolovat to, zda vůbec ti, kdo žádají o vydání majetku, splňují kompletní požadavky," prohlásil přitom Tejc o návrhu, za nímž stojí například také Jaroslav Foldyna. Ten dlouhodobě patří k levicovější části strany, pro kterou by přijatelnější než spolupráce s lidovci byla dohoda s komunisty.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video