Vygradování sporu Fischera a Bursíka ve Sněmovně zabránily časové limity na interpelace.

Vygradování sporu Fischera a Bursíka ve Sněmovně zabránily časové limity na interpelace. | foto: Zbyněk Stanislav, MF DNES

Časový limit zabránil další hádce Bursíka s premiérem

  • 63
Při interpelacích ve Sněmovně znovu došlo na spor zeleného poslance Martina Bursíka a premiéra Jana Fischera kvůli zákonu o těžbě uhlí. Emoce minulých dnů ale dnes krotily přísné časové limity. A tak se Fischer nedozvěděl, čím Bursíka popudil. Ale přiznal, že se 20 let zná s člověkem z těžařské firmy.

Bursík se na Fischera znovu obrátil, protože mu premiér v týdnu vzkázal, že není u maturity, aby odpovídal na jeho otázky přes média. A odkázal právě na interpelace. - čtěte Já jsem nevyměk', rozčílil se Fischer kvůli Bursíkovu obvinění

Oč se přou

Bursík nesouhlasí s tím, že vláda vydala záporné stanovisko k poslanecké novele horního zákona, kterou do Sněmovny poslal ještě Topolánkův kabinet. Podle zeleného poslance to naznačuje korupční jednání vlády.
Zákon zpřesňuje pravidla pro odpisy ložisek uhlí a ruší předkupní právo těžební společnosti na pozemky na území dobývacího prostoru.
Premiér Jan Fischer požádal Bursíka veřejnou omluvu, ten ji odmítl. Terčem kritiky se Fischer stal už před svým nástupem do funkce loni v květnu. totiž úzkou vazbu na Jana Dobrovského, šéfa dozorčí rady vlastníka uhelné firmy.
Do podezření se dostal ale i Bursík, někdejší ministr životního prostředí. V pátek se objevily informace, že před nástupem do vlády získal statisíce, když jeho firma Ecoconsulting radila těžařským společnostem Appian Group a Synergo Group. Bursík prohlašuje, že nic špatného neudělal a zveřejnění smluv je kampaní těžařských firem.

Jednací řád dává na dotaz dvě minuty. "Moje věta o tom, že zdůvodnění vlády ke stažení horního zákona je skandálním podlehnutím lobbismu a naznačuje korupci, nebyla míněna na premiéra," začal Bursík.

Pak předsedovi vlády položil řadu otázek, zejména právě na postup, kterým vláda novelu potopila. Návrh vypracovala Topolánkova vláda s Bursíkem jako ministrem životního prostředí, poslanci ho ale řadu měsíců odmítali projednávat. Právě tím předseda vlády argumentuje.

Hlavní spor se dnes vedl o to, zda měl premiér právo neumožnit ostatním ministrům připomínky k návrhu ministra průmyslu a obchodu, aby se návrh ze Sněmovny stáhl. Jenže na diskusi nebylo při interpelacích moc času.

"Výjimka je zcela běžná. Ale nemohu nekonstatovat, že z vaší strany nebyly jen věcné námitky, to vaše vystoupení jste zarámoval ještě nesmírně závažným obviněním z korupce, které jste i přes moji výzvu odmítl vzít zpět," opáčil premiér, kterému jednací řád dává pět minut na odpověď.

Myšlenka, že zasahuje do těžebních limitů proto, že se jeho poradce (Vladimír Mlynář, pozn. red.) zná se šéfem dozorčí rady jedné ze společností, je zcestná, stihl ještě konstatovat premiér.

A rozběhla se Bursíkova minuta na reakci. Vysvětloval, proč zrušení připomínkového řízení není v normě. Byl tam vliv zvenčí, za tím si stojím, řekl poslanec.

"A pak je tu věta, kterou byste mohl vysvětlit, kterou jste napsal den po...," chtěl pokračovat Bursík, ale předsedající ho přerušil.

"Nevím, jakou větu jste měl na mysli," měl rázem snazší odpověď Fischer. Zopakoval, že on ani jeho spolupracovníci neměli nejmenší důvod do stahování zákona zasahovat. Navíc ho schválili všichni ministři až na zeleného šéfa životního prostředí Jana Dusíka.

"Já tu polemiku už nebudu extendovat. Důvodem není to, že - stejně jako Vladimír Mlynář - znám Jana Dobrovského, znám ho dvacet let," jmenoval premiér předsedu dozorčí rady těžební společnosti Czech Coal.

O práci se prý s Dobrovským nebaví a nenechá si vnucovat, s kým se má stýkat. "Tato vláda nebude prolamovat těžební limity, nemá pro to důvod, není potřeba se obávat," uzavřel premiér.

Právě společnost Czech Coal podle Bursíka rozšířila v minulém týdnu informaci, že Bursíkova firma začátkem století radila těžařským společnostem, jak se nejlépe zorientovat v liberalizaci českého energetického trhu. - čtěte Bursík za statisíce radil těžařům


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video