Kvůli sporům armády s firmou, která zajišťuje jídlo, si asi 1500 vojáků nosí do práce bandasky. Ilustrační foto.

Kvůli sporům armády s firmou, která zajišťuje jídlo, si asi 1500 vojáků nosí do práce bandasky. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Část armády má nedobrovolnou „hladovku“

  • 121
Profesionální česká armáda, jejíž jednotky působí i v elitních silách NATO, není schopna své vojáky pořádně nasytit. Vojáci pěti velkých útvarů si musí do práce nosit jídlo v bandaskách.

Potíže mají zejména ti, kteří pracují v kasárnech umístěných mimo města a obce v blízkosti armádních výcvikových prostorů.

Problém spočívá především v tom, že kasárna se po odjezdech vojáků do zahraniční mise na půl roku vylidní, ale firma GTH Catering si podle smlouvy účtuje jídlo, jako kdyby byla kasárna plná. Za této situace jí armáda odmítá platit a firma nevaří.

"I nám tu přestali vařit, takže si nosím oběd v polním nádobí," říká v nadsázce velitel společných sil generál Josef Sedlák. A dodává: "Ale vážně. Civilní firma GTH Catering nám přestala ze dne na den vařit, takže teď improvizujeme. Dost mi to vadí, ale řešíme to."

Ve stavu "proviantní nouze" se ocitlo asi patnáct set vojáků: nevaří se u smíšeného dělostřeleckého oddílu v Pardubicích, dělostřelecké brigády v Jincích, v jednotce radiační, chemické a biologické ochrany v Liberci, která je součástí sil okamžité reakce NATO, a také u dvou olomouckých útvarů.

Armáda má své jídelny proto, aby v nich vojáci mohli jíst i v polních uniformách a se zbraněmi, když mají výcvik. "Je to ostuda. Náš syn si už několik měsíců dává k obědu vlašák s rohlíky," míní rodiče začínajícího profesionálního vojáka, kteří si nepřejí zveřejnit jméno, aby jejich syn neměl potíže.

Firma chce armádu žalovat
Ve zbytku armády vojáci "nehladoví" jen proto, že jejich velitelé uzavřeli s cateringovými firmami dodatky ke smlouvám.

Audit ministerstva obrany ale zjistil, že dodatky jsou v rozporu se zákonem. Vařit se tudíž přestane i v nich. Ministerstvo říká: Vyhlásíme nové soutěže.

"Hladem nikdo neumírá a každý si nějaké to jídlo donese, ale je to nepříjemné a trvá to už dlouho," tvrdí velitel dělostřelecké brigády v Jincích Jaroslav Vácha.

V tomto malém městečku jsou jen dvě prodejny potravin a dvě menší restaurace. Kasárna jsou přitom vzdálena několik kilometrů od obce. Dělostřelci sice mají jednu z nejmodernějších jídelen, jejíž rekonstrukce přišla na desítky milionů, nyní ovšem zeje prázdnotou.

Ministerstvo obrany hodlá firmu GTH Catering žalovat, protože prý nedodržela výpovědní lhůtu. Generální ředitel GTH Catering Karel Znamenáček ale prohlašuje, že to bude naopak on, kdo zažaluje resort - kvůli neplnění smluv a milionům, které mu dosud dluží.

"Od června minulého roku jsem ministerské úředníky asi dvacetkrát vyzýval, abychom špatné smlouvy upravili. Takovou mírů nespolupráce jsem ale nezažil."

Rozhořčen je i velitel sil podpory a výcviku Jan Ďurica: "GTH Catering nás nechala na holičkách. Pravda ale je, že smlouvy byly špatné. Pracujeme na nových." Do konce týdne Ďurica předloží ministrovi obrany Karlu Kühnlovi návrh, jak "armádní hladovku" ukončit.

Ministerstvo obrany navíc slibuje, že si vojáky tentokrát pořádně spočítá, aby vědělo, pro kolik strávníků mají firmy vlastně vařit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video